Planowanie i regeneracja głowic, cena

O głowicy silnika wielu posiadaczy aut dowiaduje się dopiero w momencie jej uszkodzenia, tymczasem jest ona bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. To właśnie ona odpowiada za zamknięcie przestrzeni roboczej nad blokiem cylindrowym silnika. Gdy dojdzie do przegrzania silnika lub wypalenia gniazd zaworowych, ulega ona uszkodzeniu. Niestety, kiedy już dojdzie do usterki głowicy, koszty bywają naprawdę duże. Właśnie wtedy warsztaty proponują usługę planowania głowicy. Tylko co oznacza dokładnie ten termin?

planowanie głowic

Planowanie głowicy to żaden tajemny proces – chodzi po prostu o regenerację tego elementu, czyli usunięcie wszystkich usterek i awarii, powstałych w wyniku eksploatacji. Dokładniej mówiąc jest to proces wyrównywania płaszczyzny jej czoła przez zeszlifowanie lub frezowanie – w efekcie powstaje idealnie płaska powierzchnia, która przylega do kadłuba silnika.

Głowica jest ważnym elementem każdego silnika spalinowego. Jej główną funkcją jest koordynacja pracy silnika. Często ulega ona uszkodzeniu, gdy samochód jest nieprawidłowo eksploatowany – kiedy silnik jest niedostatecznie rozgrzany przed wykorzystaniem maksymalnych obrotów.

Jedną z najczęstszych usterek dotyczącą głowicy są problemy z uszczelką. Jest to gumowy element, znajdujący się między głowicą a blokiem silnika, który zapewnia szczelność i właściwe ciśnienie w komorze spalania. Niestety, warunki pracy sprawiają, że jest ona poddana ogromnym obciążeniom. Może ona ulec wypaleniu lub starzeniu, ale zdarza się również, że wcześniej była źle zamontowana. Często zdarza się, że przy jej wymianie konieczna jest częściowa regeneracja głowicy. Warto zauważyć, że przy wymianie uszczelkę tę dobrze jest także zaplanować, co polega na skrawaniu powierzchni styku dla jej wyrównania.

Gdy już dojdzie do awarii głowicy, koniecznie trzeba ją usunąć. Stosunkowo rzadko dochodzi do wymiany głowicy na nową, ponieważ jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Mało kogo na to stać. Z pomocą przychodzi w takim przypadku usługa planowania głowic, czyli regeneracja uszkodzonych elementów. Rozwiązanie to proponowane jest przez dobre warsztaty samochodowe, ponieważ wymaga pracy na specjalistycznym sprzęcie – to dzięki zastosowaniu profesjonalnych urządzeń można zdiagnozować, co jest przyczyną problemu i usunąć go w ekspresowym tempie. Oprócz wyspecjalizowanych urządzeń do planowania głowicy potrzeba także ogromnej wiedzy i doświadczenia, nie decyduj się więc na regenerację u pierwszego lepszego mechanika. Takie usługi najlepiej wykonywać w renomowanych punktach.

Dlaczego zeszlifowanie głowicy jest takie korzystne? Na skutek używania, z czasem na jej powierzchni mogą tworzyć się nierówności, które obniżają wydajność maszyny. Po lekkim zeszlifowaniu podnosi się moc całego silnika, ponieważ wzrasta ciśnienie sprężania. Właśnie dlatego dbałość o dobry stan głowicy jest taka ważna. Koszt planowania głowicy w warsztacie samochodowym wacha się w granicach 25-80zł.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Wielokrotnie zakup samochodu na rynku wtórnym to dobra okazja do tego, aby w atrakcyjne cenie nabyć egzemplarz ekonomiczny, dynamiczny i komfortowy. Niezależnie od tego, jakiego samochodu szukamy,...

więcej