Co zrobić, gdy drzwi się nie otwierają?

Drzwi w samochodzie pełnią ważną rolę. Umożliwiają wygodne zajęcie pozycji w samochodzie, chronią od obiektów znajdujących się na drodze, zabezpieczają rzeczy wewnątrz przed wypadnięciem, oraz zapewniają komfort jazdy latem i zimą. Drzwi i umieszczone w nich zamki tak jak większość elementów w samochodzie podlegają zużyciu. Jazda z niedomagającym zamkiem w drzwiach może być bardzo niebezpieczna. Uszkodzony zamek może odblokować drzwi powodując ich otwarcie w trakcie jazdy, a zatrzaśnięty zamek uniemożliwi opuszczenie pojazdu w przypadku zagrożenia, dlatego warto skorzystać z pomocy mechanika i szybko rozwiązać problem.

Jak działają zamki drzwi w samochodzie?

Drzwi samochodowe są stosunkowo proste w działaniu i budowie. Producent samochodu najprawdopodobniej używa przewodów i prętów łączących wewnętrzne i zewnętrzne klamki drzwi z mechanizmem blokady. Po pociągnięciu wewnętrznej lub zewnętrznej klamki porusza się przewód podłączony do pręcika. W zależności od konfiguracji układ ten pociąga lub popycha mechanizm zatrzasku drzwi, otwierając go. Zatrzask puszcza metalowy zaczep w ościeżnicy i umożliwia otwarcie drzwi poprzez pociągnięcie lub popchnięcie w zależności czy wsiadamy czy wysiadamy. Wszystkie elementy są bezpiecznie schowane wewnątrz drzwi, więc nie są one widoczne i łatwo dostępne.

Przyczyny awarii zamka w drzwiach samochodowych:

  • Zablokowana blokada drzwi – Zdarza się to częściej w przypadku blokad ręcznych, niż elektronicznych automatycznych blokad, jednak może się wydarzyć w obu typach. Jeżeli blokada zablokowała się w pozycji „zamknięte”, może być to spowodowane odczepieniem się pręta blokującego, który na stałe zablokował drzwi.
  • Uszkodzony przewód klamki lub pręt – jeżeli uszkodzeniu uległ przewód klamki, lub pręt łączący uchwyt drzwi z mechanizmem zatrzaskiwania, lub poluzował się, drzwi się nie otworzą. Z reguły usterka dotyczy jednej strony. Albo nie można otworzyć drzwi od zewnątrz, albo nie można otworzyć drzwi od wewnątrz. Objawem takiej usterki będzie fakt braku oporu podczas ciągnięcia klamki.
  • Uszkodzony zatrzask drzwi – Jest możliwość, że uszkodzeniu uległ sam zatrzask. Spowodować mogła to rdza, korozja lub inny problem powodujący, że zatrzask pozostaje w pozycji zamkniętej. W tym wypadku nie otworzymy drzwi ani od zewnątrz ani od wewnątrz.
  • Luźna śruba zatrzasku – W niektórych samochodach śruba zatrzasku może się poluzować. W takim wypadku blokuje się na wewnętrznej ramie drzwi i nie pozwala na ich otwarcie.

Jak się naprawia zamki drzwi w samochodzie?

Mechanik sprawdza w jakim przypadku nie ma możliwości otwarcia drzwi. Sprawdza obie klamki i mechanizm blokujący oraz pozostałe elementy układu. W trakcie tych prac może wystąpić konieczność rozebrania drzwi, aby uzyskać dostęp do zatrzasku i mechanizmu zamka.

Jak to jest ważne?

Jeżeli Twoje drzwi się zablokowały i nie ma możliwości ich otwarcia stwarza to pewien problem. Do samochodu będzie trzeba wsiadać innymi drzwiami, a w najgorszym wypadku przeciskać się między fotelami z tyłu do przodu. Jazda z niedomagającym zamkiem w drzwiach może być bardzo niebezpieczna. Uszkodzony zamek może odblokować drzwi powodując ich otwarcie w trakcie jazdy, a zatrzaśnięty zamek uniemożliwi opuszczenie pojazdu w przypadku zagrożenia. Dodatkowo niesprawny zamek może pozostawić samochód otwarty podczas postoju na parkingu, dlatego warto skorzystać z pomocy mechanika i szybko rozwiązać problem.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

Większość nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w immobilizer. Często kierowcy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mają cos takiego w swoim aucie. Boleśnie jednak się o tym dowiadują, gdy dochodzi do usterki urządzenia. Jak sobie poradzić w obliczu awarii immobilizera? Czy da się jakoś...

więcej

Zatrzaśnięte auto - co robić?

Zatrzaśnięte auto - co robić?

Śpieszysz się do pracy lub na spotkanie i niestety, w wyniku chwilowej nieuwagi, kluczyki zostają zatrzaśnięte wewnątrz samochodu. Zapasowych nie masz, a na wzywanie pomocy brakuje ci czasu. Poza tym to dodatkowy koszt. Co w takim przypadku zrobić? Istnieje wiele sposobów, żeby otworzyć...

więcej

Co zrobić, gdy nie można zamknąć lub otworzyć bagażnika?

Co zrobić, gdy nie można zamknąć lub otworzyć bagażnika?

 Brak możliwości zamknięcia lub otwarcia bagażnika to dość niekomfortowa sytuacja z uwagi na narażanie samochodu na kradzież. Przyczyna usterki może leżeć w uszkodzonym zatrzasku zamka, uszkodzonej lince bagażnika, awarii siłownika czy uszkodzonym mechaniźmie blokowania. Jazda z niesprawnym...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę