Cena wymiany łańcucha rozrządu w Oplu Astra D 1.2 80KM

 

 

Mimo małej pojemności silnika 1.2 w Oplu Corsie D, wymiana łańcucha rozrządu jest dość pracochłonna. Wprawiony mechanik będzie potrzebował na to ok. 6 godzin, a wynika to z wielu czynności towarzyszących wymianie rozrządu. Za robociznę należy przygotować ok. 500zł, mając na uwadze, że kwota ta może się różnić w zależności od regionu kraju, wielkości miasta czy renomy warsztatu.

Podsumowując cenę robocizny i wszystkich części ustalonych na uśrednionym poziomie, wymiana łańcucha rozrządu w Oplu Corsie D 1.2 80KM kosztuje ok. 1 200zł. Korzystniej cenowo wyjdzie zakup przygotowanego już zestawu rozrządu jednego z producentów.

wymiana łańcucha rozrządu Opel Corsa D

W skład układu rozrządu Opla Corsy D 1.2 80KM wchodzą: łańcuch rozrządu, koła zębate wałków rozrządu, prowadnice łańcucha, napinacz łańcucha, uszczelka obudowy rozrządu i pokrywy zaworów. Występują także zestawy rozrządu składające się z samego łańcucha, napinacza i ślizgów, bez kół zębatych wałków rozrządu. Jeżeli koła są w naprawdę dobrym stanie, można zaoszczędzić kilkaset złotych i wymienić tylko podstawowy zestaw elementów.

  • Łańcuch rozrządu – odpowiada za obracanie wałków rozrządu, które sterują zaworami umożliwiając przepływ produktów spalania. Napędzany jest z wału korbowego. Ceny łańcucha wahają się od 100 do 300zł zależnie od producenta, a najpopularniejsi to INA, DAYCO i FEBI BILSTEIN.
  • Koła zębate wałków rozrządu – pozwalają obracać wałkami rozrządu przy użyciu współpracującego z nimi łańcuchem. Zestaw kół kosztuje 140-450zł. Do Opla Corsy D można zakupić oryginalne koła GM lub Hans Pries.
  • Prowadnica łańcucha – ustala tor obracającego się łańcucha. Ceny mieszczą się w zakresie 25-50zł za sztukę, a popularni producenci to FEBI BILSTEIN, TOPRAN i Hans Pries.
  • Napinacz łańcucha – odpowiada za odpowiednie napięcie łańcucha, zapewniając brak drgań i kasując ewentualne luzy. Przygotować na niego należy 120-200zł, w zależności od marki: INA, SWAG, FEBI BILSTEIN, RUVILLE.
  • Uszczelka obudowy rozrządu – wypełnia przestrzeń pomiędzy silnikiem a pokrywą rozrządu, zapobiegając wyciekowi oleju na zewnątrz. Podlega wymianie przy każdym demontażu pokrywy. Jej ceny zawierają się w kwocie 70-100zł. Wiodącym producentem jest ELRING.
  • Uszczelka pokrywy zaworów – pokrywa zaworów musi zostać zdemontowana, aby dostać się do łańcucha i kół wałków rozrządu. Jej uszczelka odpowiadająca za brak wycieków oleju podlega wymianie, a jej koszt to 60-140zł. Do wyboru jest m.in. wspomniany ELRING oraz CURTY-PAYEN.

Na tak długi czas wymiany rozrządu wpływ mają procesy poboczne, konieczne do wykonania podczas wymiany łańcucha rozrządu w Oplu Corsa D 1.2 80KM. Jest to m.in. demontaż pokrywy zaworów, do której aby się dostać należy zdemontować kilka sąsiednich elementów, oraz demontaż miski olejowej. Do wymiany rozrządu mechanik musi być także wyposażony w zestaw blokad dedykowanych do konkretnego silnika. Koszt jaki musi ponieść mechanik w celu wyposażenia warsztatu do samej wymiany rozrządu w konkretnym modelu to ok. 160zł. Blokady często pasują do kilku modeli czy wersji silnikowych, jednak nie są one uniwersalne dla wszystkich samochodów.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

CZYTAJ WIĘCEJ