Co zrobić, gdy akumulator nie trzyma prądu?

Głównym powodem dla którego samochód wyposażono w akumulator, jest uruchamianie samochodu. Akumulator zasilając rozrusznik doprowadza do uruchomienia silnika. Potem używany w pojeździe prąd generowany jest przez alternator, który jednocześnie też doładowuje akumulator. Jeżeli zdarzyło się, że akumulator ulegl rozładowaniu, a po ponownym naładowaniu trzyma prąd tylko przez jakiś czas i następuje samoczynne rozładowanie to konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki i usunięcie usterki.

 

Jak to działa:

Prąd z akumulatora zasila rozrusznik i główny przekaźnik. Przekaźnik następnie doprowadza prąd do pompy paliwa i komputera. Prąd z akumulatora trafia także do świec zapłonowych w celu zainicjowania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Jak tylko silnik zostanie uruchomiony, za pomocą paska napędzony zostaje alternator, który przejmuje rolę zasilania układu elektrycznego. 

Alternator powinien zawsze dostarczać wystarczającą ilość prądu do zasilenia układu elektrycznego samochodu oraz doładowania akumulatora. Jeżeli nie jest on wystarczająco wydajny, brakujący prąd pobierany jest z akumulatora co z czasem doprowadzi do jego rozładowania. Oczywiście, akumulatory mają także swoją ograniczoną trwałość, dlatego należy je regularnie kontrolować co najmniej dwa razy w roku.

Jeżeli akumulator nie trzyma prądu, oznacza to problem z systemem doładowującym go w trakcie jazdy, lub aktywnym układem elektrycznym wyczerpującym go podczas postoju.

akumulator się sam rozładowuje

Dlaczego akumulator się sam rozładowuje?

  • awaria celi - zdarza się, że akumulator samoistnie ulega awarii. Wynika to z wad produkcyjnych, które zdarzają się w każdej branży. Awaria celi nie pozwala utrzymać akumulatorowi prądu i jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego. Aby być pewnym swojego akumulatora, warto kontrolować go jesienią i wiosną. Większość akumulatorów ulega uszkodzeniu w skrajnych temperaturach latem i zimą.
  • niski poziom elektrolitu - większość obecnych na rynku akumulatorów jest bezobsługowa. Jeżeli jednak posiadasz akumulator z wkręcanymi korkami, sprawdź poziom elektrolitu i w razie potrzeby uzupełnij. Może to rozwiązać problem z nietrzymaniem prądu.
  • awaria alternatora - jeżeli alternator nie ładuje akumulatora w trakcie pracy silnika, nie będzie on trzymał prądu. Uszkodzenie alternatora można zauważyć po światłach. Jeżeli po uruchomieniu samochodu światła świecą mocno a po chwili słabną to bardzo możliwe, że akumulator jest sprawny, a problem dotyczy alternatora.
  • skorodowane przewody - przewody i klemy akumulatora z czasem mogą ulec korozji. Jeżeli korozja będzie duża, ograniczony ona przepływ prądu lub go zupełnie uniemożliwi, powodując brak ładowania akumulatora. W rezultacie ulegnie on rozładowaniu po wykorzystaniu zgromadzonej wcześniej energii.
  • luźny pasek alternatora - pasek alternatora napędza koło alternatora z koła pasowego wału korbowego. Jeżeli pasek będzie na tyle stary, że zacznie się ślizgać, alternator nie będzie w stanie naładować akumulatora.
  • pobór prądu - może się okazać, że akumulator i alternator jest sprawny. Powodem samoczynnego rozładowywania akumulatora mogą być pozostawione włączone światła, podłączone akcesoria w samochodzie, czy awaria przekaźnika, który powoduje ciągłą aktywność któregoś układu elektrycznego.

Jak to się robi:

Mechanik kontroluje akumulator, alternator oraz rozrusznik. Sprawdza także odbiorniki energii elektrycznej oraz połączenia. Może się okazać konieczne wymontowanie akumulatora.

Jak to jest ważne?

Jazda z nienaładowanym akumulatorem jest niebezpieczna. Nawet jeżeli sprawny alternator umożliwia jazdę, to po zgaszeniu silnika na stacji benzynowej nie uda się go już uruchomić. Niektórzy będą wtedy próbowali uruchomić samochód na tzw. pych. Jest to bardzo niebezpieczne dla silnika z uwagi na możliwość uszkodzenia rozrządu.

 

Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy akumulator się rozładuje?

Co zrobić, gdy akumulator się rozładuje?

  Jako, że sam silnik jest urządzeniem mechanicznym, to do działania potrzebuje jeszcze prądu. Najogólniej mówiąc, prąd z akumulatora potrzebny jest do napędzenia rozrusznika i zasilenia świec iskrowych, czy też żarowych umożliwiając rozruch silnika. Po uruchomieniu silnika, zadanie...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat