Pobierz darmową aplikację mobilną

Automatyczne skrzynie biegów

Porównania między ręcznymi a automatycznymi skrzyniami biegu trwają odkąd powstały te drugie. Które są lepsze i bardziej ekonomiczne? Na jakie rozwiązanie postawić, aby dłużej cieszyć się sprawnym samochodem? Opinii jest wiele. Warto więc przeanalizować sprawę pod wieloma względami i dopasować rozwiązanie do swoich oczekiwań. Tylko wtedy będziesz najbardziej zadowolony, a wszelkie spekulacje i spory stracą wszelkie znaczenie.

Mimo, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych automatów, w Polsce i całej Europie nie są one zbyt popularne. Z kolei w Stanach Zjednoczonych sytuacja jest odwrotna i mało kto używa ręcznej skrzyni biegów.

Panuje dość powszechne przekonanie, że automatyczne skrzynie biegów wiążą się z większym zużyciem paliwa. Z reguły jednak decydują się na nie osoby, którym marzy się płynna jazda, bez ciągłej konieczności zmiany biegów. Z kolei miłośnicy szybkiej jazdy, czy szaleństw na torze wybierają klasyczną przekładnię.

Wiele osób nie decyduje się na automat, bojąc się większej awaryjności układu. Jest to jednak błędne przekonanie, nie znajdujące przełożenia na praktykę. Automatyczne skrzynie biegów są wytwarzane z bardzo wytrzymałych materiałów, które zapewniają im długą żywotność. Jeśli użytkuje się auto w odpowiedni sposób, na czas wymienia olej i filtry, prawdopodobieństwo usterki jest bardzo małe. Gorsza sytuacja następuje, gdy już dojdzie do awarii. Auta z automatem nie można holować, ani zapchnąć. Jeśli więc wyświetli ci się kontrolka sygnalizująca usterkę, niezwłocznie udaj się do specjalistycznego warsztatu.

Jak więc jeździć, aby nie eksploatować nadmiernie skrzyni biegów? Przede wszystkim spokojnie. Podczas jazdy nie wrzuca się luzu, a przy postoju dźwignia pozostaje na pozycji D – trzeba tylko trzymać wciśnięty hamulec. Częste przestawianie na pozycję N lub P podczas stania w korkach powoduje szybsze zużycie tarczek sprzęgłowych skrzyni, trzeba więc tego unikać. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie uruchamiać biegu wstecznego, kiedy auto jeszcze się toczy – może to prowadzić do uszkodzenia przekładni.

Jeśli jesteś zainteresowany samochodem z automatyczną przekładnią, masz do wyboru kilka opcji - klasyczną przekładnię automatyczną, bezstopniową skrzynię CVT, albo dwusprzęgłową skrzynię. W zależności od wybranej marki wykazują się one różnymi osiągami. Nie oznacza to jednak, że są gorsze od ręcznej skrzyni biegów. Badania wykazują, że automaty w większości przypadków nie zużywają więcej paliwa, nie są też mniej dynamiczne. Wręcz przeciwnie – często okazują się ekonomiczniejsze. Wybór należy więc tylko do kupującego i jego preferencji.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza?...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz