Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią układu ABS, uszkodzonymi czujnikami prędkości kół czy uszkodzonym modułem kontroli trakcji. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy w utrudnionych warunkach drogowych warto jak najszybciej umówić się do warsztatu na naprawę układu kontroli trakcji.

Znajdź warsztat i umów naprawę kontroli trakcji

Przeglądaj 199532 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ KONTROLI TRAKCJI

Układ kontroli trakcji w pojeździe służy jako pomoc przy prowadzeniu pojazdu w niesprzyjających warunkach, takich jak deszcz, śnieg, lód lub źle utrzymane drogi. Gdy system nie działa, kontrolka ostrzegawcza zaświeci się na desce rozdzielczej. Kontrolka kontroli trakcji zazwyczaj przyjmuje postać samochodu pozostawiającego ślady poślizgu kół. Może też się zdarzyć, że będzie to skrót TC.

Jak to działa?

Kontrola trakcji wykorzystuje czujniki prędkości koła do wykrywania, kiedy jedno lub więcej kół samochodu traci przyczepność i trakcję. Gdy układ rejestruje utratę przyczepności w jednym lub więcej kół, komputer ograniczy moc do kół, które pozostają w stałym kontakcie z drogą, aby zapobiec poślizgowi.

pompa abs

W zależności od marki samochodu, kontrola trakcji przyjmuje inny skrót. Koncerny takie jak Mercedes-Benz, Volkswagen, Fiat czy Rover wyposażone są w ASR. Ford, Saab, Mazda i Chevrolet stosują skrót TCS. Toyota określa kontrolę trakcji jako TRC, a BMW ASC+T lub DSC. Popularny jest także skrót TC.

Przyczyny usterki:

  • Awaria układu ABS - Kontrola trakcji i ABS (układ przeciwblokujący) często mają ten sam moduł sterujący i wewnętrzny system autodiagnostyki. W rezultacie, czasami problem z ABS może powodować zapalenie kontrolki kontroli trakcji. W takim przypadku obie kontrolki ABS i kontroli trakcji będą włączone.
  • Uszkodzony czujnik prędkości koła - Czujniki prędkości kół znajdują się zwykle w zespole łożyska koła i określają szybkość, z jaką poruszają się poszczególne koła. Czujniki przekazują tę informację do modułu kontroli trakcji, który określa, czy moc ma zostać przesunięta. Czujniki prędkości kół mogą ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu i przestać działać, co uniemożliwia modułowi kontroli trakcji poznanie, kiedy włączyć układ.
  • Uszkodzony moduł kontroli trakcji - jest często współdzielony z układem ABS - może działać nieprawidłowo i całkowicie zepsuć się, powodując, że system przestaje działać.

Jak to się robi:

Mechanik podłącza komputer diagnostyczny do sterownika samochodu i sprawdza zapisane błędy. Następnie manualnie sprawdza połączenia i elementy układu. W przypadku konieczności wymienia uszkodzone elementy.

Jak jest to ważne?

Ważne jest, aby jak najszybciej zbadać kwestię kontroli trakcji, ponieważ w każdej chwili mogą wystąpić niekorzystne warunki do jazdy. Podczas, gdy jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji prawdopodobnie nie spowoduje dalszych szkód spowodowanych wadliwym systemem, jazda w deszczu, śniegu, deszczu ze śniegiem lub przy innej niepogorszonej pogodzie, a nawet w kałużach wody na drodze nie będzie bezpieczna. Ponadto problem, który powoduje zapalenie się kontrolki kontroli trakcji, może również wpływać na układ ABS.

 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić ze starymi oponami?

Co zrobić ze starymi oponami?

Każdy kierowca prędzej, czy później, musi wymienić opony w swoim aucie. Pojawia się wtedy niemały problem – co zrobić ze starym ogumieniem? Niestety, wyrzucenie go w standardowy sposób jako zwykłe odpady nie wchodzi w grę – wymagana jest utylizacja. Wiele osób zwyczajnie składuje opony w garażu,...

więcej

Moim skarbem są ludzie - Bosch Service Anmar

Moim skarbem są ludzie - Bosch Service Anmar

    Moim skarbem są ludzie Nie sztuką jest władać serwisem, który wymaga od szefa nieustannego zainteresowania poczynaniami załogi. Satysfakcjonującą sytuacją będzie scedowanie obowiązków na ambitnych mechaników, którzy chcą rozwijać się pod skrzydłami najlepiej...

więcej

Co zrobić, gdy ciężko odpala silnik?

Co zrobić, gdy ciężko odpala silnik?

Utrudnione uruchamianie silnika to bardzo niekomfortowa usterka. Jest ona ściśle związana z elementami odpowiadającymi za rozruch silnika, jak i samo jego zasilanie. W skład podejrzanych elementów wchodzą m.in.: rozrusznik, akumulator, stacyjka, filtr paliwa i pompa paliwa, świece zapłonowe.

więcej

NOS - czyli wtrysk podtlenku azotu

NOS - czyli wtrysk podtlenku azotu

Największym producentem systemów wtrysku podtlenku azotu do silników jest "Nitrous Oxide Systems", dla tego też zwyczajowo na wtrysk podtlenku azotu mówi się NOS. Działanie instalacji polega na wtryskiwaniu do układu ssącego silnika utleniacza jakim jest podtlenek azotu (N2O) wraz z dodatkową...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?