Filtr oleju – jak wymienić?

Wymiana oleju jest niezwykle ważną sprawą, aby silnik mógł prawidłowo działać i służyć nam bez zakłóceń jak najdłużej. Bardzo rzadko jednak mówi się o konieczności wymiany przy tej czynności także filtra oleju, który pełni nie mniej ważną rolę. Z reguły jednak się o nim zapomina, co stanowi spore uchybienie. Tymczasem każdy posiadacz auta powinien wiedzieć, jak jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa, a przy okazji umieć go wymienić.

Olej silnikowy znajduje się w zbiorniku, zwanym miską olejową. Zasysany przez tzw. smok, trafia na specjalne sitko, które ma oddzielać olej od zanieczyszczeń. Następnie dostaje się właśnie do filtra oleju, który ma za zadanie oczyścić go z wszelkiego brudu. Usuwa on zanieczyszczenia o wielkości 0,02 mm! Jego prawidłowe działanie jest niezwykle ważne – w przypadku nieszczelności, silnik może łatwo ulec uszkodzeniu.

Najczęściej w samochodach można się spotkać z tzw. filtrem puszkowym, w którym znajduje się papierowy wkład filtrujący, który został tak skonstruowany, żeby przepuszczał przez swoją powierzchnię olej. Jest ułożony w harmonijkę, aby lepiej działać. Wewnątrz wkładu jest też zawór nadciśnienia.

Na pokrywie filtra znajdują się nieduże otwory, przez które wtłaczany jest olej. Po przejściu przez wkład filtrujący olej wypływa przez duży otwór na środku. Jeśli wkład jest zabrudzony lub olej zbyt zimny, może mieć problem z przejściem przez jego powierzchnię. W takiej sytuacji silnik nie dostaje odpowiedniej ilości oleju, a wkład filtrujący może ulec rozerwaniu, co jest bardzo niebezpieczne. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się zawór nadciśnienia.

Jak wymieniać?

Przyjmuje się zasadę, że wymiany filtra należy dokonywać wraz z olejem. W końcu jaki jest sens w zakładaniu nowego filtra, gdy olej jest brudny i na odwrót? Filtr oleju można odkręcić ręką lub specjalnym kluczem (z reguły jest konieczny). W przypadku filtra z wymiennym wkładem, wystarczy tylko wyjąć stary. Filtr należy wyjmować razem z uszczelką, którą trzeba wyczyścić i nasmarować czystym olejem. Przed montażem możesz wlać do filtra trochę oleju, aby szybciej uzyskać prawidłowe ciśnienie, ale nie jest to konieczne. Po założeniu filtra, uzupełnij płyn, a następnie uruchom silnik. Teraz możesz skontrolować, czy nic nie przecieka.

Wymiana filtra oleju jest bardzo prosta, ale wymaga czasu i wprawy. Jeśli nie znasz się zbytnio na takich rzeczach, albo zwyczajnie nie masz czasu, wybierz się do mechanika, który fachowo i bardzo szybko dokona wymiany. Będziesz miał pewność, że filtr działa prawidłowo i nic nie przecieka. Warto jednak nauczyć się tej czynności, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Każdy kierowca powinien znać tę procedurę, podobnie jak uzupełnianie płynów, czy wymianę koła. Oznacza to o wiele większą świadomość i dbałość o pojazd.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Tempomat to wynalazek wpływający na wygodę kierowcy podczas długich podróży ze stałą prędkością. Ponad to nowoczesne tempomaty aktywne utrzymują prędkość i odległość samochodu jadącego przed nami. Kierowca w tym wypadku musi już tylko kręcić kierownicą, ale powinien cały czas czuwać nad pracą...

więcej

Przegląd serwisowy Audi A3

Przegląd serwisowy Audi A3

Audi A3 cieszy się w Polsce sporym poważaniem – marka ta jest uznawana za najbardziej prestiżową w rodzinie Volkswagena. Za jej główne zalety uznaje się wytrzymałość i dobre wykonanie. Przy aucie na gwarancji trzeba mieć jednak na uwadze, że koncern ten oferuje swoim klientom rozmaite programy...

więcej

Jak przygotować koła do zimy

Jak przygotować koła do zimy

Samochód jest ogromnym ułatwieniem życia dla milionów ludzi, ale niestety nie każdego stać na zakup, a do tego dochodzi jeszcze utrzymanie go w dobrym stanie technicznym oraz coroczne opłaty typu ubezpieczenie czy przegląd samochodu. Pomimo takich utrudnień, liczba korzyści jest znacznie...

więcej

Jaki silnik do gazu?

Jaki silnik do gazu?

Popularność instalacji LPG w naszym kraju nie maleje. Polska jest jednym z wiodących krajów w Europie w ilości aut zasilanych tzw. „błękitnym paliwem”. Decydują o tym oczywiście względy ekonomiczne, bo między innym dzięki niskiej akcyzie, cena litra gazu wynosi mniej niż połowę ceny benzyny...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ