Usterki i ich objawy – musisz to wiedzieć

Jeśli posiadasz auto, prędzej, czy później dojdzie w nim do usterki. Czasem niewielkiej, innym razem poważnej. Samochód z reguły daje nam znak, że coś jest nie tak. Większość z nas jednak nie rozpoznaje typowym objawów awarii.
Warto więc je poznać i zawczasu zdiagnozować problem.

1. Amortyzatory

Znacznie poprawiają komfort jazdy, poprzez tłumienie drgań, a także wspomaganie hamowania i kontroli nad pojazdem. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest więc niezwykle ważne. Po czym rozpoznać ich niesprawność? Do typowych objawów usterki należy : nierównomierne zużycie opon, niepewnie prowadzenie auta na zakrętach, czy wydłużona droga hamowania. Naszą uwagę powinny zwrócić także koła odrywające się od jezdni i podskakujące w czasie gwałtownego hamowania, a także wyciek oleju z amortyzatora i „przestawianie” pojazdu w czasie pokonywania przeszkód.

2. Koła

Sezonowa zmiana kół w aucie wymaga ich wyważania w serwisie. Niestety, wielu kierowców o tym zapomina. Jeśli podczas jazdy odczuwasz drgania kierownicy, to niezbity znak, że czas wybrać się do mechanika.

3. Silnik

Silnik jej „sercem” samochodu, musi więc funkcjonować bez zarzutów. W przypadku usterek należy niezwłocznie udać się do warsztatu, ponieważ poważne awarie mogą pochłonąć ogromne sumy pieniędzy. Jakie są symptomy nieprawidłowo działającego silnika? Po pierwsze, dym z rury wydechowej. Czarny może oznaczać niesprawny wtryskiwacz lub zanieczyszczony filtr powietrza. W przypadku niebieskiego czekają cię spore koszty – prawdopodobnie uszkodzeniu uległy pierścienie tłoka lub cylindra. Biały z kolei spowodowany jest wyciekiem płynu chłodniczego. Po drugie, jeśli z silnika wydobywa się dziwny zapach, zapamiętaj go i jedź do mechanika. Pomoże mu to łatwiej zidentyfikować problem. Po trzecie, zwracaj uwagę na dźwięki - od stukania po odgłos tarcia, pisku i syczenia. Czy były stałe? Miały miejsce przy ciepłym, czy zimnym silniku? Przy dużej prędkości? Takie informacje są niezwykle cenne dla mechanika, warto więc je zapamiętać.

4. Hamulce

Układ hamulcowy jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Zwracaj więc uwagę na jego funkcjonowanie. Pisk, charakterystyczny metaliczny odgłos tarcia, szum – wszystkie te objawy powinny skierować nas od razu do warsztatu. Z kolei drgania na kierownicy podczas hamowania mogą świadczyć o krzywych tarczach hamulcowych.

5. Alternator

Część odpowiedzialna za ładowanie akumulatora podczas jazdy. Jeśli ulegnie awarii, to daleko swoim samochodem nie zajedziemy. Jego zużycie objawia się najczęściej głośną pracą wynikającą ze zużycia łożysk. Jeśli mamy z nią do czynienia, trzeba odwiedzić serwis. Powodem do niepokoju powinna być także zapalająca się po rozruchu silnika kontrolka ładowania. Jeśli zgaśnie, oznacza, że alternator podjął pracę. Jeśli nie – prawdopodobnie przestał ładować.

6. Rozrusznik

Bez tego elementu nie uruchomisz samochodu. Typowym objawem jego usterki jest kilkusekundowy trzask po przekręceniu silnika. Zazwyczaj występuje zimą, gdy w niskich temperaturach rozrusznik ma większy problem z pracą. Należy wtedy udać się niezwłocznie do warsztatu.Przeczytaj także

Skoda Superb I - Cena wymiany świec zapłonowych

Skoda Superb I - Cena wymiany świec zapłonowych

 Skodę Superb pierwszej generacji zaprezentowano po raz pierwszy w 2001 roku. Pojazd był dostępny jedynie w wersji sedan. Miał wspólną płytę podłogową koncernu Volkswagen AB razem z Volkswagenem Passatem oraz Audi A4. Produkcję auta zakończono w 2008 roku. W ofercie dostępne były 3 wersje...

więcej

Volkswagen Golf V - Cena wymiany płynu chłodniczego

Volkswagen Golf V - Cena wymiany płynu chłodniczego

 Produkcja piątej generacji Volkswagen Golf rozpoczęła się w 2003 roku, a zakończyła w 2008. Zainteresowanie modelem było bardzo duże, przez co produkcje starszej i nowszej generacji kontynuowano przez kolejne 3 lata. Samochód w porównaniu do swojego poprzednika przybrał na rozmiarze oraz...

więcej

Przegląd serwisowy VW Passat B6

Przegląd serwisowy VW Passat B6

Volkswagen powszechnie uważany jest za markę wyjątkowo solidną, co przekłada się na powszechne zaufanie i dużą popularność samochodów niemieckiego producenta. Nic w tym dziwnego – na swoją opinię pracuje już od 1973 r., zdążył więc wypracować dobre rozwiązania. Czy pojazdy tej marki są jednak...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Darmowa porada mechanika