POWRÓT

BMW F10 520d 2015, chiptuning

 Chiptuning to komputerowe podnoszenie mocy za pomocą wgrania nowego oprogramowania dla silnika. Silniki konstruowane są tak, aby miały jeszcze pewien zapas możliwości, stąd mechanicy zajmujący się chiptuningiem mogę przesunąć pierwotną granicę parametrów kawałek dalej. Taka usługa może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni w zależności od silnika.


GRAND SERVICE

ul. Myszkowska 21, Koziegłówki

Do naszego warsztatu przyjechał klient z samochodem BMW F10 520d z 2015 roku, o deklarowanej fabrycznej mocy 180 KM i momencie obrotowym 380 Nm. Przed wprowadzeniem zmian w sterowniku, samochód został zhamowany w celu sprawdzenia jaką mocą faktycznie dysponuje.

bmw f10 hamownia

Po zbadaniu mocy samochodu na hamowni, wymontowano sterownik silnika. W przypadku BMW F10 sterownik jest umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, więc jego demontaż jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.

bmw f10 demontaz

Po zdemontowaniu sterownika, w pierwszej kolejności zczytywane jest z niego jego indywidualne hasło zabezpieczające.

zczytywanie hasła ze sterownika

Po poznaniu hasła do sterownika, odczytujemy jego zawartość przy użyciu specjalnej ramy. Następnie analizujemy soft, poddajemy modyfikacji i wgrywamy spowrotem. Następnie montujemy sterownik w samochodzie i sprawdzamy przyrost mocy.

zczytywanie softu

Dzięki udanej modyfikacji sterownika silnika, Beemka dostała od nas w prezencie dodatkowe 20 KM i 90 Nm momentu obrotowego. Jazda testowa pokazała, że auto wyraźnie prowadzi się lepiej, bardziej dynamicznie. Pozornie to tylko 20 KM jednak w tym przypadku ogromne znaczenie mają Nm, które odpowiadają za to jak samochód przyspiesza. Podczas jazdy w trybie SPORT, zauważalna jest praktycznie natychmiastowa reakcja na gaz.

bmw f10Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

INFO

Pokaż ciekawe naprawy które wykonałeś.

Wyślij fotorelację z opisem na: