Wymiana oleju skrzynia biegów manualna, cena

Średnia cena usługi: od 48,57 PLN do 94,49 PLN | sprawdź w okolicy

wymiana oleju skrzynia biegów manualna

 Producenci samochodów wychodzą z założenia, że w przypadku skrzyń biegów manualnych nie jest wymagana okresowa wymiana oleju przekładniowego. Wynikać to może z faktu, że olej w skrzyni manualnej nie pełni tak ważnej roli jak w skrzyniach automatycznych, jednak każdy olej się starzeje i zużywa, więc nie zaszkodzi go wymienić. Wymieniając olej w skrzyni biegów raz na 100 tys. km. możemy znacznie przedłużyć żywotność skrzni biegów, wewnątrz której współpracujące koła zębate stale podlegają obciążeniom i zużyciu ściernemu. Zużycie manualnej skrzyni biegów jest normalnym procesem zachodzącym w trakcie eksploatacji, jednak przyspieszyć go może np. niepoprawna zmiana biegów, której towarzyszy zgrzyt. Skrzynia biegów z przepracowanym olejem przekładniowym charakteryzować się będzie głośną pracą i trudnościami podczas zmiany biegów.

Manualna skrzynia biegów wymaga okresowej wymiany oleju, o czym wiele osób niestety zapomina. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do problemów z płynną zmianą biegów, ale także z samą trwałością przekładni. Ponieważ jednak wymiany dokonuje się o wiele rzadziej, niż w przypadku innych płynów eksploatacyjnych, bardzo popularny stał się mit, że nie trzeba tego robić wcale. Nie kieruj się takimi przekonaniami i dowiedz się, jak wymienić olej w skrzyni biegów.

wymiana oleju w skrzyni manualnej

Wielu producentów całkowicie pomija kwestię wymiany oleju w skrzyni biegów, przez co duża część posiadaczy samochodów w ogóle jej nie dokonuje. O ile przy kupnie nowego auta rzeczywiście nie trzeba się tym specjalnie przejmować, to przy przebiegu 100-150 tys. km taka wymiana jest już jak najbardziej wskazana.

Olej w skrzyni biegów zużywa się znacznie wolniej, niż silnikowy. Mimo to należy okresowo sprawdzać jego stan. Jeżeli w przypadku twojego samochodu nie ma konkretnych zaleceń, co do wymiany tego płynu, przyjmuje się, że należy jej dokonać po przejechaniu około 100 tys. km lub upływie 8 lat. Niestety, z reguły taka kontrola nie jest prosta – korki inspekcyjne znajdują się z boku przekładni, przez co dostęp do nich jest mocno utrudniony. Często nie ma tam specjalnego bagnetu, którym można by sprawdzić poziom oleju.

Wymiana oleju nie jest skomplikowana – należy w tym celu wykręcić specjalny korek spustowy i pozwolić olejowi wyciec samoczynnie. Następnie zakręcamy korek dokładnie i wlewamy nowy olej przez otwór wlewowy (najlepiej przy pomocy strzykawki). Powinien podchodzić aż po sam wlew. Standardowo do przekładni wchodzi około 2 litrów cieczy. Po wymianie konieczna jest jazda próbna, aby sprawdzić, czy przekładnia działa prawidłowo i nie ma wycieków. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać to zadanie, zawsze możesz zwrócić się do specjalisty, który w mig uwinie się z usługą. Koszt z reguły to około 50zł.

Do skrzyń biegów stosuje się oleje różnego rodzaju, podzielone według klasyfikacji jakościowej i lepkościowej. Każdy z nich ma oznaczenie cyfrowe – im wyższa wartość, tym trudniejsze warunki, w jakich może on pracować. Pamiętaj, aby zawsze używać zalecanego oleju, ponieważ zbyt rzadki lub zbyt gęsty może doprowadzić do awarii przekładni. Informację taką znajdziesz z pewnością w instrukcji.

Zalecenia dotyczące oleju skrzyni biegów są różne w zależności od modelu samochodu. Zasada jest taka, że im nowocześniejsza technologia, tym wymiany trzeba dokonywać częściej. Wynika to z faktu, że współczesne przekładnie są coraz mniejsze, a podlegają coraz większym obciążeniom. Nic więc dziwnego, że olej ulega zużyciu i traci część swoich pierwotnych właściwości. Niestety, kiedy pojawiają się już pierwsze objawy zbyt długo użytkowanego płynu, z reguły nie pozostaje nic innego, jak naprawa przekładni.

WYSZUKAJ NA MAPIE

Nasze porady

Azot w oponach – czy warto?

Azot w oponach – czy warto?

Coraz więcej posiadaczy aut decyduje się wypełniać opony samochodu azotem, zamiast powietrzem atmosferycznym. Skąd taki pomysł? Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że jest to opcja bezpieczniejsza,...

więcej

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do...

więcej

Gdy ubywa oleju…

Gdy ubywa oleju…

Olej jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania samochodu – powoduje on lepsze smarowanie i zabezpiecza przed tarciem elementów ruchomych w aucie. Jego niedobór może prowadzić do poważnych...

więcej

Filtr oleju – jak wymienić?

Filtr oleju – jak wymienić?

Wymiana oleju jest niezwykle ważną sprawą, aby silnik mógł prawidłowo działać i służyć nam bez zakłóceń jak najdłużej. Bardzo rzadko jednak mówi się o konieczności wymiany przy tej czynności także...

więcej