Automatyczna skrzynia biegów do swojej pracy musiała zostać wyposażona w wiele współpracujących elementów, to też wszelkie usterki z nieprawidłową pracą mogą mieć różne źródła. Najczęściej jest to niski poziom oleju przekładniowego, jego zabrudzenie i zużycie, wycieki, a także zużyte koła zębate biegów czy uszkodzony konwerter. Awarie automatycznej skrzyni biegów bywają bardzo drogie w naprawie, dlatego lepiej nie bagatelizować objawów usterki.
Gdy kierowca wciska pedał przyspieszenia, a skrzynia biegów ustawiona jest w pozycji D, samochód powinien zacząć płynnie przyspieszyć. Tak sytuacja wygląda w poprawnie działającej automatycznej skrzyni biegów. Jeżeli zauważysz, że Twój samochód zachowuje się inaczej, skrzynia ślizga się i samochód nie przyspiesza prawidłowo, lepiej jak najszybciej znajdź źródło usterki.
Skrzynia biegów to kompletny system składający się z wielu komponentów. Dotyczy to zarówno skrzyń automatycznych jak i manualnych. W kontekście ślizgania się biegów, problem dotyczy głównie automatycznych skrzyń biegów, dlatego to ich będzie dotyczył opis usterki. W przypadku skrzyń manualnych, wszelkie objawy ślizgania się powodowane są przez zużyte sprzęgło, które podlega wymianie.
W automatycznej skrzyni biegów wszystko musi współgrać ze sobą, aby poprawnie przenosić moc i napędzać samochód. Poziom oleju w skrzyni biegów musi być prawidłowy (jego brak może powodować ślizganie), a sam olej powinien być czysty. W skrzyni znajduje się także zestaw sprzęgieł, które muszą być załączane w odpowiednim momencie. Z biegiem czasu synchronizatory łączące odpowiednie biegi także ulegają zużyciu.
Jeżeli opiłki lub zanieczyszczenia zatkają układ, lub zablokują filtr oleju, skrzynia biegów nie ma prawa pracować poprawnie.
Mechanik sprawdza działanie skrzyni biegów podczas jazdy próbnej, oraz podłącza komputer diagnostyczny do samochodu za pomocą złącza OBD II, w poszukiwaniu ewentualnych błędów. Dalszy ciąg usuwania usterki zależy już od zdiagnozowanej przyczyny.
Jeżeli odczuwalne jest ślizganie skrzyni biegów, należy jak najszybciej zidentyfikować problem. Nawet jeżeli jest to spowodowane zbyt niskim poziomem oleju, może w krótkim czasie zmienić się w poważne uszkodzenie skrzyni biegów.
Citroen C4 Cactus to auto klasy miejskiej segmentu B, które było produkowane od 2014 do 2020 roku. Do dnia dzisiejszego powstała 1 generacja modelu, produkowanego w nadwoziu crossover. Głównymi konkurentami modelu jest Fiat 500x, Opel Mokka, Renault Captur, Kia Stonic, Nissan Juke, Honda HR-V i...
Hyundai ix20 to auto segmentu B kategorii minivan. Jego produkcję rozpoczęto w roku 2010 i zakończono w 2020. Model przeszedł facelifting w 2015 roku. Hyundai ix20 zastąpił model Matrix stając się konkurencją dla takich aut jak Fiat 500L, Opel Meriva, Toyota Verso-S czy Ford B-Max. Konstruktorz...
Opel Zafira to niemiecki minivan klasy kompakt produkowany w latach 1999-2019. Przez 20 lat produkcji powstały 2 generacje tego auta. Opel Zafira A i Opel Zafira B. Bezpośrednią konkurencją Zafiry jest Renault Scenic, Volkswagen Touran czy Toyota Corolla Verso.
Produkcję Forda Focusa pierwszej generacji rozpoczęto w 1998 roku. Sylwetka pojazdu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz była dość futurystyczna. Niesymetryczna deska rozdzielcza nie każdemu przypadła do gustu, jednak sam model stał się bardzo popularny także w środowisku sportowym za sprawą...