Ciemny kolor oleju silnikowego nie musi od razu oznaczać usterki, ponieważ jest to normalny objaw jego zużycia. Oznakami faktycznych problemów z czarnym olejem silnikowym może być zapełniony filtr oleju, świecąca się kontrolka oleju czy obniżający się jego poziom. Zwlekanie z wymianą oleju na czas może doprowadzić do poważnych awarii silnika, których naprawa kilkukrotnie przekroczy wartość nowego oleju i filtrów.
Silnik spalinowy potrzebuje oleju do gładkiej i wydajnej pracy. Olej smaruje współpracujące elementy, zabezpiecza przed rdzewieniem i korozją oraz odprowadza ciepło. Współczesne oleje utrzymują także czystość wewnątrz silnika. Krótko mówiąc, silnik bez oleju nie będzie funkcjonował.
Nowy olej silnikowy jest bursztynowego koloru, jednak z czasem przybiera ciemniejszą, nawet czarną barwę. Na szczęście nie jest to objaw usterki, a normalnego przepracowania.
Głównym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych elementów silnika. Bezpośredni kontakt tych elementów doprowadziłby do przegrzania i szybkiego zużycia, dlatego olej zapewnia im poślizg i odbiera temperaturę.
Olej silnikowy magazynowany jest w misce olejowej. Pojemność miski waha się pomiędzy 4 a 6 litrów. Gdy silnik zostanie uruchomiony, pompa olejowa zasysa olej z miski za pomocą specjalnej rurki. Wtedy olej trafia do filtra oleju, który wybiera z niego zabrudzenia i opiłki współpracujących elementów. Następnie olej trafia do kanałów silnika, przez które przepływając trafia ponownie do miski, gdzie cały proces zaczyna się od nowa.
Mechanik sprawdza stan i kondycję oleju silnikowego oraz poszukuje ewentualnych nieszczelności w układzie.
W większości przypadków ciemny olej silnikowy jest prawidłowym stanem rzeczy. Należy pamiętać, aby wymieniać olej silnikowy zgodnie z przewidzianymi interwałami. Wszelkie zwlekanie z wymianą może obniżyć osiągi silnika i prowadzić do jego kosztowych napraw.
Toyota C-HR to auto kompaktowe segmentu C, które jest produkowane od 2016 roku. Do dnia dzisiejszego powstała 1 generacja modelu, produkowanego w nadwoziu crossover. Głównymi konkurentami modelu jest Kia Sportage, Mitsubishi ASX, Nissan Qashqai i Renault Kadjar. Toyota C-HR pojawia się z napędem...
Model E46 to czwarty samochód pojawiający się w ofercie BMW Serii 3. Jest następcą bardzo popularnego E36, a jego produkcja rozpoczęła się w 1998 roku. W 2001 roku model przeszedl facelifting, aby ostatecznie w 2007 roku zaprzestać produkcji na rzecz nowszej generacji E90. Kierowca do...
Mazda 5 to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 1999 do 2005 roku jako Mazda Premacy, a od 2005 do dzisiaj już jako Mazda 5. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu minivan. Głównymi konkurentami modelu jest Toyota Isis, Honda Freed i...
Ford Transit to auto dostawcze klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 1953 roku. Do dnia dzisiejszego powstało 8 generacji modelu, produkowanego w nadwoziu van, pickup i bus. Głównymi konkurentami modelu jest Fiat Ducato, Opel Movano, Renault Master i Volkswagen Crafter. Ford...