Pobierz darmową aplikację mobilną

Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne w aucie mają zapewnić bezpieczeństwo i ratować przed urazami oraz śmiercią w wypadkach samochodowych. Dlatego dobrze mieć pewność, że w razie potrzeby zadziałają poprawnie. Jeśli więc dojdzie do awarii tego elementu, udaj się do prawdziwego fachowca, który zna się na rzeczy. W takim miejscu dokonasz kompleksowej diagnostyki, wyszukasz błędy w programach sterujących, uaktywnisz poduszki, czy też zdemontujesz podstawowe podzespoły. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujesz auto używane – wtedy skontrolowanie ich stanu wydaje się wręcz nieodzowne.

Z reguły wszelkie problemy z poduszkami powietrznymi obwieszczane są na desce rozdzielczej poprzez podświetlenie odpowiedniej kontrolki. Prawda jednak jest taka, że ten system można oszukać i dealerzy samochodowi często to robią, aby uzyskać lepszą cenę. Elektronika w aucie wykazuje wtedy, że z poduszkami jest wszystko w porządku, a tymczasem może ich w ogóle nie posiadać. Może tego nie wykryć nawet komputer diagnostyczny, trzeba więc bardzo uważać.

Jak działa poduszka powietrzna? Podczas zderzenia worek napełnia się gazem wystrzelanym pirotechnicznie. Taki wybuch inicjują specjalne czujniki rozmieszczone w różnych częściach samochodu, które są tak skonstruowane, aby wyczuwać siłę uderzenia i jego kierunek. W konsekwencji otwierają się odpowiednie poduszki. Gdy pasażer uderza w poduszkę, wypycha z niej gaz, który ucieka przez boczne otwory. Mechanizm ten zapewnia odpowiednią amortyzację i zapobiega uduszeniu człowieka przez poduszkę. Poduszka powietrzna kierowcy i pasażera należą do standardowego wyposażenia większości samochodów. Z kolei osoby siedzące z tyłu chronią poduszki boczne, zamontowane w tylnych oparciach lub drzwiach i poduszki kurtynowe, zamontowane w słupkach dachowych.

Jeśli doszło do sytuacji, w której poduszki zostały już wystrzelone, czeka cię wizyta w serwisie, aby doprowadzić je do pierwotnego stanu. Fachowcy rozpoczną swoją pracę od diagnostyki, zdemontują podstawowe podzespoły i uaktywnią system do ponownego użycia. Do niedawna zalecano, aby po wypadku, w którym doszło do wystrzelenia którejkolwiek z poduszek, wymienić cały komplet wraz z czujnikami. Obecnie wymienia się tylko te airbagi, które zostały wystrzelone wraz z ich czujnikami, a także pasy bezpieczeństwa z napinaczami. Z kolei moduł sterujący wymaga jedynie sprawdzenia i wykasowania informacji o uderzeniach i wyzwolonych elementach.

Napraw takich należy dokonywać w autoryzowanym serwisie lub w specjalistycznym warsztacie, zajmującym się poduszkami powietrznymi. Wymaga to bowiem profesjonalnego sprzętu, którego nie trafi się u pierwszego lepszego mechanika. Właśnie dlatego dokonywanie napraw w warunkach garażowych jest wręcz niemożliwe. Niestety, wymiana poduszek powietrznych do tanich nie należy i oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od modelu auta.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz