Jak dbać o szyby samochodowe ?

Szyby samochodowe myte są porządnie z reguły podczas wizyty na myjni, a przez pozostały okres użytkowania spryskiwane są płynem do szyb i myte przez wycieraczki. Jeżeli kierowca bywa na myjni raz na kwartał, to czy mycie wyraczkami jest wystarczające? W końcu m.in. przednia szyba pozwala kierowcy widzieć i oceniać to co dzieje się na drodze. Zatem jak prawidłowo dbać o szyby samochodowe?

jak dbać o szyby samochodowe

Znaleźliśmy dla Was 12 elementów odpowiadających za utrzymanie szyb w odpowiednim stanie.

 1. Wycieraczki - część wycieraczek współpracująca z szybą wykonana jest z gumy. Jak to guma, z czasem twardnieje i traci swoje właściwości. Należy pamiętać o cyklicznej wymianie wycieraczek w zależności od szybkości ich zużywania. Często na ramionach wycieraczek umieszczona jest ciemna kwadratowa naklejka. Z biegiem czasu zmienia ona kolor na biały, sygnalizując zużycie piór. Ważne jest także, aby kupić nowe wycieraczki jeżeli w samochodzie wymieniana była szyba. Używane wycieraczki warto przeczyścić szmatką podczas mycia szyby, aby dodatkowo nie rysować szyby zanieczyszczeniami zebranymi na piórach.
   
 2. System ogrzewania szyb - aby w zimie szybko rozmrozić szyby ważny jest sprawny system ogrzewania szyb. I nie chodzi tu o zaawansowane podgrzewane elektrycznie szyby, a o sam system nawiewu ciepłego powietrza. Skutecznie ułatwia on odprowadzenie pary z szyb i rozmrażanie lodu czy śniegu, dlatego istotne są drożne kanały, sprawna nagrzewnica i wentylator. Dzięki temu kierowca mniej ingerować musi w mechaniczne oczyszczanie szyby.
   
 3. Filtr kabinowy - powodem dla którego kierowca pociera szmatką szybę jest osadzająca się na niej para. Często jest ona wynikiem niewłaściwego przepływu powietrza przez kabinę, a wycieranie mokrej szyby daje efekt na krótką metę. W dodatku przy kolejnym zaparowaniu i odparowaniu wody pojawią się smugi. Warto trzymać się okresowej wymiany filtra kabinowego, który z reguły wynosi 1 rok.
   
 4. Odpowiedni płyn do szyb - letnie płyny do szyb zawierają się w kwotach 3-20zł. To bardzo szerokie widełki i czasami cena zależy od marki, ale czasami także od zawartości. Należy unikać płynów tworzonych na bazie amoniaku. Środek ten ma zły wpływ na gumę, a w okolicy szyb znajdują się gumowe uszczelki. Ich uszkodzenie powodować może przedmuchy powietrza do kabiny, świst i szum podczas jazdy oraz nieszczelność w czasie deszczu.
   
 5. Dysze spryskiwaczy szyb - aby mycie było skuteczne, dysze spryskiwaczy muszą być odpowiednio nakierowane na szybę. Wycieraczki uruchamiane na sucho zamiast czyścić szybę, rozmazują brud i rysują jej powierzchnię twardymi zanieczyszczeniami. Ważne jest, aby wycieraczka na całej długości pióra zbierała wodę czy  płyn.
   
 6. Hydrofobizacja - niewidzialna wycieraczka - polega na naniesieniu na szybę przednią nanopowłoki, która wygładza niewidzialne nierówności powodując, że woda spływa z szyby nie zostawiając śladów. Dodatkowo tyczy się to także wszelkich zabrudzeń, które z trudnem pozostają na szybie, a jeżeli już zostaną, to dużo łatwiej jest je zmyć.
   
 7. Usuwanie owadów z szyb - do usuwania zaschniętych owadów z szyby, z którymi nie radzi sobie zwykły płyn i wycieraczki warto użyć preparatów zmiękczających. Rozpuszczają one owady i pozwalają łatwym ruchem zmyć resztki organiczne. Nie zaleca się mechanicznego mocnego tarcia po szybie w celu ich usunięcia. Można w ten sposób porysować szybę.
   
 8. Elektryczne podgrzewanie szyby - aby przyspieszyć proces rozmrażania czy odparowywania szyby zimą należy zadbać o sprawność układu elektrycznego podgrzewania szyby. Dzięki temu obędzie się bez mechanicznego szorowania szyby, co zdecydowanie przedłuży jej żywotność i przejrzystość.
   
 9. Mata ochronna na szybę - jeżeli prognozy pogody wskazują na codzienne zamaraźnięcia szyby, warto zaopatrzyć się w matę ochronną. Zbiera ona gromadzący się śnieg i nie dopuszcza do zamrożenia szyby. Dzięki temu nie dość, że oszczędza się czas potrzebny na skrobanie, to oszczędza się szybę. Mechaniczne ruchy plastikową skrobaczką zawsze wpłyną w pewnym stopniu na zużycie szyby. Im mniej skrobania, tym lepiej.
   
 10. Odmrażacze do szyb - w okresie zimowym warto wspomagać się też odmrażaczami do lodu. Aplilkuje się go jak środki do mycia szyb i chwilę odczekuje. Jeżeli lód nie jest zbyt gruby, z łatwością uda się go ściągnąć, lub sam spłynie z szyby przy lekkiej pomocy wycieraczej. Jeżeli warstwa lodu będzie gruba pozwoli on skrócić proces i siłę skrobania szyb.
   
 11. Płyn do szyb - wycieraczki pracujące na sucho potrafią porysować szybę. Warto zadbać, aby płyn do szyb zawsze znajdował się w zbiorniczku. Należy pamiętać, aby w zimę stosować płyn zimowy. Spryskując szybę płynem letnim gdy temperatura jest bliska zeru, kierowca naraża się na utratę widoczności i zagrożenie bezpieczeństwa. Płyn taki od razu zamarza, a wycieraczki jedynie rozmywają kryształki lodu po całej szybie utrudniająć widoczność jeszcze bardziej.
   
 12. Technika mycia - sposób mycia szyby nie jest wcale taki oczywisty. Wiele osób myjąc szyby pozostawia zacieki, smugi, a co gorsze dowiaduje się o tym dopiero podczas nocnej jazdy. Światła samochodów jadących z przeciwka odbijają się od zanieczyszczeń na szybie utrudniająć kierowcy widoczność znacznie zmniejszając jego komfort podróżowania.


Przeczytaj także

Opel Corsa D - Cena wymiany filtra powietrza

Opel Corsa D - Cena wymiany filtra powietrza

 Samochód produkowany w latach 2006-2014 zajął drugie miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Kierowca do wyboru ma 13 silników benzynowych o pojemności od 1.0 do 1.6 Turbo, oraz 7 silników diesla o pojemnościach 1.3 i 1.7.

więcej

Citroen Berlingo II - Cena diagnostyki komputerowej

Citroen Berlingo II - Cena diagnostyki komputerowej

 Citroen Berlingo II produkowany od 2008 do 2018r. Jest to kolejna generacja małego pojazdu dostawczego koncernu PSA. W 2012r. przeprowadzono pierwszy face lifitng, a 3 lata później kolejną aktualizację wyglądu. W gamie silników znalazły się 3 silniki benzynowe od 81KM do 120KM oraz 3...

więcej

Audi A5 I - Cena wymiany świec żarowych

Audi A5 I - Cena wymiany świec żarowych

 Audi A5 I generacji można porównać do Audi A4 w nadwoziu coupe i liftback. Jego produkcja rozpoczęła się w 2007 i trwała do 2016, przechodząc facelifting w 2011 roku. W ofercie znalazło się 11 silnikow benzynowych o mocach od 144KM do 450KM oraz 11 silników diesla od 136KM do 245KM.

więcej

Ford Focus Mk3 - Cena wymiany klocków hamulcowych

Ford Focus Mk3 - Cena wymiany klocków hamulcowych

 Ford Focus trzeciej generacji przypomina dobrze odświeżoną sylwetkę swojego poprzednika. Produkcja samochodu rozpoczęła się w 2010 roku. W ofercie przedstawiono 19 jednostek benzynowych i 13 diesli, ofertę otwiera silnik 1.0 EcoBoost generujący aż 100KM.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat