Co zrobić, gdy słyszysz hałas po wbiciu biegu?

Hałas podczas wbijania biegu jest oznaką tego, że z samochodem dzieje się coś złego. Dziwne dźwięki mogą być powodowane przez niski poziom oleju, uszkodzoną poduszkę silnika lub skrzyni, uszkodzony przegub wału napędowego, czy zużyte sprzęgło i jego łożyska. W celu uniknięcia pogłębienia problemu należy umówić się do warsztatu na diagnostykę i naprawę.

Znajdź warsztat i umów naprawę sprzęgła

Przeglądaj 203566 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ SPRZĘGŁA

Podczas załączenia biegu jakikolwiek hałas powinien być minimalny. Skrzynia powinna się załączać z łatwością, a kierowca powinien mieć możliwość jazdy bez zbędnego wysiłku. Jeżeli po załączeniu biegu wydobywają się jakieś odgłosy, może być to spowodowane kilkoma rzeczami. Wszystko zależy od typu hałasu i kiedy dokładnie go słychać. Ostatecznie może to nawet nie być związane ze skrzynią biegów.

Jak to działa:

Po wbiciu biegu, obciążenie przeniesione jest na oba podzespoły – silnik i skrzynię biegów. Podczas przyspieszania obciążenie się zmienia, dlatego silnik i skrzynia biegów umieszczone są na poduszkach. Poduszki te wspierają i zabezpieczają silnik i skrzynię przed przemieszczaniem się spowodowanym przenoszeniem obciążenia. Dzięki temu nie słychać uderzeń, stuków i różnych innych dźwięków.

Można śmiało stwierdzić, że aby faktycznie załączyć bieg musi wydarzyć się po drodze wiele rzeczy. Ilość procesów może być inna w zależności od używania skrzyni manualnej lub automatycznej. Na przykład w samochodzie ze skrzynią manualną, kierowca musi nacisnąć pedał sprzęgła, który rozłączy sprzęgło i umożliwi zmianę biegów. Jeżeli sprzęgło jest zużyte, można usłyszeć zgrzyty podczas wbijania biegu.

W przypadku skrzyni automatycznej wygląda to nieco inaczej. Są tam tarcze sprzęgłowe i taśmy hamulcowe (opaski), który pozwalają załączać biegi. Jeżeli tarcze sprzęgłowe lub taśmy są zużyte, może być słychać hałasu podczas zmiany biegów.

wał napędowy

Przyczyny usterki:

  • Niski poziom oleju w skrzyni – najczęstsze problemy występujące ze skrzyniami biegów wynikają z niskiego poziomu oleju przekładniowego. Skrzynie wymagają odpowiedniej ilości oleju do pracy oraz zabezpieczania współpracujących elementów przed nadmiernym zużyciem, tarciem i przegrzaniem.
  • Uszkodzona poduszka silnika – kolejnym powodem występowania niepokojących dźwięków podczas załączania biegu jest poduszka silnika. Różni producenci samochodów stosują różne poduszki. Niektóre są po prostu gumowymi mocowaniami, podczas gdy inne mogą być hydraulicznymi urządzeniami. W przypadku zużycia poduszki silnika będzie słyszalny głośny hałas podczas załączania biegów.
  • Uszkodzony przegub – w przypadku samochodów tylnonapędowych hałas nie musi być spowodowany skrzynią biegów czy silnikiem. Może za to odpowiadać wał napędowy. Wał napędowy wyposażony jest w przegub Cardana aby przenosić ruch obrotowy pod różnymi kątami. Zużyty przegub zacznie hałasować gdy tylko zostanie poddany obciążeniu. Dodatkowo występować mogą wibracje.
  • Zużyte sprzęgło – jeżeli samochód wyposażony jest w manualną skrzynię biegów, możliwe że sprzęgło uległo zużyciu. Zużyte sprzęgło będzie generowało trzaski i szuranie podczas próby wbicia biegu.
  • Uszkodzone łożysko oporowe – problem ten dotyczy tylko skrzyń manualnych i występuje tylko podczas wciskania pedału sprzęgła.
  • Łożysko pilotowe – jeżeli hałas słychać podczas zwalniania pedału sprzęgła, odpowiadać za to może łożysko pilotowe.

Jak to się robi:

Mechanik załącza bieg i nasłuchuje w celu identyfikacji niepokojących dźwięków. Podczas tej diagnostyki mechanik sprawdza także pozostałe elementy mogące wpływać na powstawanie hałasu. Dokładny zakres elementów do sprawdzenia zależeć będzie od typu wydobywanego dźwięku.

Jak to jest ważne?

Nienaturalne dźwięki wydobywające się podczas wbijania dźwięku powinny alarmować kierowcę o tym, że w samochodzie występuje jakaś usterka. Objawem może być coś tak prostego jak zużyte przeguby walu napędowego. Może to być też poważna usterka skrzyni biegów, uszkodzenie poduszek silnika lub skrzyni, które mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń samochodu.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Tempomat to wynalazek wpływający na wygodę kierowcy podczas długich podróży ze stałą prędkością. Ponad to nowoczesne tempomaty aktywne utrzymują prędkość i odległość samochodu jadącego przed nami. Kierowca w tym wypadku musi już tylko kręcić kierownicą, ale powinien cały czas czuwać nad pracą...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?