Felgi aluminiowe czy stalowe? Na czym jeździć zimą?

Czy zmieniać zimą felgi z aluminiowych na stalowe? W podjęciu decyzji pomóc może kilka niepodważalnych faktów.

Fakty związane z jazdą na felgach aluminiowych i stalowych zimą:

  • Głównym argumentem zwolenników felg stalowych, jest szybsze zużywanie się felg aluminiowych, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a zwłaszcza podczas kontaktu z solą drogową. Jednakże w rzeczywistości, to właśnie felgi stalowe, mimo wrażenia solidności, są bardzie narażone na negatywny wpływ niekorzystnych warunków pogodowych, oraz na korozję. Wynika to z tego, iż felgi stalowe częściej ulegają zarysowaniom. O ile „alusy” także nie są w pełni odporne na zarysowania, to w przypadku felg stalowych rysy oznaczają odsłonięcie materiału bazowego, narażonego na korozję.
  • Felgi aluminiowe są natomiast zabezpieczone nieco lepiej. Posiadają co najmniej 3 warstwy lakieru. Pierwsza warstwa to podkład antykorozyjny, druga natomiast to kolor bazowy felgi. Na samym końcu mamy jeszcze bezbarwną warstwę ochronną. Wynika z tego ,iż felga aluminiowa posiada więcej zabezpieczeń niż felga stalowa. Jasne jest, że nawet najlepiej zabezpieczone koło, może ulec zarysowaniom, prowadzącym do korozji. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej eksploatacji i konserwacji.
  • W sezonie zimowym, zwłaszcza w jego najmroźniejszym etapie, często mamy do czynienia z poślizgami. Zdarza się, że hamujące auto zatrzymuje się dopiero na krawężniku, co często oznacza zniszczenie lub odkształcenie koła. Naprawa felgi stalowej będzie w tym wypadku znacznie tańsza. Felga aluminiowa wymaga nieco więcej uwagi i jest droższa przy ewentualnej naprawie. Z drugiej strony, ryzyko zniszczenia jej jest mniejsze. Felga aluminiowa jest bowiem zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż stalowa.
  • Oczywiście nie wszystkie felgi aluminiowe, idealnie nadają się do zimowej eksploatacji. Jeżeli posiadasz felgi chromowane lub polerowane, pamiętaj ,iż ich warstwa ochronna jest nieco płytsza niż w standardowej feldze aluminiowej, toteż są bardziej narażone na korozję, bądź ewentualne zniszczenia.

Najlepsze rozwiązanie problemu

Co zatem zrobić? Najlepiej jest mieć dwa osobne komplety kół, na sezon zimowy i letni. W takim wypadku zapewniamy naszym felgom sezonowy „odpoczynek”. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze koła ulegną mniejszemu zużyciu, i po prostu pojeździmy na nich dłużej! Pamiętajmy jednak o odpowiedniej ich konserwacji, wówczas będziemy mięli pewność co do odpowiedniego użytkowania kół.

Warsztaty, oraz punkty, które pomogą ci uporać się z twoimi kołami, oraz doradzą jak właściwie je eksploatować znajdziesz tutaj.Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Ciśnienie powietrza w oponie

Ciśnienie powietrza w oponie

Większość uszkodzeń opony spowodowanych jest nieodpowiednim ciśnieniem powietrza w oponie. Opony do autobusów i samochodów ciężarowych należy napełniać powietrzem zgodnie z przenoszonym obciążeniem.

więcej

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe, więc każdy kierowca powinien odpowiednio przygotować swoje auto. Wymiana opon jest sprawą kluczową,...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i niedrogie rozwiązanie, a inni twierdzą, że jest to jedna z najgorszych opcji. Kto ma więc rację i...

więcej

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie - od tego w dużej mierze zależą wszelkie możliwe uszkodzenia. Zanim więc wybierzesz odpowiednie...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat