Twój samochód nie chce zapalić? To może być problem ze zużytym lub uszkodzonym akumulatorem. Potrzebna będzie wizyta u fachowca, który doradzi czy korzystna będzie naprawa czy kupno nowego ogniwa. Interesują Cię akumulatory Bosch, Centra, Warta? Sprawdź ceny w polecanych sklepach i wybierz ofertę dla siebie. Przed wymianą akumulatora wykonaj jego badania, sprawdź napięcie i uzupełnij elektrolit. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla twojego auta.
Po pierwsze, musisz zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Zbyt duża będzie groziła ciągłym niedoładowaniem, a przy zbyt małej – możesz nawet nie uruchomić silnika. Warto więc kierować się przy wyborze wartością proponowaną przez producenta (może być nawet o 10% większa). Możesz ją sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, ale pamiętaj, żeby wybrać akumulator o jak najwyższym prądzie rozruchowym. Co oczywiste, akumulator nie może mieć większych rozmiarów, niż wskazuje na to miejsce przeznaczone w samochodzie.
Rodzaje akumulatorów
Na rynku aktualnie znajduje się całkiem pokaźny wybór akumulatorów. Można je podzielić na trzy kategorie: z płynnym elektrolitem, AGM i żelowe. Pierwsza z wymienionych stosowana jest w przypadku starszych modeli aut, bez rozwiązań hybrydowych, dla kierowców pokonujących dłuższe trasy. W przypadku AGM dochodzi do „uwięzienia” elektrolitu w macie szklanej, przez co akumulator staje się wydajniejszy i odporny na pracę cykliczną. Najlepiej sprawdza się w autach z napędem hybrydowym i intensywnie eksploatowanych. Trzecie rozwiązanie opiera się na zastosowaniu żelu krzemionkowego, który zagęszcza elektrolit – nie powinno się go jednak stosować jako akumulatora rozruchowego.
Kupno akumulatora
Jak dobrać odpowiednie urządzenie? To nic trudnego! W sieci można skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek, które pomagają dobrać je do modelu auta i silnika. Możesz też po prostu kupić taki sam sprzęt, jak poprzedni. Musisz jednak wiedzieć, że producenci samochodów często idą po oszczędności i umieszczają w pojazdach akumulatory, które są za słabe dla danego modelu. Warto więc spojrzeć do książki serwisowej i wybrać urządzenie, które będzie zgodne z parametrami i silniejsze od poprzedniego. Jeśli nadal nie jesteś pewny, co wybrać, możesz skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi danej marki i poprosić o pomoc.
Zanim przystąpisz do montażu, warto także sprawdzić stan instalacji elektrycznej auta pod kątem znacznego upływu prądu przy postoju, a także usterki alternatora. Gdy będziesz miał pewność, że wszystko jest w porządku, możesz zainstalować nowy sprzęt bez obaw. Jest to bardzo ważne, ponieważ gwarancja na akumulator nie obejmuje usterek z powodu układu elektrycznego.
Co zrobić ze starym sprzętem? Jeśli wspierasz rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, zdecyduj się na inicjatywę ecosteps, która umożliwia recykling zużytego akumulatora. Ty masz problem z głowy, a twój sprzęt zostanie w pełni wykorzystany do produkcji nowych urządzeń.
BMW Serii 3 to auto klasy średniej segmentu D, który produkowany jest od 1975 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstało już 7 generacji modelu, produkowanego w nadwoziu coupe, hatback, liftback,...
Model E46 to czwarty samochód pojawiający się w ofercie BMW Serii 3. Jest następcą bardzo popularnego E36, a jego produkcja rozpoczęła się w 1998 roku. W 2001 roku model przeszedl...
Akumulator to niezwykle ważne urządzenie w każdym pojeździe – kiedy przychodzą chłody za oknem, zostaje on poddany ciężkiej próbie i dlatego trzeba o niego dbać. Jeśli nie będzie działał...
Kupno akumulatora to dla laika niemałe wyzwanie – w końcu wybranie pierwszego lepszego sprzętu z brzegu nie wchodzi w grę. Na uwadze trzeba mieć kilka istotnych parametrów, których nie wolno...