Wymiana oleju skrzynia biegów manualna, cena

Średnia cena usługi: od 50,11 PLN do 102,64 PLN

Manualna skrzynia biegów wymaga okresowej wymiany oleju, o czym wiele osób niestety zapomina. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do problemów z płynną zmianą biegów, ale także z samą trwałością przekładni. Ponieważ jednak wymiany dokonuje się o wiele rzadziej, niż w przypadku innych płynów eksploatacyjnych, bardzo popularny stał się mit, że nie trzeba tego robić wcale. Nie kieruj się takimi przekonaniami i dowiedz się, jak wymienić olej w skrzyni biegów.

wymiana oleju w skrzyni manualnej

Wielu producentów całkowicie pomija kwestię wymiany oleju w skrzyni biegów, przez co duża część posiadaczy samochodów w ogóle jej nie dokonuje. O ile przy kupnie nowego auta rzeczywiście nie trzeba się tym specjalnie przejmować, to przy przebiegu 100-150 tys. km taka wymiana jest już jak najbardziej wskazana.

Olej w skrzyni biegów zużywa się znacznie wolniej, niż silnikowy. Mimo to należy okresowo sprawdzać jego stan. Jeżeli w przypadku twojego samochodu nie ma konkretnych zaleceń, co do wymiany tego płynu, przyjmuje się, że należy jej dokonać po przejechaniu około 100 tys. km lub upływie 8 lat. Niestety, z reguły taka kontrola nie jest prosta – korki inspekcyjne znajdują się z boku przekładni, przez co dostęp do nich jest mocno utrudniony. Często nie ma tam specjalnego bagnetu, którym można by sprawdzić poziom oleju.

Wymiana oleju nie jest skomplikowana – należy w tym celu wykręcić specjalny korek spustowy i pozwolić olejowi wyciec samoczynnie. Następnie zakręcamy korek dokładnie i wlewamy nowy olej przez otwór wlewowy (najlepiej przy pomocy strzykawki). Powinien podchodzić aż po sam wlew. Standardowo do przekładni wchodzi około 2 litrów cieczy. Po wymianie konieczna jest jazda próbna, aby sprawdzić, czy przekładnia działa prawidłowo i nie ma wycieków. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać to zadanie, zawsze możesz zwrócić się do specjalisty, który w mig uwinie się z usługą. Koszt z reguły to około 50zł.

Do skrzyń biegów stosuje się oleje różnego rodzaju, podzielone według klasyfikacji jakościowej i lepkościowej. Każdy z nich ma oznaczenie cyfrowe – im wyższa wartość, tym trudniejsze warunki, w jakich może on pracować. Pamiętaj, aby zawsze używać zalecanego oleju, ponieważ zbyt rzadki lub zbyt gęsty może doprowadzić do awarii przekładni. Informację taką znajdziesz z pewnością w instrukcji.

Zalecenia dotyczące oleju skrzyni biegów są różne w zależności od modelu samochodu. Zasada jest taka, że im nowocześniejsza technologia, tym wymiany trzeba dokonywać częściej. Wynika to z faktu, że współczesne przekładnie są coraz mniejsze, a podlegają coraz większym obciążeniom. Nic więc dziwnego, że olej ulega zużyciu i traci część swoich pierwotnych właściwości. Niestety, kiedy pojawiają się już pierwsze objawy zbyt długo użytkowanego płynu, z reguły nie pozostaje nic innego, jak naprawa przekładni.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Przy coraz większych upałach klimatyzacji w samochodach to absolutna konieczność. Ta przydaje się również w trakcie zimy czy jesienią, aby skutecznie pozbyć się zaparowanych szyb. Jak serwisować...

więcej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powoduje, że podróż samochodem zamienia się w koszmar i znacznie się wydłuża. Na czym polega? Co wywołuje jej objawy, a co im zapobiega? Podpowiadamy jak jej skutecznie...

więcej

Gdy ubywa oleju…

Gdy ubywa oleju…

Olej jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania samochodu – powoduje on lepsze smarowanie i zabezpiecza przed tarciem elementów ruchomych w aucie. Jego niedobór może prowadzić do poważnych...

więcej

Filtr oleju – jak wymienić?

Filtr oleju – jak wymienić?

Wymiana oleju jest niezwykle ważną sprawą, aby silnik mógł prawidłowo działać i służyć nam bez zakłóceń jak najdłużej. Bardzo rzadko jednak mówi się o konieczności wymiany przy tej czynności także...

więcej