Wymiana intercoolera, cena

Średnia cena usługi: od 60,00 PLN do 171,11 PLN

Intercooler to bardzo ważna, choć często niedoceniana część w samochodzie. Ma on na celu przede wszystkim schłodzenie sprężonego powietrza, trafiającego do silnika. Wymiana tego elementu nie jest prosta i wymaga prawidłowego odłączenia przewodów. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności w tej dziedzinie, pozostaw to zadanie specjaliście. Pytanie tylko, kiedy należy go wymienić?

wymiana intercoolera

Intercooler spełnia funkcję podobną do chłodnicy silnika – obniża temperaturę tłoczonego przez turbosprężarkę powietrza, co poprawia osiągi jednostki napędowej. Intensywnie sprężone powietrze ma bardzo wysoką temperaturę, co źle wpływa na proces spalania mieszanki paliwowej – jego schłodzenie pozwala na większe zużycie paliwa, a co za tym idzie, lepszą wydajność. Intercooler potrafi obniżyć temperaturę sprężonego powietrza o jakieś 40 stopni Celsjusza, co daje naprawdę spory przyrost mocy. Nic więc dziwnego, że współcześnie właściwie każdy silnik doładowany posiada takie usprawnienie.

Gdzie można znaleźć intercooler? Znajduje się on między sprężarką a cylindrami, to na nim więc kończy się układ dolotowy. Kiedy dojdzie do jego usterki, silnik pracuje o wiele gorzej, warto więc umieć rozpoznać objawy awarii. Ze względu na swoje położenie, element ten jest bardzo narażony na mechaniczne uszkodzenia. Negatywnie wpływają na niego wystrzeliwane spod kół kamienie, choć trzeba przyznać, że pod tym względem intercooler jest o wiele wytrzymalszy od chłodnicy. Uderzeń musiałoby więc być naprawdę sporo. O wiele większym problemem dla jego sprawności są natomiast zanieczyszczenia, dlatego warto od czasu do czasu ostrożnie go przemyć.

Ciężko jest mówić o awarii intercoolera jako takiej – z reguły w wyniku stłuczki lub innego czynnika zewnętrznego dochodzi do uszkodzenia mechanicznego. W takim wypadku nie pozostaje nic, jak wymienić podzespół na nowy, ponieważ jego nieszczelność spowoduje spadek ciśnienia w układzie, zasysanie przez silnik licznych zanieczyszczeń, a w konsekwencji do awarii jednostki napędowej.

Jak wygląda wymiana intercoolera? Należy odłączyć od niego przewody powietrza i odkręcić śruby mocujące. Niestety, w wielu przypadkach trzeba zdemontować cały przedni zderzak auta. Po wyjęciu starego i zamontowaniu nowego intercoolera sprawdzamy podłączenie przewodów. Przy wymianie zwróć uwagę, czy twoja chłodnica powietrza ma czujnik ciśnienia – jeśli tak, musisz go przełożyć do nowej części i poprawnie podłączyć do instalacji elektrycznej.

Sama wymiana intercoolera nie jest trudna, natomiast przygotowania do tego zabiegu mogą wyprowadzić z równowagi niejednego śmiałka. Niestety, konstruktorzy wielu samochodów maksymalnie utrudnili cały proces poprzez konieczność rozmontowania zderzaka, a to zajmuje sporo czasu. Jeśli więc nie chcesz się męczyć z takim problemem, od razu zleć wykonanie usługi specjalistom z warsztatu, którzy znają się na rzeczy. Oszczędzisz sobie w ten sposób przede wszystkim niepotrzebnych nerwów.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej