Pobierz darmową aplikację mobilną

Planowanie głowic, cena

O głowicy silnika wielu posiadaczy aut dowiaduje się dopiero w momencie jej uszkodzenia, tymczasem jest ona bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. To właśnie ona odpowiada za zamknięcie przestrzeni roboczej nad blokiem cylindrowym silnika. Gdy dojdzie do przegrzania silnika lub wypalenia gniazd zaworowych, ulega ona uszkodzeniu. Niestety, kiedy już dojdzie do usterki głowicy, koszty bywają naprawdę duże. Właśnie wtedy warsztaty proponują usługę planowania głowicy. Tylko co oznacza dokładnie ten termin?

Planowanie głowicy to żaden tajemny proces – chodzi po prostu o regenerację tego elementu, czyli usunięcie wszystkich usterek i awarii, powstałych w wyniku eksploatacji. Dokładniej mówiąc jest to proces wyrównywania płaszczyzny jej czoła przez zeszlifowanie lub frezowanie – w efekcie powstaje idealnie płaska powierzchnia, która przylega do kadłuba silnika.

Głowica jest ważnym elementem każdego silnika spalinowego. Jej główną funkcją jest koordynacja pracy silnika. Często ulega ona uszkodzeniu, gdy samochód jest nieprawidłowo eksploatowany – kiedy silnik jest niedostatecznie rozgrzany przed wykorzystaniem maksymalnych obrotów.

Jedną z najczęstszych usterek dotyczącą głowicy są problemy z uszczelką. Jest to gumowy element, znajdujący się między głowicą a blokiem silnika, który zapewnia szczelność i właściwe ciśnienie w komorze spalania. Niestety, warunki pracy sprawiają, że jest ona poddana ogromnym obciążeniom. Może ona ulec wypaleniu lub starzeniu, ale zdarza się również, że wcześniej była źle zamontowana. Często zdarza się, że przy jej wymianie konieczna jest częściowa regeneracja głowicy. Warto zauważyć, że przy wymianie uszczelkę tę dobrze jest także zaplanować, co polega na skrawaniu powierzchni styku dla jej wyrównania.

Gdy już dojdzie do awarii głowicy, koniecznie trzeba ją usunąć. Stosunkowo rzadko dochodzi do wymiany głowicy na nową, ponieważ jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Mało kogo na to stać. Z pomocą przychodzi w takim przypadku usługa planowania głowic, czyli regeneracja uszkodzonych elementów. Rozwiązanie to proponowane jest przez dobre warsztaty samochodowe, ponieważ wymaga pracy na specjalistycznym sprzęcie – to dzięki zastosowaniu profesjonalnych urządzeń można zdiagnozować, co jest przyczyną problemu i usunąć go w ekspresowym tempie. Oprócz wyspecjalizowanych urządzeń do planowania głowicy potrzeba także ogromnej wiedzy i doświadczenia, nie decyduj się więc na regenerację u pierwszego lepszego mechanika. Takie usługi najlepiej wykonywać w renomowanych punktach.

Dlaczego zeszlifowanie głowicy jest takie korzystne? Na skutek używania, z czasem na jej powierzchni mogą tworzyć się nierówności, które obniżają wydajność maszyny. Po lekkim zeszlifowaniu podnosi się moc całego silnika, ponieważ wzrasta ciśnienie sprężania. Właśnie dlatego dbałość o dobry stan głowicy jest taka ważna. Koszt planowania głowicy w warsztacie samochodowym wacha się w granicach 25-80zł.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

 Jesteś fanem motoryzacji i kochasz zabytkowe auta? W takim razie weź udział w konkursie „Silniki maja duszę”, który wystartował 12 maja na stronie teamtotalpro.pl. Nagrodą główną jest...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz