Automatyczne skrzynie biegów

Porównania między ręcznymi a automatycznymi skrzyniami biegu trwają odkąd powstały te drugie. Które są lepsze i bardziej ekonomiczne? Na jakie rozwiązanie postawić, aby dłużej cieszyć się sprawnym samochodem? Opinii jest wiele. Warto więc przeanalizować sprawę pod wieloma względami i dopasować rozwiązanie do swoich oczekiwań. Tylko wtedy będziesz najbardziej zadowolony, a wszelkie spekulacje i spory stracą wszelkie znaczenie.

automatyczna skrzynia biegów

Mimo, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych automatów, w Polsce i całej Europie nie są one zbyt popularne. Z kolei w Stanach Zjednoczonych sytuacja jest odwrotna i mało kto używa ręcznej skrzyni biegów.

Panuje dość powszechne przekonanie, że automatyczne skrzynie biegów wiążą się z większym zużyciem paliwa. Z reguły jednak decydują się na nie osoby, którym marzy się płynna jazda, bez ciągłej konieczności zmiany biegów. Z kolei miłośnicy szybkiej jazdy, czy szaleństw na torze wybierają klasyczną przekładnię.

Wiele osób nie decyduje się na automat, bojąc się większej awaryjności układu. Jest to jednak błędne przekonanie, nie znajdujące przełożenia na praktykę. Automatyczne skrzynie biegów są wytwarzane z bardzo wytrzymałych materiałów, które zapewniają im długą żywotność. Jeśli użytkuje się auto w odpowiedni sposób, na czas wymienia olej i filtry, prawdopodobieństwo usterki jest bardzo małe. Gorsza sytuacja następuje, gdy już dojdzie do awarii. Auta z automatem nie można holować, ani zapchnąć. Jeśli więc wyświetli ci się kontrolka sygnalizująca usterkę, niezwłocznie udaj się do specjalistycznego warsztatu.

Jak więc jeździć, aby nie eksploatować nadmiernie skrzyni biegów? Przede wszystkim spokojnie. Podczas jazdy nie wrzuca się luzu, a przy postoju dźwignia pozostaje na pozycji D – trzeba tylko trzymać wciśnięty hamulec. Częste przestawianie na pozycję N lub P podczas stania w korkach powoduje szybsze zużycie tarczek sprzęgłowych skrzyni, trzeba więc tego unikać. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie uruchamiać biegu wstecznego, kiedy auto jeszcze się toczy – może to prowadzić do uszkodzenia przekładni.

Jeśli jesteś zainteresowany samochodem z automatyczną przekładnią, masz do wyboru kilka opcji - klasyczną przekładnię automatyczną, bezstopniową skrzynię CVT, albo dwusprzęgłową skrzynię. W zależności od wybranej marki wykazują się one różnymi osiągami. Nie oznacza to jednak, że są gorsze od ręcznej skrzyni biegów. Badania wykazują, że automaty w większości przypadków nie zużywają więcej paliwa, nie są też mniej dynamiczne. Wręcz przeciwnie – często okazują się ekonomiczniejsze. Wybór należy więc tylko do kupującego i jego preferencji.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza?...

więcej

BMW X5 E53 - Cena wymiany rozrządu

BMW X5 E53 - Cena wymiany rozrządu

  Największy z SUV-ów oferowanych przez BMW to model X5 E53. Produkcję pojazdu rozpoczęto w 2000 roku, a zakończono 6 lat później, w roku 2006. W ofercie było 5 silników benzynowych o mocach...

więcej

Co zrobić, gdy ślizgają się biegi w ASB podczas przyspieszania?

Co zrobić, gdy ślizgają się biegi w ASB podczas przyspieszania?

Automatyczna skrzynia biegów do swojej pracy musiała zostać wyposażona w wiele współpracujących elementów, to też wszelkie usterki z nieprawidłową pracą mogą mieć różne źródła. Najczęściej jest to...

więcej

BMW X6 F16 - Cena wymiany rozrządu

BMW X6 F16 - Cena wymiany rozrządu

  Produkcja BMW X6 F16 rozpoczęła się w 2014 roku i trwa do dnia dzisiejszego. To kontynuacja nowo powstałego segmentu samochodów SAC. Poza nieznacznym zwiększeniem rozmiaru jest to...

więcej