Skoda Fabia II - Cena wymiany filtra powietrza

Produkcję Skody Fabia drugiej generacji rozpoczęto w 2007 roku, a zakończono po siedmiu latach. W międzyczasie pojazd przeszedł facelifting. SkodA Fabia II została zbudowana na bazie płyty podłogowej PQ24. Do oferty trafiły silniki benzynowe o mocach od 60KM do 105KM oraz silniki diesla o mocach od 70KM do 105KM.

Skoda Fabia II - Cena wymiany filtra powietrza

Ile kosztuje wymiana filtra powietrza?

Paliwo
 
Silnik
 
Filtr powietrza
Najtańszy

Rekomendowany

Średni koszt +
wymiana
Benzyna 1.2 i HTP 60KM 44kW

 

 

 

37 PLN

 

 

 

66 PLN

 

 

 

78 PLN

1.2 TSI 85KM 63kW
1.2 TSI 105KM 77kW
1.4 86KM 63kW
Diesel 1.4 TDI 70KM 51kW
1.4 TDI 80KM 59kW
1.9 TDI 105KM 77kW

Zobacz wyceny w sprawdzonych
warsztatach w Twojej okolicy

Cena wymiany filtra powietrza w Skoda Fabia II wraz z usługą wymiany została przedstawiona powyżej. W ostatecznej wycenie brany był pod uwage filtr rekomendowany. Wyceny przeprowadzono na najpopularniejszych jednostkach napędowych na rynku.

Ile trwa wymiana filtra powietrza?

Klient wybierać może pośród wielu znanych producentów filtrów takich jak: JC PREMIUM, Purflux, Mann-filter, Filtron oraz Bosch. Średni czas potrzebny na wymianę filtra w omawianym modelu to 15 minut. Cena usługi i części może się różnić w zależności od hurtowni w której zaopatruje się mechanik oraz od renomy warsztatu i jego lokalizacji.

Co to jest i do czego służy filtr powietrza?

Silnik spalinowy zbudowany jest z kilku układów, a jednym z nich jest układ dolotowy. Zadaniem układu dolotowego jest doprowadzenie powietrza do komory spalania, które jest niezbędne do zapłonu i spalania paliwa. Problem polega na tym, że środowisko komory spalania jest dość sterylne, podczas gdy powietrze które do niej trafia, pobierane jest z zanieczyszczonego środowiska zewnętrznego. Gdyby samochód nie był wyposażony w filtr powietrza, silnik w krótkim czasie uległ by zniszczeniu. Zadaniem filtra jest oczyszczenie powietrza z wszelkiego pyłu, zanieczyszczeń i mikro obiektów.

Jak działa filtr powietrza?

Filtry powietrza zbudowane są z kilku warstw filtrujących, na które stosowana jest często bawełna, celuloza, a czasami materiały sztuczne. Swoim wyglądem w znakomitej większości przypominają harmonijkę otoczoną gumową uszczelką. Filtry powietrza podzielić można na dwa rodzaje: suche – jednorazowe oraz mokre – wielokrotnego użytku. Te drugie najczęściej kojarzą się z tuningiem i jednocześnie wyższą ceną. Są jednak pewne różnice.

Gdzie wymienić filtr powietrza?

Zobacz wyceny w sprawdzonych
warsztatach w Twojej okolicy

Co ile wymieniać filtr powietrza?

Standardowy filtr powietrza powinno wymieniać się według zaleceń producenta lub po przejechaniu ok. 15-30 tys. km. Jako, że filtr zostanie zapchany dużo szybciej podczas jazdy po zanieczyszczonym terenie, warto kontrolować go co kilka tysięcy kilometrów i na czas podjąć decyzję o jego wymianie.
Inwestycja w mokry filtr powietrza może się w pewnym sensie opłacać, ponieważ nie dość, że filtr ten ulega zapchaniu dużo później, bo po przejechaniu ok. 80 tys. km. to w dodatku można go prać. Do wyczyszczenia takiego filtra należy zakupić odpowiednią chemię. Potrzebny jest środek oczyszczający i rozpuszczający zanieczyszczenia oraz smar w spreyu do ponownego nawilżenia filtra.

Jakie są objawy zużytego filtra powietrza?

Jeżeli zlekceważymy interwały wymiany filtra powietrza, spodziewać się możemy problemów związanych z mocą silnika, wzrostem zużycia paliwa, a w konsekwencji awarii samych elementów jednostki napędowej. Brak mocy wynikający z ograniczonego dostępu do powietrza silnik będzie próbował kompensować zwiększając ilość podawanego paliwa, jednak w efekcie wzrośnie jedynie spalanie, a mocy i tak nie przybędzie. Nieprawidłowy proces spalania paliwa wpłynie wtedy na szybsze zużycie silnika.

Jak wymienić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza wydaje się czynnością banalną, jednak nawet i tam na kierowcę czyhają pewne pułapki. Źle zamontowany filtr może przepuszczać powietrze nie filtrując go, umożliwiając dostęp zanieczyszczeń do silnika. Dodatkowo jakiekolwiek nieszczelności będą powodowały dostawanie się tak zwanego „lewego powietrza”, które zakłóci pracę przepływomierza i wpłynie na wielkość dawki paliwa. W efekcie silnik nie będzie równo pracował i straci moc. Najbezpieczniej jest zlecić wymianę filtra powietrza wykwalifikowanemu mechanikowi.

Wiesz już wszystko na ten temat?

UMÓW WYMIANĘWyceń w okolicy

Wybierz usługę

Marka i model

Przeczytaj także

Audi A6 C7 diesel - cena przeglądu okresowego dużego

Audi A6 C7 diesel - cena przeglądu okresowego dużego

 Audi A6 C7 to już czwarta generacja tego modelu w segmencie E Premium. Produkcja rozpoczeła się w 2011 i trwała do 2018 roku. Auto pojawiło się w odmiane sedan (Limousine) i kombi (Avant). Pod maskę trafiły 4 silniki benzynowe o pojemnościach od 2.0 do 4.0, od 180 KM do 420 KM, przez...

więcej

Co zrobić, gdy pasek rozrządu piszczy lub zgrzyta?

Co zrobić, gdy pasek rozrządu piszczy lub zgrzyta?

 Aby silnik w pojeździe mógł działać, musi posiadać kilka pasów. Najważniejszym z nich jest pasek rozrządu – jest on odpowiedzialny za synchronizację obrotów korby i wałka rozrządu w celu zapewnienia prawidłowego otwierania i zamykania zaworów. Tak jak wszystkie pasy w twoim pojeździe,...

więcej

Volkswagen Polo V - Cena wymiany filtra powietrza

Volkswagen Polo V - Cena wymiany filtra powietrza

 Volkswagen Polo V to niemal najnowszy model małego miejskiego auta tego koncernu. Produkcję rozpoczęto w 2009 roku, a zakończono po ośmiu latach, w roku 2017. VW Polo V generacji w 2010 roku zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku oraz Światowego Samochodu Roku. W ofercie było 11...

więcej

Citroen Berlingo I - Cena wymiany filtra powietrza

Citroen Berlingo I - Cena wymiany filtra powietrza

 Kombivan produkowany był od 1996 do 2010r. Citroen Berlingo I to mały samochód pojazd osobowy oraz dostawczy. W grupie PSA znajduje się w tzw. drugiej generacji pojazdów osobowo-dostawczych. W ofercie znalazły się 4 silniki benzynowe o mocach od 60KM do 90KM oraz 4 silniki wysokoprężne od...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat