Filtr oleju – jak wymienić?

Wymiana oleju jest niezwykle ważną sprawą, aby silnik mógł prawidłowo działać i służyć nam bez zakłóceń jak najdłużej. Bardzo rzadko jednak mówi się o konieczności wymiany przy tej czynności także filtra oleju, który pełni nie mniej ważną rolę. Z reguły jednak się o nim zapomina, co stanowi spore uchybienie. Tymczasem każdy posiadacz auta powinien wiedzieć, jak jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa, a przy okazji umieć go wymienić.

Olej silnikowy znajduje się w zbiorniku, zwanym miską olejową. Zasysany przez tzw. smok, trafia na specjalne sitko, które ma oddzielać olej od zanieczyszczeń. Następnie dostaje się właśnie do filtra oleju, który ma za zadanie oczyścić go z wszelkiego brudu. Usuwa on zanieczyszczenia o wielkości 0,02 mm! Jego prawidłowe działanie jest niezwykle ważne – w przypadku nieszczelności, silnik może łatwo ulec uszkodzeniu.

Najczęściej w samochodach można się spotkać z tzw. filtrem puszkowym, w którym znajduje się papierowy wkład filtrujący, który został tak skonstruowany, żeby przepuszczał przez swoją powierzchnię olej. Jest ułożony w harmonijkę, aby lepiej działać. Wewnątrz wkładu jest też zawór nadciśnienia.

Na pokrywie filtra znajdują się nieduże otwory, przez które wtłaczany jest olej. Po przejściu przez wkład filtrujący olej wypływa przez duży otwór na środku. Jeśli wkład jest zabrudzony lub olej zbyt zimny, może mieć problem z przejściem przez jego powierzchnię. W takiej sytuacji silnik nie dostaje odpowiedniej ilości oleju, a wkład filtrujący może ulec rozerwaniu, co jest bardzo niebezpieczne. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się zawór nadciśnienia.

Jak wymieniać?

Przyjmuje się zasadę, że wymiany filtra należy dokonywać wraz z olejem. W końcu jaki jest sens w zakładaniu nowego filtra, gdy olej jest brudny i na odwrót? Filtr oleju można odkręcić ręką lub specjalnym kluczem (z reguły jest konieczny). W przypadku filtra z wymiennym wkładem, wystarczy tylko wyjąć stary. Filtr należy wyjmować razem z uszczelką, którą trzeba wyczyścić i nasmarować czystym olejem. Przed montażem możesz wlać do filtra trochę oleju, aby szybciej uzyskać prawidłowe ciśnienie, ale nie jest to konieczne. Po założeniu filtra, uzupełnij płyn, a następnie uruchom silnik. Teraz możesz skontrolować, czy nic nie przecieka.

Wymiana filtra oleju jest bardzo prosta, ale wymaga czasu i wprawy. Jeśli nie znasz się zbytnio na takich rzeczach, albo zwyczajnie nie masz czasu, wybierz się do mechanika, który fachowo i bardzo szybko dokona wymiany. Będziesz miał pewność, że filtr działa prawidłowo i nic nie przecieka. Warto jednak nauczyć się tej czynności, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Każdy kierowca powinien znać tę procedurę, podobnie jak uzupełnianie płynów, czy wymianę koła. Oznacza to o wiele większą świadomość i dbałość o pojazd.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Używany Seat Ibiza III [2002-2008]: mały hatchback na różne okazje

Używany Seat Ibiza III [2002-2008]: mały hatchback na różne okazje

Ładny, stylowy i przede wszystkim tani samochód segmentu B, który będzie też niedrogi w utrzymaniu. Seat Ibiza III kosztuje nie więcej niż 15 tys. zł, a mnogość wersji pozwala znaleźć coś dla każdego i na każdą okazję. Zarówno dla tych, którzy potrzebują mało wymagającego serwisowo środka...

więcej

Co zrobić, gdy silnik odpala i od razu gaśnie?

Co zrobić, gdy silnik odpala i od razu gaśnie?

Silnik który gaśnie zaraz po odpaleniu skutecznie uniemożliwia jazdę. Tego typu objawy wskazują na problem z układem paliwowym lub elektrycznym. Silnik do pracy potrzebuje ciągłego zasilania oraz dostarczania paliwa, dlatego podejrzenia o nagłe gaśnięcie samochodu padają w stronę...

więcej

Forum Toyota Avensis

Forum Toyota Avensis

Forum Avensis to największe Polskie forum internetowe zrzeszające użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis. Na stronach Forum znajdziesz informacje dotyczące wszystkich modeli Avensis (T22, T25, T27), dane techniczne i eksploatacyjne, porady, najczęściej występujące usterki i sposoby...

więcej

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika