Pobierz darmową aplikację mobilną
Oblicz OC i AC dla Twojego samochodu

Automatyczne skrzynie biegów

Porównania między ręcznymi a automatycznymi skrzyniami biegu trwają odkąd powstały te drugie. Które są lepsze i bardziej ekonomiczne? Na jakie rozwiązanie postawić, aby dłużej cieszyć się sprawnym samochodem? Opinii jest wiele. Warto więc przeanalizować sprawę pod wieloma względami i dopasować rozwiązanie do swoich oczekiwań. Tylko wtedy będziesz najbardziej zadowolony, a wszelkie spekulacje i spory stracą wszelkie znaczenie.

Mimo, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych automatów, w Polsce i całej Europie nie są one zbyt popularne. Z kolei w Stanach Zjednoczonych sytuacja jest odwrotna i mało kto używa ręcznej skrzyni biegów.

Panuje dość powszechne przekonanie, że automatyczne skrzynie biegów wiążą się z większym zużyciem paliwa. Z reguły jednak decydują się na nie osoby, którym marzy się płynna jazda, bez ciągłej konieczności zmiany biegów. Z kolei miłośnicy szybkiej jazdy, czy szaleństw na torze wybierają klasyczną przekładnię.

Wiele osób nie decyduje się na automat, bojąc się większej awaryjności układu. Jest to jednak błędne przekonanie, nie znajdujące przełożenia na praktykę. Automatyczne skrzynie biegów są wytwarzane z bardzo wytrzymałych materiałów, które zapewniają im długą żywotność. Jeśli użytkuje się auto w odpowiedni sposób, na czas wymienia olej i filtry, prawdopodobieństwo usterki jest bardzo małe. Gorsza sytuacja następuje, gdy już dojdzie do awarii. Auta z automatem nie można holować, ani zapchnąć. Jeśli więc wyświetli ci się kontrolka sygnalizująca usterkę, niezwłocznie udaj się do specjalistycznego warsztatu.

Jak więc jeździć, aby nie eksploatować nadmiernie skrzyni biegów? Przede wszystkim spokojnie. Podczas jazdy nie wrzuca się luzu, a przy postoju dźwignia pozostaje na pozycji D – trzeba tylko trzymać wciśnięty hamulec. Częste przestawianie na pozycję N lub P podczas stania w korkach powoduje szybsze zużycie tarczek sprzęgłowych skrzyni, trzeba więc tego unikać. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie uruchamiać biegu wstecznego, kiedy auto jeszcze się toczy – może to prowadzić do uszkodzenia przekładni.

Jeśli jesteś zainteresowany samochodem z automatyczną przekładnią, masz do wyboru kilka opcji - klasyczną przekładnię automatyczną, bezstopniową skrzynię CVT, albo dwusprzęgłową skrzynię. W zależności od wybranej marki wykazują się one różnymi osiągami. Nie oznacza to jednak, że są gorsze od ręcznej skrzyni biegów. Badania wykazują, że automaty w większości przypadków nie zużywają więcej paliwa, nie są też mniej dynamiczne. Wręcz przeciwnie – często okazują się ekonomiczniejsze. Wybór należy więc tylko do kupującego i jego preferencji.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do...

więcej

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza?...

więcej

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

 Jesteś fanem motoryzacji i kochasz zabytkowe auta? W takim razie weź udział w konkursie „Silniki maja duszę”, który wystartował 12 maja na stronie teamtotalpro.pl. Nagrodą główną jest...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz