Wymiana intercoolera, cena

Średnia cena usługi: od 60,00 PLN do 171,11 PLN

Intercooler to bardzo ważna, choć często niedoceniana część w samochodzie. Ma on na celu przede wszystkim schłodzenie sprężonego powietrza, trafiającego do silnika. Wymiana tego elementu nie jest prosta i wymaga prawidłowego odłączenia przewodów. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności w tej dziedzinie, pozostaw to zadanie specjaliście. Pytanie tylko, kiedy należy go wymienić?

wymiana intercoolera

Intercooler spełnia funkcję podobną do chłodnicy silnika – obniża temperaturę tłoczonego przez turbosprężarkę powietrza, co poprawia osiągi jednostki napędowej. Intensywnie sprężone powietrze ma bardzo wysoką temperaturę, co źle wpływa na proces spalania mieszanki paliwowej – jego schłodzenie pozwala na większe zużycie paliwa, a co za tym idzie, lepszą wydajność. Intercooler potrafi obniżyć temperaturę sprężonego powietrza o jakieś 40 stopni Celsjusza, co daje naprawdę spory przyrost mocy. Nic więc dziwnego, że współcześnie właściwie każdy silnik doładowany posiada takie usprawnienie.

Gdzie można znaleźć intercooler? Znajduje się on między sprężarką a cylindrami, to na nim więc kończy się układ dolotowy. Kiedy dojdzie do jego usterki, silnik pracuje o wiele gorzej, warto więc umieć rozpoznać objawy awarii. Ze względu na swoje położenie, element ten jest bardzo narażony na mechaniczne uszkodzenia. Negatywnie wpływają na niego wystrzeliwane spod kół kamienie, choć trzeba przyznać, że pod tym względem intercooler jest o wiele wytrzymalszy od chłodnicy. Uderzeń musiałoby więc być naprawdę sporo. O wiele większym problemem dla jego sprawności są natomiast zanieczyszczenia, dlatego warto od czasu do czasu ostrożnie go przemyć.

Ciężko jest mówić o awarii intercoolera jako takiej – z reguły w wyniku stłuczki lub innego czynnika zewnętrznego dochodzi do uszkodzenia mechanicznego. W takim wypadku nie pozostaje nic, jak wymienić podzespół na nowy, ponieważ jego nieszczelność spowoduje spadek ciśnienia w układzie, zasysanie przez silnik licznych zanieczyszczeń, a w konsekwencji do awarii jednostki napędowej.

Jak wygląda wymiana intercoolera? Należy odłączyć od niego przewody powietrza i odkręcić śruby mocujące. Niestety, w wielu przypadkach trzeba zdemontować cały przedni zderzak auta. Po wyjęciu starego i zamontowaniu nowego intercoolera sprawdzamy podłączenie przewodów. Przy wymianie zwróć uwagę, czy twoja chłodnica powietrza ma czujnik ciśnienia – jeśli tak, musisz go przełożyć do nowej części i poprawnie podłączyć do instalacji elektrycznej.

Sama wymiana intercoolera nie jest trudna, natomiast przygotowania do tego zabiegu mogą wyprowadzić z równowagi niejednego śmiałka. Niestety, konstruktorzy wielu samochodów maksymalnie utrudnili cały proces poprzez konieczność rozmontowania zderzaka, a to zajmuje sporo czasu. Jeśli więc nie chcesz się męczyć z takim problemem, od razu zleć wykonanie usługi specjalistom z warsztatu, którzy znają się na rzeczy. Oszczędzisz sobie w ten sposób przede wszystkim niepotrzebnych nerwów.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Najczęstsze usterki i objawy zużycia zawieszenia pneumatycznego

Najczęstsze usterki i objawy zużycia zawieszenia pneumatycznego

Zawieszenie pneumatyczne to duże udogodnienie, dzięki któremu można podróżować autem w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Niestety takie rozwiązanie ma też swoją cenę, a układ wymaga opieki...

więcej

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

 Jakie są objawy zużycia amortyzatorów? Jak wydłużyć ich żywotność? Czym grozi jazda autem, w którym są one skrajnie wyeksploatowane? Ile kosztuje wymiana amortyzatorów w największych...

więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Przy coraz większych upałach klimatyzacji w samochodach to absolutna konieczność. Ta przydaje się również w trakcie zimy czy jesienią, aby skutecznie pozbyć się zaparowanych szyb. Jak serwisować...

więcej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powoduje, że podróż samochodem zamienia się w koszmar i znacznie się wydłuża. Na czym polega? Co wywołuje jej objawy, a co im zapobiega? Podpowiadamy jak jej skutecznie...

więcej