Co zrobić, gdy olej cieknie spod pokrywy zaworów?

 Wyciek spod pokrywy zaworów może obniżyć poziom oleju silnikowego i narazić elementy silnika na szybsze zużycie. Dodatkowo zabrudzenia spowodowane przez wyciekający olej mogą wpłynąć na proces spalania i poprawną pracę silnika. Wymiana uszczelki pokrywy zaworów nie jest skomplikowaną i bardzo czasochłonną czynnością z uwagi na to, że to najwyzszy punkt silnika, dlatego nie warto zwlewać z wizytą w warsztacie.

Znajdź warsztat i umów usunięcie wycieku

Przeglądaj 178952 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW USUNIĘCIE WYCIEKU

Najczęściej wykonana z gumy lub korka, uszczelka pokrywy zaworów pomaga uszczelnić szczelinę między pokrywą zaworów, a górną częścią silnika. Kiedy uszczelka jest na swoim miejscu, zapobiega wyciekaniu oleju na zewnątrz silnika. Z powodu ogromnego ciepła wytwarzanego przez silnik, uszczelki pokrywy zaworów mogą z czasem ulec zniszczeniu, powodując nieszczelności.

Jak to działa:

Pokrywa zaworów silnika jest zazwyczaj najwyższą częścią silnika i jest oznaczona albo nazwą producenta, albo typem silnika. Uszczelka pokrywy zaworów ma zastosowanie, ponieważ metalowa pokrywa zaworów nie przylega wystarczająco mocno do metalowej górnej części silnika. Materiał gumowy lub korek z uszczelki pokrywy zaworów zapewnia dobre uszczelnienie i zapobiega wyciekaniu oleju z górnej części silnika.

Trwałość uszczelki pokrywy zaworów nie jest określona na cały okres eksploatacji samochodu, dlatego powinna być monitorowana w czasie każdej obsługi. Sprawdzenie oleju wokół pokrywy zaworów jest szczególnie ważne w przypadku pojazdów z czterocylindrowymi silnikami, ponieważ istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że olej może zalać otwory świec zapłonowych, powodując wypada zapłonu. Wycieki oleju mogą spowodować uszkodzenie silnika i powinny być natychmiast usunięte.

 pokrywa zaworów

Przyczyny usterki:

  • Wydmuchana uszczelka pokrywy zaworów - Ogromne ciepło wytwarzane przez silnik może spowodować, że uszczelki pokrywy staną się kruche i z czasem ulegną zniszczeniu.
  • Uszkodzona pokrywa zaworów - Podczas wymiany uszczelki pokrywy zaworów mechanik powinien również sprawdzić pokrywę zaworów, aby upewnić się, że są nienaruszone. Uszkodzenie pokrywy zaworów może również spowodować wyciek oleju.

Jak to się robi:

Mechanik przeprowadza dokładną kontrolę komory silnika i określa źródło wycieku. Jeśli źródło wydaje się pochodzić z uszczelki pokrywy zaworów, mechanik demontuje pokrywę zaworów i uszczelkę. Różne silniki wymagają różnych uszczelek. Źle dopasowana uszczelka nie będzie w stanie dobrze uszczelnić układu.

Po zamontowaniu nowej uszczelki mechanik sprawdza pokrywę zaworów, aby upewnić się, że jest całkowicie nienaruszona. Jeśli nie, mechanik zastępuje pokrywę zaworów i sprawdza poziom oleju silnikowego. Jeśli w silniku pojawi się wyciek oleju z powodu uszkodzenia pokrywy zaworów, w układzie smarowania może być mało oleju. Mechanik następnie uruchamia silnik i ponownie sprawdza uszczelkę pokrywy zaworów, aby upewnić się, że została poprawnie zainstalowana i nie przecieka.

Jak jest to ważne?

Chociaż mały wyciek oleju może nie wydawać się poważnym problemem, może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych i potencjalnie kosztownych napraw. Aktywne podejście do utrzymania żywotności silnika powinno obejmować sprawdzenie wycieków oleju wokół pokrywy zaworów. Jeśli wycieki oleju zostaną wykryte wcześniej, mechanik może dokonać niezbędnych napraw i uniknąć poważniejszych problemów z silnikiem. Wszelkie wycieki oleju powinny być traktowane poważnie i powinny być zgłaszane mechanikowi.

 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

OBDII - co to jest i do czego służy?

OBDII - co to jest i do czego służy?

artykuł sponsorowany Przeglądając motoryzacyjne fora internetowe często można natknąć się na nazwę OBDII. Czym jest to magiczne OBDII? Czy rzeczywiście pozwala właścicielowi samochodu na samodzielną diagnostykę pojazdu? Czy pozwala na kasowanie błędów silnika? Czy wreszcie pozwoli na...

więcej

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Kupno akumulatora to dla laika niemałe wyzwanie – w końcu wybranie pierwszego lepszego sprzętu z brzegu nie wchodzi w grę. Na uwadze trzeba mieć kilka istotnych parametrów, których nie wolno pomijać. Nieumiejętny wybór będzie prowadził do ciągłych problemów w samochodem, a nawet poważnymi...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ