Jak rozpoznać zużyty akumulator?

 Poprawnie działający akumulator nie stwarza problemów i niemal zupełnie o nim nie myślimy. Jak jednak rozpoznać kiedy potrzebuje pomocy z naszej strony a kiedy jest w pełni naładowany? Najpierw należy zmierzyć jakie jest faktyczne napięcie prądu na naszym akumulatorze. Czy faktycznie uległ rozładowaniu czy też przyczyny należy szukać gdzie indziej? Trwałość akumulatora uwarunkowana jest wieloma czynnikami, m.in. tym jak często eksploatowany jest samochód. 

Wpływ ma również długość pokonywanych tras. W przypadku krótkich odcinków, nasz akumulator nie ma zbyt dużych szans na wystarczające doładowanie. Eksploatując samochód w taki sposób np. dojeżdżając do pracy tak naprawdę więcej z akumulatora prądu zużywamy niż "uzupełniamy" ładując go podczas jazdy. Bardzo duży podbór prądu ma miejsce odczas rozruchu zimnego silnika, pracują dodatkowe odbiorniki prądu takie jak np. Ogrzewanie tylnej szyby czy też ogrzewanie foteli. Wpływa to bezpośrednio na jego trwałość.

 

 Jaki wpływ na akumulator ma zmiana temperatury?

Wahania temperatury mają również bardzo duży wpływ na pracę i wydajność akumulatora. Jego sprawność spada wraz ze spadkiem temperatury otoczenia w związku z obniżoną gęstością elektrolitu. Niskie temperatury nie wpływają dobrze na jego kondycję a dodatkowo powodują wzrost zapotrzebowania na prąd. Dla przykładu akumulator ma 100% sprawności w tempweraturze +25 st. C, gdy temperatura spada do 0 st. C ma już tylko ok. 80% sprawności ale gdy nadejdzie mróz rzędu -20 st.C jego sprawność wyniesie zaledwie 50% mocy znamionowej.

Jakie są oznaki uszkodzenia akumulatora?

Oznaki zużycia akumulatora mogą być różne.

  • Najczęściej jest spadek napięcia znamionowego i nieosiąganie odpowiedniego poziomu naładowania. Spowodowane jest to zasiarczeniem ogniw.
  • Innym objawem jest zbyt niski stan elektrolitu powodujący wysychanie płyt ołowianych - akumulator ulega głebokiemu rozładowaniu – z reguły nie udaje się go uratować.
  • Napęczniała obudowa akumulatora – pęcznieje ona na skutek zbyt długiej pracy przy zbyt wysokim napięciu.
  • Brak napięcia – powodem jest zerwanie łącznika między ogniwami.
  • "Rozsypanie" płyt akumulatorowych – uszkodzenie nieodwracalne wskutek przeładowania

 

Co zrobić ze starym zużytym akumulatorem?

Jest to spory problem - starego akumulatora nie możemy się pozbyć wyrzucając go tak poprostu na śmietnik. Akumulatory samochodowe zawierają powodujący silne oparzenia kwas siarkowy i rakotwórcze związki ołowiu w związku z czym stanowią odpady niebezpieczne.
W kwietniu 2009 roku uchwalono ustawę o bateriach i akumulatorach. Wmyśl tej ustawy sprzedawca ma obowiązek przyjęcia od nas zużytego akumulatora i zutylizowania go. Podczas zakupu nowego akumulatora zawsze zostaniemy poproszeni o zwrot starego. W przypadku gdy go nie zwrócimy pobrana zostanie opłata depozytowa w kwocie 30 złotych. Kupując akumulator mamy 30 dni na jego zwrot inaczej opłata nei zostanie zwrócona.

Użytkując samochód musimy dbać o stan naszych akumulatorów. Rzeczą równie istotną jest to aby akumulator był ładowany prądem o odpowiednich parametrach – z reguły jest to prąd o napięciu od 13,7V – 14,4 V. Poprawne działanie alternatora wraz z regulatorem napięciaq gwarantuje ładowanie na prawidłowym poziomie. Ma to decydujące znaczenie zwłaszcza w niskich temperaturach gdy sprawnosć ogniw zdecydowanie spada. Dlatego też należy dbać o stan wszelkich połączeń pomiędzy akumulatorem a samochodem, czystość klem niedopuszczając do zabrudzeń, powstawania śniedzi, kontrolując poziom elektrolitu. Zagwarantuje nam to bezproblemową eksploatację szczególnie w warunkach zimowych.


 

 



Przeczytaj także

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Kupno akumulatora to dla laika niemałe wyzwanie – w końcu wybranie pierwszego lepszego sprzętu z brzegu nie wchodzi w grę. Na uwadze trzeba mieć kilka istotnych parametrów, których nie wolno pomijać. Nieumiejętny wybór będzie prowadził do ciągłych problemów w samochodem, a nawet poważnymi...

więcej

Akumulator samochodowy – budowa

Akumulator samochodowy – budowa

Akumulator to niezwykle ważne urządzenie w każdym pojeździe – kiedy przychodzą chłody za oknem, zostaje on poddany ciężkiej próbie i dlatego trzeba o niego dbać. Jeśli nie będzie działał prawidłowo, o jakiejkolwiek jeździe można zapomnieć. Czy wiesz jednak, jak zbudowane jest to urządzenie? Nie...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę