POWRÓT

Opel Corsa D, wymiana łańcucha rozrządu

Zadaniem układu rozrządu silnika spalinowego jest sterowanie procesem dostarczania do silnika ładunku, który ulegnie spaleniu w komorze spalania, a następnie odprowadzenie spalin na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego zawory silnikowe - ssące i wylotowe. Ich praca musi być zależna od ruchu układu tłokowo-korbowego, dlatego wałki rozrządu sprzężone są z wałem korbowym za pomocą układu rozrządu - w tym wypadku łańcucha rozrządu. Łańcuch rozrządu w przeciwieństwie do paska rozrządu, z założenia nie ma być wymieniany. Jednak czasy i konstrukcja silnika zmieniają się, przez to i łańcuch rozrządu w dzisiejszych czasach podlega wymianie. Jednak dzieje się to w większych odstępach czasowych i przebiegowych niż w przypadku paska. Łańcuch rozrządu jest chętnie wykorzystywany przez producentów silników diesla, dzięki zdolności do przenoszenia większych obciążeń podczas tego typu jednostki napędowej. Jednak nie jest regułą, że łańcuch rozrządu nadaje się tylko do diesli. Często spotykany jest także w silnikach benzynowych i to zarówno o małych jak i dużych pojemnościach skokowych. Silnik w którym łańcuch rozrządu kwalifikuje się do wymiany będzie pracował głośniej w okolicy rozrządu, oraz odczuwalne będzie pogorszenie jego pracy.


Warsztatowcy - specjalizacja OPEL FORD

WĄSKA 3, Gdynia

Aby wymienić zestaw łańcucha rozrządu w pierwszej kolejności należy zdemontować osłonę silnika, jeżeli jest w takową wyposażony dany model. W celu ułatwienia dostępu do rozrządu trzeba też zdemontować osłonę filtra powietrza. Kolejno układ zapłonowy i pokrywę zaworów. Jako, że silnik zostanie w pewnym stopniu rozebrany, to należy spuścić z niego płyn chłodniczy i olej silnikowy.

blok silnika corsa d

W celu dostania się do układu rozrządu należy także zdemontować wszelkie rury, przewody i osprzęt silnika blokujący dostęp z tej strony silnika. Może się zdażyć, że trzeba zdemontować łapę silnika. Warto pamiętać wtedy, aby zabezpieczyć sobie silnik za pomocą jakiegoś stojaka lub podwiesić go za pomocą odpowiednich urządzeń.

blokada rozrządu opel corsa d

Gdy mamy już dostęp do rozrządu, demontujemy jego metalową obudowę a następnie blokujemy rozrząd za pomocą dedykowanego zestawu.

zestaw rozrzadu opel corsa d

W skład elementów podlegających wymianie wchodzi napinacz łańcucha, łańcuch rozrządu, koła zębate wałków rozrządu i wału korbowego, pierścień uszczelniający wał korbowy, ślizgi łańcucha rozrządu i uszczelka obudowy.

łańcuch rozrządu opel corsa d

Przed zamontowaniem wszystkiego, a przede wszystkim uszczelki, należy oczyścić powierznię bloku aby uszczelka dobrze przylegala i spełniała swoją rolę. Na koniec wystarczy zamontować cały osprzęt z powrotem i uzupełnić płyn chłodniczy oraz olej silnikowy.Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

INFO

Pokaż ciekawe naprawy które wykonałeś.

Wyślij fotorelację z opisem na: