Pobierz darmową aplikację mobilną
Oblicz OC i AC dla Twojego samochodu

Planowanie głowic, cena

O głowicy silnika wielu posiadaczy aut dowiaduje się dopiero w momencie jej uszkodzenia, tymczasem jest ona bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. To właśnie ona odpowiada za zamknięcie przestrzeni roboczej nad blokiem cylindrowym silnika. Gdy dojdzie do przegrzania silnika lub wypalenia gniazd zaworowych, ulega ona uszkodzeniu. Niestety, kiedy już dojdzie do usterki głowicy, koszty bywają naprawdę duże. Właśnie wtedy warsztaty proponują usługę planowania głowicy. Tylko co oznacza dokładnie ten termin?

Planowanie głowicy to żaden tajemny proces – chodzi po prostu o regenerację tego elementu, czyli usunięcie wszystkich usterek i awarii, powstałych w wyniku eksploatacji. Dokładniej mówiąc jest to proces wyrównywania płaszczyzny jej czoła przez zeszlifowanie lub frezowanie – w efekcie powstaje idealnie płaska powierzchnia, która przylega do kadłuba silnika.

Głowica jest ważnym elementem każdego silnika spalinowego. Jej główną funkcją jest koordynacja pracy silnika. Często ulega ona uszkodzeniu, gdy samochód jest nieprawidłowo eksploatowany – kiedy silnik jest niedostatecznie rozgrzany przed wykorzystaniem maksymalnych obrotów.

Jedną z najczęstszych usterek dotyczącą głowicy są problemy z uszczelką. Jest to gumowy element, znajdujący się między głowicą a blokiem silnika, który zapewnia szczelność i właściwe ciśnienie w komorze spalania. Niestety, warunki pracy sprawiają, że jest ona poddana ogromnym obciążeniom. Może ona ulec wypaleniu lub starzeniu, ale zdarza się również, że wcześniej była źle zamontowana. Często zdarza się, że przy jej wymianie konieczna jest częściowa regeneracja głowicy. Warto zauważyć, że przy wymianie uszczelkę tę dobrze jest także zaplanować, co polega na skrawaniu powierzchni styku dla jej wyrównania.

Gdy już dojdzie do awarii głowicy, koniecznie trzeba ją usunąć. Stosunkowo rzadko dochodzi do wymiany głowicy na nową, ponieważ jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Mało kogo na to stać. Z pomocą przychodzi w takim przypadku usługa planowania głowic, czyli regeneracja uszkodzonych elementów. Rozwiązanie to proponowane jest przez dobre warsztaty samochodowe, ponieważ wymaga pracy na specjalistycznym sprzęcie – to dzięki zastosowaniu profesjonalnych urządzeń można zdiagnozować, co jest przyczyną problemu i usunąć go w ekspresowym tempie. Oprócz wyspecjalizowanych urządzeń do planowania głowicy potrzeba także ogromnej wiedzy i doświadczenia, nie decyduj się więc na regenerację u pierwszego lepszego mechanika. Takie usługi najlepiej wykonywać w renomowanych punktach.

Dlaczego zeszlifowanie głowicy jest takie korzystne? Na skutek używania, z czasem na jej powierzchni mogą tworzyć się nierówności, które obniżają wydajność maszyny. Po lekkim zeszlifowaniu podnosi się moc całego silnika, ponieważ wzrasta ciśnienie sprężania. Właśnie dlatego dbałość o dobry stan głowicy jest taka ważna. Koszt planowania głowicy w warsztacie samochodowym wacha się w granicach 25-80zł.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Jak przewozić narty w samochodzie?

Jak przewozić narty w samochodzie?

Przewożenie nart w samochodzie, to z pewnością dość duże wyzwanie logistyczne. Nic w tym dziwnego - przecież narty, to nie są "gadżety" które zajmują mało miejsca. Wręcz przeciwnie, mogą...

więcej

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe są sprzętem niezbędnym podczas zimowej wyprawy w góry. Korzysta się z nich raczej rzadko, ale jeśli już to w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc wiedzieć jak to...

więcej

Przewóz zwierząt w samochodzie

Przewóz zwierząt w samochodzie

Bardzo często wiele osób w okresie letnim lub też wiosennym decyduje się na wyjazd w celu odpoczynku. Warto pamiętać, iż taka weekendowa podróż niesie za sobą konieczność zabrania również do...

więcej

Azot w oponach – czy warto?

Azot w oponach – czy warto?

Coraz więcej posiadaczy aut decyduje się wypełniać opony samochodu azotem, zamiast powietrzem atmosferycznym. Skąd taki pomysł? Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że jest to opcja bezpieczniejsza,...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz