Pobierz darmową aplikację mobilną

Przyciemnianie szyb samochodowych

Interesuje Cię przyciemnianie szyb samochodowych? Chcesz zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza auta? A może po prostu zależy Ci na uatrakcyjnieniu jego wyglądu? Przyciemnienie szyb to bardzo dobre rozwiązanie, posiadające wiele zalet. Zanim jednak do niego przystąpisz, dowiedz się, jakie regulacje prawne obowiązują w tej materii, aby uniknąć mandatu i móc bezpiecznie jeździć samochodem.

Entuzjaści przyciemnianych szyb wymieniają wiele argumentów za tym rozwiązaniem. Wskazuje się przede wszystkim na walory estetyczne, choć jest to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań. Zdecydowanie ważniejszym walorem jest utrzymanie zdecydowanie niższej temperatury podczas upalnych dni, tym bardziej, jeśli w aucie brak klimatyzacji i często przewozi się w nim dzieci. Dodatkowo w ten sposób można ukryć przed oczami gapiów wszelką zawartość auta, co przydaje się zwłaszcza, gdy przewozisz cenne rzeczy.

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym „(…) pojazd powinien być tak skonstruowany, aby zostało zapewnione dostateczne pole widzenia kierowcy”, co oznacza, że jakiekolwiek przyciemnienie czołowej szyby i przednich bocznych jest zabronione. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r. muszą mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Niestety, wiele osób błędnie rozumie ten zapis, ponieważ szkło jest fabrycznie przyciemniane. Nie można więc przyciemnić go o 30%, co robi wielu użytkowników aut. Pozostałe szyby natomiast można jak najbardziej modyfikować – folia musi posiadać atest wydany przez Instytut Szkła i Ceramiki.

Jeśli posiadasz przyciemniane szyby w samochodzie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że prędzej, czy później z tego powodu zatrzyma cię kontrola drogowa. Policjant w takim wypadku może zażądać atestu – jeśli go nie posiadasz, czeka cię całkiem spory mandat, a możliwe także, że zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. W takiej sytuacji będziesz musiał doprowadzić szyby do stanu, wymaganego przez prawo, a następnie udać się na badanie techniczne, aby odzyskać dokumenty.

Niewątpliwą zaletą przyciemnianych szyb jest ochrona przed promieniowaniem UV, a także mniejsze prawdopodobieństwo oślepienia przez słońce lub reflektory innych aut. Ponadto folia wzmacnia szybę pojazdu, której odłamki w wyniku wypadku nie wpadną do kabiny samochodu. Można ją bez problemu ściągnąć bez żadnych uszkodzeń szkła.

Istnieją oczywiście także wady tego rozwiązania. Po pierwsze, mniejsza przejrzystość szyb obniża bezpieczeństwo jazdy. Zwłaszcza w nocy możesz mieć problemy z gorszą widocznością. Po drugie, nie jest to tania usługa – ceny są różne, ale średnio to ok. 400 zł. Po trzecie, musisz się liczyć z częstszymi kontrolami drogowymi. Po czwarte, o ile latem rozwiązanie to się dobrze sprawdza, to zimą już nie bardzo, ponieważ wnętrze auta nagrzewa się wolniej. Należy też pamiętać, że po założeniu folii wewnętrzne lusterko ma o wiele gorsze zastosowanie.

Jeśli mimo to zdecydowałeś się na przyciemniane szyby, skorzystaj z pomocy fachowców. Samodzielne nakładanie folii może bowiem znacznie obniżać jej jakość.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Jak dbać o szyby samochodowe ?

Jak dbać o szyby samochodowe ?

Pytanie niby banalne, a jednak jak najbardziej uzasadnione. Wielu posiadaczy samochodów nie zwraca na nie większej uwagi – od czasu do czasu wyczyści szyby, a potem całkowicie o nich zapomina....

więcej

 Jak pokonać parujące szyby?

Jak pokonać parujące szyby?

W okresie jesienno-zimowym zmorą kierowców jest parowanie szyb. To efekt zwiększonej wilgotności powietrza i dużej różnicy temperatur we wnętrzu samochodu i na zewnątrz. Jest na to kilka sposobów,...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz