Co zrobić, gdy nie działają wycieraczki?

 O usterce wycieraczek kierowca dowiaduje się w najmniej odpowiednim momencie - wtedy gdy ich potrzebuje. Usterkę może powodować przepalony bezpiecznik, uszkodzony przełącznik wycieraczek, awaria silniczka lub mechanizmu i ramion wycieraczek. Lepiej nie ryzykować jazdą z brudną szybą i jak najszybciej umówić się do warsztatu.

Jeżeli właśnie odkryłeś, że wycieraczki w Twoim samochodzie nie działają, to pewnie stało się to w najgorszym z możliwych momentów – wtedy kiedy ich potrzebujesz. Jazda z niesprawnymi wycieraczkami powodować będzie znaczny stres i przyczynia się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drodze.

 

Jak działają wycieraczki?

Układ wycieraczek jest prostszy niż może się wydawać i składa się zaledwie z kilku elementów. Prąd do zasilenia wycieraczek doprowadzony jest za pomocą przewodów. Ich pracą reguluje bezpiecznik, który włącza wycieraczki gdy odpowiednio ustawimy włącznik lub dźwignię, zależnie od modelu samochodu. Ruch obrotowy mechanizmu został zamieniony na ruch posuwisto zwrotny wycieraczek za pomocą obrania punktu obrotu w postaci trzpienia do którego mocowane są ramiona. Na końcu ramion znajdują się pióra wycieraczek. Jeżeli którykolwiek z elementów ulegnie uszkodzeniu, wycieraczki przestaną spełniać swoją funkcję.

wycieraczki

Przyczyny awarii wycieraczek:

  • Uszkodzony włącznik/dźwignia wycieraczekprzełącznik wycieraczek spełnia także wiele innych funkcji w samochodzie. Może dojść do jego wewnętrznego uszkodzenia, które spowoduje przerwanie połączenia między zasilaniem, a silniczkiem wycieraczek.
  • Przepalony bezpiecznika – jeżeli dojdzie do przepalenia bezpiecznika, prąd nie dopłynie do silniczka wycieraczek. Jeżeli powodem usterki będzie właśnie przepalony bezpiecznik, podczas próby włączenia wycieraczek nie zobaczymy żadnej oznaki pracy układu.
  • Awaria silniczka wycieraczek – uszkodzenie silniczka także pozbawi kierowcę możliwości używania wycieraczek. Awaria ta może objawiać się jakimś dźwiękiem, ale nie zawsze. Jeżeli jego niedomaganie dopiero się zacznie, może być słychać jego pracę, jednak gdy dojdzie do kompletnego uszkodzenia, kierowca nie usłyszy nic. Naprawę lub wymianę silniczka wycieraczek warto zlecić wykwalifikowanemu mechanikowi, ponieważ brak wiedzy może doprowadzić do dalszych uszkodzeń.
  • Uszkodzone ramie lub trzpień mechanizmu wycieraczek – jeżeli dojdzie do uszkodzenia wymienionych elementów, kierowca będzie słyszał pracę silniczka, jednak nie dojdzie do poruszenia wycieraczek. Jako, że układ wycieraczek składa się z zaledwie kilku elementów, mechanik nie powinien mieć problemu ze zidentyfikowaniem przyczyny usterki.

Jak się naprawia wycieraczki w samochodzie?

Mechanik sprawdza stan bezpieczników, poprawność działania silniczka i dźwigni sterowania. Zostaje także sprawdzony mechanizm i ramiona wycieraczek.

Jak to jest ważne?

Gdy jest ładna pogoda nikt nie zwraca uwagi na działanie wycieraczek, jednak można wpaść w poważne tarapaty, gdy nagle zaskoczy nas pogoda. Brak dostatecznej widoczności znacznie zmniejsza bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem, jak i pozostałych uczestników ruchu. Najlepiej jak najszybciej od momentu zauważenia usterki umówić się do warsztatu samochodowego, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może zmienić się pogoda.

 



Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Toyota Corolla (E12 IX) - Cena wymiany tłumika końcowego

Toyota Corolla (E12 IX) - Cena wymiany tłumika końcowego

 Toyota Corolla to japońskie auto osobowe klasy B, a w poźniejszych modelcah C, produkowane od 1966 do dzisiaj. W tym czasie powstało aż 12 generacji modelu. Auto występuje w nadwoziu hatchback 3d i 5d, sedan oraz kombi. Bezpośrednią konkurencją modelu jest Ford Focus, Opel Astra czy...

więcej

Renault Megane IV - Cena wymiany rozrządu

Renault Megane IV - Cena wymiany rozrządu

 Renault Megane to auto klasy kompaktowej segmentu C, które produkowane jest od 1995 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowane w nadwoziu hatchback, sedan, kombi i coupe-cabrio. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen C4, Fiat Bravo, Ford Focus, Hyundai i30, Kia...

więcej

Fiat Doblo (I, II, III, IV) - Cena wymiany łożyska koła przód/tył

Fiat Doblo (I, II, III, IV) - Cena wymiany łożyska koła przód/tył

Fiat Doblo to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 2000 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu kombivan, pick-up i furgon. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen Berlingo, Dacia Dokker, Mercedes-Benz Citan, Peugeot Partner,...

więcej

Audi A5 I - Cena wymiany filtra kabinowego

Audi A5 I - Cena wymiany filtra kabinowego

 Audi A5 I generacji można porównać do Audi A4 w nadwoziu coupe i liftback. Jego produkcja rozpoczęła się w 2007 i trwała do 2016, przechodząc facelifting w 2011 roku. W ofercie znalazło się 11 silnikow benzynowych o mocach od 144KM do 450KM oraz 11 silników diesla od 136KM do 245KM.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę