Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

 Większość nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w immobilizer. Często kierowcy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mają cos takiego w swoim aucie. Boleśnie jednak się o tym dowiadują, gdy dochodzi do usterki urządzenia. Jak sobie poradzić w obliczu awarii immobilizera? Czy da się jakoś uruchomić auto? I czy immobilizer stanowi zabezpieczenie, a może raczej dodatkowy problem dla posiadaczy pojazdów?

Znajdź serwis immobilizerów i umów naprawę

Przeglądaj 23546 opinie o serwisach immobilizerów,
wybierz sprawdzonego i polecanego przez innych kierowców elektronika.

UMÓW NAPRAWĘ IMMOBILIZERA

Większość immobilizerów współcześnie umieszczona jest w obudowie kluczyków i wystarczy włożyć je tylko do stacyjki, aby zaczęły działać. Najczęściej są one montowane fabrycznie, ale zdarza się, że posiadacze starszych aut decydują się na ich założenie. Niestety, niejedna osoba przekonała się, jak wielkim problemem może być zepsucie odbiornika – w takim wypadku trzeba wzywać specjalistyczną pomoc, która również może mieć spore problemy z uruchomieniem silnika. Wszystko bowiem zależy od konkretnego modelu auta.

Czym właściwie jest immobilizer i jak działa? System ma za zadanie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, blokując układ zapłonowy lub komputer sterujący jego pracą. Wygląda to tak, że auto po prostu nie chce zapalić. W kluczyku znajduje się transponder, czyli nadajnik (może mieć też formę pilota), a w samochodzie ukryta jest centrala.

Niestety, system ma również wady. Najczęściej dochodzi do usterki nadajnika w kluczyku – trzeba wtedy wykasować go i wgrać nowy do pamięci procesora. Oczywiście laik tego nie zrobi – należy udać się do profesjonalnego serwisu lub zadzwonić po pogotowie zamkowe, jeśli nie masz możliwości odholowania auta. Usterce mogą również ulec pętle indukcyjne, które odczytują sygnał z nadajnika.

Jak sprawdzić, gdzie tkwi przyczyna problemu? Jeśli jesteś w stanie uruchomić silnik z zapasowego klucza, znaczy to, że nadajnik jest do wymiany. Trzeba go wtedy oddać do naprawy. Dobrze więc mieć przy sobie zapasowy klucz. Niektórzy kierowcy stosują również patent z wymontowaniem transpondera i umieszczeniem go na stałe w polu czytnika. W ten sposób można znacznie oszczędzić na dorabianiu kluczy, ale trzeba się liczyć z obniżeniem ochrony przeciwkradzieżowej, co stanowi przecież jedno z podstawowych zadań immobilizera.

Poza tym istotne jest, gdzie dokonujesz naprawy immobilizera. Nieuczciwy mechanik może wgrać do pamięci pojazdu nowy klucz i umożliwić osobie trzeciej dostanie się do pojazdu i uruchomienie silnika. Wystarczy więc przy odbiorze auta z serwisu sprawdzić, czy działają zapasowe kluczyki. Jeśli nie – prawdopodobnie doszło do tego procederu, a twój samochód narażony jest na kradzież! Koniecznie zgłoś to odpowiednim służbom i udaj się do autoryzowanego serwisu.

Immobilizer w praktyce często przyprawia posiadaczy aut o ból głowy. Nadajniki się psują, a mało kto nosi przy sobie zapasowy klucz. Naprawa nie należy do trudnych, trzeba jednak oddać ją w ręce rzetelnego specjalisty, który szybko rozwiąże problem. Lepiej nie stawiać na pierwszy lepszy warsztat, bo może sobie zwyczajnie z tym nie poradzić. Dobrze działający immobilizer może stanowić istotne zabezpieczenie samochodu. Złodzieje jednak mają swoje sposoby, dlatego warto oprócz niego zaopatrzyć się w dodatkową ochronę.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Moim skarbem są ludzie - Bosch Service Anmar

Moim skarbem są ludzie - Bosch Service Anmar

    Moim skarbem są ludzie Nie sztuką jest władać serwisem, który wymaga od szefa nieustannego zainteresowania poczynaniami załogi. Satysfakcjonującą sytuacją będzie scedowanie obowiązków na ambitnych mechaników, którzy chcą rozwijać się pod skrzydłami najlepiej...

więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o układzie chłodzenia

Wszystko, co musisz wiedzieć o układzie chłodzenia

Układ chłodzenia odpowiada za prawidłowe działanie silnika spalinowego w samochodzie. Jego prawidłowe działanie jest więc niezbędne dla funkcjonowania samochodu. Czy wiesz jednak, na jakiej zasadzie pracuje? Co zrobić, gdy dojdzie do usterki? Jak dojechać bezpiecznie do warsztatu?

więcej

Jak wymienić filtr kabinowy?

Jak wymienić filtr kabinowy?

W twoim aucie unosi się brzydki zapach i zaparowują szyby? Klimatyzacja działa bez zarzutu, a problem nadal daje ci się we znaki? Prawdopodobnie odpowiedzialny za to jest filtr kabinowy, oczyszczający powietrze zasysane do kabiny pojazdu. Niestety, wielu kierowców traktuje go po macoszemu i...

więcej

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

 Układ klimatyzacji w samochodzie nie jest niezbędny do przemieszczenia się z punktu A do B, jednak może wpłynąć on znacznie na jego komfort. Jeżeli zdarzy Ci się jechać z niewydajnym lub całkowicie niesprawnym układem klimatyzacji, zgłoś się do warsztatu samochodowego. Sprawna klimatyzacja...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ