ABS naprawa

 ABS jest bardzo ważnym systemem, jaki występuje w większości nowoczesnych samochodów. Jego zadanie jest bardzo ważne – podczas gwałtownego hamowania nie dopuszcza do zablokowania kół, a więc zapewnia sterowność samochodu. Najczęściej awarii ulega sterownik i pompa ABS – naprawa wymaga specjalistycznej naprawy, dlatego warto postawić na doświadczonego fachowca. Chcesz wiedzieć, jak wygląda taka naprawa? Zaraz się wszystkiego dowiesz!

abs naprawa

Wielu kierowców nie wyobraża sobie współcześnie jazdy bez ABS. Gdy więc dochodzi do awarii układu, od razu udają się do warsztatu, aby zlikwidować problem. Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę w serwisie, sprawdź kilka podstawowych elementów, a być może unikniesz niepotrzebnych kosztów naprawy.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić bezpieczniki, ponieważ przepalone mogą uniemożliwić pracę systemu. Tym bardziej, że nowy bezpiecznik kosztuje grosze. Następnie sprawdź wszystkie połączenia czujników, znajdujące się przy kołach i pod samochodem. Czujniki w wielu autach nie są dobrze zabezpieczone, przez co ulegają zabrudzeniu. W konsekwencji tracimy sygnał i występują błędy w odczycie. Podobnie sprawa się przedstawia, jeśli założymy koło o innym rozmiarze – komputer bowiem dostanie odczyt o innym pomiarze prędkości i dojdzie do blokady systemu. Jeśli wcześniej twoje auto brało udział w kolizji lub w wypadku, może dojść do przetarcia przewodów, a to również wpływa negatywnie na ABS.

Wiele starszych aut jeździ natomiast bez ABS-u – w części z nich system występuje, jednak został świadomie wyłączony. Przyczyna? Nieprawidłowe działanie. A że naprawa układu nie należy do tanich, wielu posiadaczy aut woli z niego zrezygnować, niż tracić pieniądze. Tymczasem problemy z systemem są najczęściej wynikiem uszkodzenia tzw. koronki, czyli pierścienia, który współpracuje z czujnikiem obrotów koła. Jeśli wybierzesz się do ASO, prawdopodobnie usłyszysz, że trzeba wymienić półoś lub piastę, a to już kosztowna sprawa. Często można jednak uniknąć takich nakładów finansowych i kupić same koronki, o czym serwisy oczywiście nie informują (zwyczajnie naciągają klientów).

Zdarza się także, że ABS włącza tryb awaryjny w wyniku awarii układu hydraulicznego. Może tak się stać na przykład w wyniku wycieku płynu hydraulicznego – system wyłącza się, a na tablicy zegarów wyświetla się pomarańczowa kontrolka.

Wielu kierowców korzysta z systemu ABS, ale mało kto wie, jak on funkcjonuje i z czego się składa. Jego punktem centralnym jest elektroniczne sterowanie, które zbiera informacje z czujników i na ich podstawie decyduje o działaniu pompy. Prawidłowa praca systemu nie jest możliwa bez czujników prędkości kół. To one obliczają ilość obrotów i przekazują te dane do sterownika. Elektronika jest o wiele bardziej precyzyjna od wcześniejszych rozwiązań, ponieważ może odblokować tylko wybrane koło, a nie wszystkie cztery.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

ABS, EPS, TDI – czy wiesz, co to jest?

ABS, EPS, TDI – czy wiesz, co to jest?

Współczesne auta są wspomagane przez wiele systemów, mających swoje specyficzne oznaczenia. Wiele z nich, mimo że wiele razy słyszanych, tak naprawdę niewiele nam mówi. Tymczasem znajomość skrótów...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią...

więcej

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej

Telematyka w OC a młody kierowca

Telematyka w OC a młody kierowca

Składki OC dla młodych kierowców są dużo wyższe w porównaniu z ceną polis oferowanych doświadczonym kierowcom. Dlatego coraz częściej myśli się o wprowadzeniu technologii telematycznej...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.