POWRÓT

Seat Leon CupraR, montaż instalacji gazowej

 Ze względu na wysokie ceny paliwa, coraz więcej osób decyduje się na instalację LPG. Każdy pojazd ma inne wymagania, więc przed zainstalowaniem instalacji należy zapoznać się z dokładną specyfikacją auta oraz potencjalnymi kosztami instalacji LPG.

Modyfikacje jakie zachodzą w procesie montowania instalacji LPG:

  • Zbiornik LPG zostanie zainstalowany w bagażniku lub pod samochodem
  • Zainstalowany zostanie specjalny przetwornik, w celu konwersji ciekłego gazu na parę, tzw. parownik
  • Zainstalowany będzie także mieszalnik powietrza/paliwa lub wtryskiwacz LPG, aby zapewnić właściwą mieszankę powietrza oraz gazu, która jest niezbędna do napędzania samochodu
  • Proces ten wymaga także zamontowania blokady paliwowej, aby zatrzymać przepływ paliwa do silnika, gdy jest on wyłączony

Gascar

Dragana 13E, Gdańsk

Do naszego warsztatu zgłosił się hiszpański właściciel Seata CupryR z silnikiem 2.0 TSI o mocy 280 KM z prośbą o montaż instalacji gazowej.

leon cuprar

Okazuje się, że w Hiszpanii i innych krajach Europy nikt nie chciał podjąć się montażu instalacji w tym silniku. Trudność w montażu instalacji gazowej spowodowana jest bezpośrednim wtryskiem benzyny. Normalnie w tego typu przypadkach kupuje się zestawy dedykowane przez producentów, szczególnie chodzi o oprogramowanie dla sterownika gazowego.

instalacja gazowa seat leon cupra

Akurat dla silnika CupryR żaden producent nie udostępnia takiego zestawu, więc musieliśmy sami napisać oprogramowanie dla sterownika gazowego na podstawie analizy prądu sterowanego wtryskiwaczami benzynowymi.

reduktor lpg leon cupra

Silnik CupryR 2.0 TSI ma po dwa wtryskiwacze benzynowe na każdy cylinder. Jeden do kolektora ssącego, a drugi do komory spalania. Podają benzynę niezależnie od siebie, ale mogą też pracować wspólnie. Inne firmy w podobnych, ale słabszych silnikach stosują system gazu podwójny (zakładają dwa sterowniki i 8 wtryskiwaczy gazowych). My stosujemy system standardowy z 4 wtryskiwaczami gazowymi i modyfikujemy odpowiednio oprogramowanie.

Wtryskiwacze gazu leon cupra

Przycisk do załączania instalacji LPG został umieszczony obok pokrętła świateł.

włącznik lpg

Klient zdecydowal się na walcowy zbiornik LPG.

walcowy zbiornik lpg

Zawór tankowania LPG został ukryty pod fabryczną klapką wlewu paliwa.

wlew lpg 

Zestaw instalacji gazowej LPG do Seata CupraR składał się z:

zbiornik - Elpigaz
elektronika - Stella4DPI - Elpigaz
reduktor - Romano Sport - Elpigaz
wtryskiwacze - i-Plus Arco - Elpigaz
wlew pod klapką - TomasettoPotrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

INFO

Pokaż ciekawe naprawy które wykonałeś.

Wyślij fotorelację z opisem na: