Pobierz darmową aplikację mobilną

Alternatory wymiana, naprawa

Alternator w Twoim samochodzie wymaga naprawy lub wymiany? W dzisiejszych samochodach niemal wszystko sterowane jest za pomocą elektryki. Usterek może pojawić się mnóstwo - zarówno elektrycznych, jak i mechanicznych, dlatego tak ważne jest profesjonalne zdiagnozowanie problemu. Jeśli więc dojdzie już do awarii alternatora, o jeździe samochodem możesz zapomnieć. Pojawia się wtedy problem, ponieważ kupno nowego alternatora to naprawdę spory wydatek.

Alternator jest bardzo ważnym urządzeniem w samochodzie, ponieważ wytwarza prąd i ładuje akumulator. Bez niego samochód nie może więc sprawnie funkcjonować. Usterki alternatora mogą mieć podłoże mechaniczne lub elektryczne. Jeśli już do nich dojdzie, na desce rozdzielczej powinna podświetlić się czerwona kontrolka z symbolem akumulatora. Jeśli natomiast przy zapalaniu kontrolka ta w ogóle się nie podświetla (a powinna na kilka sekund) lub w trakcie pracy silnika miga, z pewnością doszło do usterki. W takim wypadku pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest skontrolowanie stanu paska klinowego. Jego zerwanie wiąże się z brakiem ładowania, natomiast obluzowanie dostarczy zbyt małe napięcie.

Często w przypadku alternatorów przyczyną usterki są zużyte szczotki, co objawia się słabym świeceniem lampki po włączeniu zapłonu. W nowszych modelach wymiana szczotek bywa problematyczna, ponieważ są one trwale umieszczone w budowie, lepiej więc zlecić ją mechanikowi. Tym bardziej, że nie kosztuje dużo – od 50 do 100zł.

Innym powszechnie spotykanym problemem jest uszkodzenie regulatora napięcia, które powinno wynosić zawsze 14,4v. Zbyt niskie jest przyczyną niedoładowania akumulatora, a co za tym idzie, problemów z odpaleniem, natomiast zbyt wysokie może doprowadzić do uszkodzenia baterii. Wśród innych typowych usterek alternatora wymienia się także uszkodzenie układu prostującego lub uzwojenie twornika – koszt naprawy oscyluje w granicach 100-400zł.

Jednym z najprostszych w zdiagnozowaniu problemów jest uszkodzenie łożysk – rozpoznawalny przez głośną pracę i wzrost hałasu wraz z obrotami silnika. Na szczęście koszt wymiany jest niewielki i można taką usługę wykonać w większości warsztatów samochodowych.

Najgorszą opcją jest pęknięcie obudowy alternatora – wtedy nie da się już nic zrobić. Trzeba po prostu kupić nowe urządzenie. Ceny w autoryzowanych serwisach są wysokie i zaczynają się od 1000zł. Jest to więc naprawdę duży wydatek. Można też kupić używany alternator, ale to spore ryzyko, jeśli nie został sprawdzony na stole probierczym pod względem sprawności. Lepszą opcją jest kupno alternatora regenerowanego, co kosztuje od 200 do 500zł. W niektórych firmach można uzyskać nawet specjalny rabat, jeśli zostawi się na miejscu stary alternator. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ po urządzenie regenerowane jest w pełni sprawne, a dodatkowo otrzymuje się na nie przynajmniej kilkumiesięczną gwarancję.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Alternator. Kupować, czy naprawiać.

Alternator. Kupować, czy naprawiać.

Aby podjąć właściwą decyzję - naprawiać alternator, czy kupować,należy brać pod uwagę następujące kryteria: cena i czas, jakość.

więcej

Nabicie i odgrzybienie klimatyzacji – koszty

Nabicie i odgrzybienie klimatyzacji – koszty

Klimatyzacja w aucie to spore udogodnienie, ale wymagające kontroli i serwisowania. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji może ona służyć nam długo i bez zarzutów. Trzeba jednak liczyć...

więcej

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz