Cena wymiany dwumasy w Fordzie Mondeo Mk4 2.0 TDCI

 

Wymiana zestawu sprzęgła z zamachowym kołem dwumasowym w przypadku Forda Mondeo Mk4 2.0 TDCI jest dość czasochłonna, ponieważ zajmuje ok. 6 godzin. Wynika to z faktu, że aby dostać się do zestawu sprzęgła należy opuścić skrzynię biegów, która blokowana jest przez układ zawieszenia. W takim przypadku dużo czasu zajmuje demontaż poszczególnych elementów zawieszenia, a następnie samych sanek silnika. Trzeba także poluzować i odsunąć przekładnię kierowniczą, oraz zdemontować akumulator, obudowę filtra powietrza i pozostałe elementy blokujące dostęp do linek skrzyni biegów i mocowań. Czas pracy oczywiście zależny będzie od doświadczenia mechaników oraz bezproblemowego przebiegu demontażu części. Wszystkie trudności spowodowane np. zapieczonymi śrubami wydłużą czas naprawy i podniosą cenę.

Przy założeniu, że wszystko przebiega tak jak powinno, usługa wymiany sprzęgła z kołem zamachowym w Fordzie Mondeo 2.0 TDCI kosztuje średnio 500zł. Wpływa na to pracochłonność wymiany, a sama cena może się różnić w zależności od wielkości miejscowości oraz poziomu zaawansowania i renomy warsztatu. Sumując kwotę robocizny i części wybranych po uśrednionych cenach, wymiana dwumasy z zestawem sprzęgła kosztuje 3 300zł. Naturalnie, kupując gotowy zestaw wszystkich wymaganych elementów wychodzi to korzystniej cenowo.

dwumasa 2.0 TDCI

W skład zestawu sprzęgła Forda Mondeo Mk4 2.0 TDCI wchodzą: tarcza sprzęgła i docisk sprzęgła, dwumasowe koło zamachowe, łożysko hydrauliczne (wysprzęglik).

  • Zestaw sprzęgła – w skład zestawu wchodzi tarcza sprzęgłowa i docisk. Docisk ma za zadanie dociskanie tarczy sprzęgłowej do koła zamachowego w celu zrównania ich prędkości obrotowych i przenoszenia energii ruchu obrotowego. Ceny zestawów pasujących do silnika 2.0 TDCI wahają się pomiędzy 600-1000zł w zależności od producenta. Najpopularniejsi to SACHS, LUK oraz VALEO.
  • Koło zamachowe dwumasowe – głównym jego zadaniem jest tłumienie drgań, które są większe w przypadku silników diesla. Gdyby nierówność pracy silnika przenoszona była wałkiem bezpośrednio na skrzynię biegów, jej zużycie drastycznie by wzrosło. Nowe dwumasowe koło zamachowe kosztuje 1100-1800zł. Najpopularniejsi producenci to SACHS, VALEO i LUK.
  • Łożysko hydrauliczne (wysprzęglik) – jest ono przedłużeniem działania pedału sprzęgła. Za pomocą pompy sprzęgła, wysprzęglik napiera na sprężynę centralną i odsuwa docisk umożliwiając tym samym zmianę biegu i jego płynne załączenie. Wysprzęglik do 2.0 TDCI potrafi kosztować od 400 do 1000zł, a produkowany jest przez m.in. BOSCH, LUK, FEBI BILSTEIN, FTE, TRW.
  • Porządne firmy dorzucają do zestawu śruby montażowe. Jeżeli będzie trzeba je dokupić, komplet 8 śrub może kosztować 15-30zł.

W przypadku Forda Mondeo Mk4 2.0 TDCI usługę znacząco wydłuża rozbiórka większości elementów zawieszenia, dlatego duże znaczenie może mieć tutaj doświadczenie mechaników i stan samochodu. 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Awaria centralnego zamka

Awaria centralnego zamka

Centralny zamek to absolutne must have dla każdego szanującego się posiadacza auta. Użytkowanie tego ulepszenia znacznie poprawia komfort życia. Niestety, element ten ulega często usterkom, które wymagają naprawy. Większość kierowców je lekceważy i przestaje używać centralnego zamka. A to duży...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?