Co zrobić, gdy słyszysz hałas po wbiciu biegu?

Hałas podczas wbijania biegu jest oznaką tego, że z samochodem dzieje się coś złego. Dziwne dźwięki mogą być powodowane przez niski poziom oleju, uszkodzoną poduszkę silnika lub skrzyni, uszkodzony przegub wału napędowego, czy zużyte sprzęgło i jego łożyska. W celu uniknięcia pogłębienia problemu należy umówić się do warsztatu na diagnostykę i naprawę.

Podczas załączenia biegu jakikolwiek hałas powinien być minimalny. Skrzynia powinna się załączać z łatwością, a kierowca powinien mieć możliwość jazdy bez zbędnego wysiłku. Jeżeli po załączeniu biegu wydobywają się jakieś odgłosy, może być to spowodowane kilkoma rzeczami. Wszystko zależy od typu hałasu i kiedy dokładnie go słychać. Ostatecznie może to nawet nie być związane ze skrzynią biegów.

 

Jak działa układ napędowy:

Po wbiciu biegu, obciążenie przeniesione jest na oba podzespoły – silnik i skrzynię biegów. Podczas przyspieszania obciążenie się zmienia, dlatego silnik i skrzynia biegów umieszczone są na poduszkach. Poduszki te wspierają i zabezpieczają silnik i skrzynię przed przemieszczaniem się spowodowanym przenoszeniem obciążenia. Dzięki temu nie słychać uderzeń, stuków i różnych innych dźwięków.

Można śmiało stwierdzić, że aby faktycznie załączyć bieg musi wydarzyć się po drodze wiele rzeczy. Ilość procesów może być inna w zależności od używania skrzyni manualnej lub automatycznej. Na przykład w samochodzie ze skrzynią manualną, kierowca musi nacisnąć pedał sprzęgła, który rozłączy sprzęgło i umożliwi zmianę biegów. Jeżeli sprzęgło jest zużyte, można usłyszeć zgrzyty podczas wbijania biegu.

W przypadku skrzyni automatycznej wygląda to nieco inaczej. Są tam tarcze sprzęgłowe i taśmy hamulcowe (opaski), który pozwalają załączać biegi. Jeżeli tarcze sprzęgłowe lub taśmy są zużyte, może być słychać hałasu podczas zmiany biegów.

dlaczego słychać hałaś po wbiciu biegu?

Dlaczego słychać hałaś po wbiciu biegu?

  • Niski poziom oleju w skrzyni – najczęstsze problemy występujące ze skrzyniami biegów wynikają z niskiego poziomu oleju przekładniowego. Skrzynie wymagają odpowiedniej ilości oleju do pracy oraz zabezpieczania współpracujących elementów przed nadmiernym zużyciem, tarciem i przegrzaniem.
  • Uszkodzona poduszka silnika – kolejnym powodem występowania niepokojących dźwięków podczas załączania biegu jest poduszka silnika. Różni producenci samochodów stosują różne poduszki. Niektóre są po prostu gumowymi mocowaniami, podczas gdy inne mogą być hydraulicznymi urządzeniami. W przypadku zużycia poduszki silnika będzie słyszalny głośny hałas podczas załączania biegów.
  • Uszkodzony przegub – w przypadku samochodów tylnonapędowych hałas nie musi być spowodowany skrzynią biegów czy silnikiem. Może za to odpowiadać wał napędowy. Wał napędowy wyposażony jest w przegub Cardana aby przenosić ruch obrotowy pod różnymi kątami. Zużyty przegub zacznie hałasować gdy tylko zostanie poddany obciążeniu. Dodatkowo występować mogą wibracje.
  • Zużyte sprzęgło – jeżeli samochód wyposażony jest w manualną skrzynię biegów, możliwe że sprzęgło uległo zużyciu. Zużyte sprzęgło będzie generowało trzaski i szuranie podczas próby wbicia biegu.
  • Uszkodzone łożysko oporowe – problem ten dotyczy tylko skrzyń manualnych i występuje tylko podczas wciskania pedału sprzęgła.
  • Łożysko pilotowe – jeżeli hałas słychać podczas zwalniania pedału sprzęgła, odpowiadać za to może łożysko pilotowe.

Jak to się robi:

Mechanik załącza bieg i nasłuchuje w celu identyfikacji niepokojących dźwięków. Podczas tej diagnostyki mechanik sprawdza także pozostałe elementy mogące wpływać na powstawanie hałasu. Dokładny zakres elementów do sprawdzenia zależeć będzie od typu wydobywanego dźwięku.

Jak to jest ważne?

Nienaturalne dźwięki wydobywające się podczas wbijania dźwięku powinny alarmować kierowcę o tym, że w samochodzie występuje jakaś usterka. Objawem może być coś tak prostego jak zużyte przeguby walu napędowego. Może to być też poważna usterka skrzyni biegów, uszkodzenie poduszek silnika lub skrzyni, które mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń samochodu.

 


Przeczytaj także

Citroen C-Elysee II - Cena wymiany sprzęgła

Citroen C-Elysee II - Cena wymiany sprzęgła

Citroen C elysee to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 2003 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback i sedan. Głównymi konkurentami modelu jest Fiat Tipo, SEAT Toledo i Skoda Rapid. Citroen C elysee pojawia się z napędem...

więcej

Honda CR-V (3, 4) - Cena wymiany sprzęgła

Honda CR-V (3, 4) - Cena wymiany sprzęgła

Honda CR-V to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 1995 roku. Do dnia dzisiejszego powstało 5 generacji modelu, produkowanego w nadwoziu SUV. Głównymi konkurentami modelu jest Ford Kuga, Kia Sportage, Nissan X-Trail, Subaru Forester, Toyota RAV4 i Volkswagen Tiguan. Honda...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa sprzęgło?

Co zrobić, gdy nie działa sprzęgło?

 Sprzęgło odpowiada za płynne ruszanie i zmianę przełożeń bez szarpnięć. Jako element łączący silnik ze skrzynią biegów, powinien być naprawiany jak najszybciej od czasu wykrycia usterki. Zwłoka może spowodować znaczne zwiększenie kosztów naprawy, np. poprzez uszkodzenie skrzyni biegów. Za...

więcej

Hyundai i20 (I, II) - Cena wymiany sprzęgła

Hyundai i20 (I, II) - Cena wymiany sprzęgła

Hyundai i20 to auto klasy miejskiej segmentu B, które jest produkowane od 2008 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback. Głównymi konkurentami modelu jest Ford Fiesta, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Toyota Yaris, Volkswagen Polo i SEAT...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę