POWRÓT

Błąd "Engine Management System Faulty" i spadek mocy przy jeździe autostradą

Problem pojawił się jakiś tydzień temu. Podczas spokojnej jazdy po autostradzie z prędkością około 120km/h zapala się pomarańczowa kontrolka SERVICE i towarzyszący komunikat "Engine Management System Faulty", moc silnika spada. Po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu auto jedzie bez problemów przez kolejne kilkanaście kilometrów po czym błąd pojawia się ponownie. Przy wolniejszej jeździe (90km/h), dynamicznej (wyższe obroty), po mieście czy też w korkach problem nie występuje. Jeździłem w ten sposób dystanse około 70km i żadnych kłopotów nie było. Ogólnie silnik odpala bez problemów, pracuje równo, ma normalną moc.
Nie wiem czy poniższe wydarzenia mogą być z tym związane ale opiszę co się poza tym działo.
Błąd pojawił się pierwszy raz kiedy jechałem do mechanika na przyspawanie przegnitego uchwytu tłumika, została też przymocowana poluzowana blaszana osłona układu wydechowego (od strony silnika). Mechanik wspomniał że wypadałoby zacząć myśleć o wymianie katalizatora. Kolejnego dnia wyjazd na autostradę i błąd się zaczął powtarzać. Wydaje mi się że to zbieg okoliczności bo jak pisałem błąd pojawił się już w drodze do zakładu.
Kilka miesięcy temu zauważyłem powoli ubywający płyn chłodniczy, zimą rzadko jeździłem, krótkie trasy 40-50km z jego poziomem poniżej MIN. Wskaźnik temperatury płynu był jednak zawsze w normie a przy rozgrzanym silniku zbiornik wyrównawczy był pełen. Błąd pojawił się pierwszy raz przed uzupełnieniem płynu, uzupełnienie nie pomogło.
Kilka dni temu przypadkiem ustawiłem tempomat (albo ogranicznik prędkości) i przy jego wyłączaniu wyrzuciło błąd "Speed Control System Faulty" i na chwilę zapaliła się pomarańczowa lampka service. Dodam że ewentualna naprawa tego komponentu mnie nie interesuje.

Jeśli chcesz odpowiedzieć jako mechanik musisz się zalogować.
IKcar Igor Krzewina

Paczkowska 26, Wrocław

Na pewno powinniśmy przeczytać zapisane zdarzenia z komputera sterującego silnikiem. Podejrzewam przepustnicę i katalizator.

Redneck serwis samochodów amerykańskich
UMÓW WIZYTĘ

Przechodnia 14, Węgrów

Możemy sobie gdybać i wróżyć z kuli, ale dużo nerwów Pan oszczędzi sprawdzając błędy zapisane w sterowniku oraz podglądając parametry bieżące.

Stacja Obsługi Samochodów Zbigniew Czarnocki
UMÓW WIZYTĘ

ul. Bokserska 9, Warszawa

Żeby być pewnym przyczyn i znaleźć szybko rozwiązanie, proszę wykonać diagnostykę komputerową i sprawdzić dane bieżące.


Nie znalazłeś(aś) rozwiązania Twojego problemu?

ZADAJ NOWE PYTANIE

INFO

7 tysięcy mechaników

Tylu mechaników dzieli się swoją widzą i doświadczeniem o samochodach.


Darmowa wiedza

Zadanie pytania oraz odpowiedź
mechanika jest darmowa.