Co zrobić, gdy akumulator się rozładuje?

  Jako, że sam silnik jest urządzeniem mechanicznym, to do działania potrzebuje jeszcze prądu. Najogólniej mówiąc, prąd z akumulatora potrzebny jest do napędzenia rozrusznika i zasilenia świec iskrowych, czy też żarowych umożliwiając rozruch silnika. Po uruchomieniu silnika, zadanie zasilania go w prąd przejmuje alternator, który jednocześnie ładuje akumulator. Jeżeli akumulator jest rozładowany silnik się nie uruchomi, a samochód zostanie uziemiony. Jeżeli żaden element zasilania nie uległ awarii, to być może wystarczy uruchomić silnik przez kable i podładować akumulator w drodze. Warto jednak regularnie sprawdzać stan rozrusznika, alternatora i akumulatora, aby uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika. Pamiętaj, aby nie uruchamiać samochodu na pych! Podczas szarpnięcia silnikiem w momencie załączenia napędu może przeskoczyć lub zerwać się pasek rozrządu, a w konsekwencji silnik będzie nadawał się do remontu, jeżeli rozrząd nie jest bezkolizyjny.

Znajdź warsztat i umów test akumulatora

Przeglądaj 113783 opinie o serwisach elektrycznych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców serwis elektryczny.

UMÓW TEST AKUMULATORA

Jak to działa?

Akumulator samochodowy ma kluczowe znaczenie dla pracy silnika. Odpowiada za dostarczenie prądu do układu zapłonowego i rozruchowego. Akumulator samochody działa w oparciu o reakcję chemiczną kwasu siarkowego i ołowiu. Powstały ładunek elektryczny przechowywany jest w płytach – ogniwach akumulatora.

Po włączeniu zapłonu w samochodzie zachodzi kilka procesów, jednak wszystkie z nich wymagają zasilenia w prąd. Gdy w układzie zaczyna płynąć prąd, energia elektryczna przesyłana jest do przekaźnika głównego, a stamtąd do komputera w samochodzie i pompy paliwa, która pompuje paliwo do silnika. Jednocześnie akumulator zasila świece zapłonowe i rozrusznik, który obraca wałem korbowym rozpoczynając proces spalania. Jeżeli akumulator jest rozładowany, żaden z tych procesów nie zajdzie, a silnik nie odpali. W zależności od stanu elektrolitu w akumulatorze, energii może wystarczyć do zasilenia świateł, kilku kontrolek, lub w ogóle może nie być reakcji po przekręceniu kluczyków w pozycję zapłon.

akumulator

Przyczyny usterki:

  • Awaria baterii: Akumulatory samochodowe mają określoną żywotność. Większość akumulatorów wytrzymuje ok. 5 lat, jednak zdarzają się i takie, które są bardziej wytrzymałe i ich okres eksploatacji się wydłuża. Akumulator samochodowy co jakiś czas musi zostać wymieniony i jest to normalny element eksploatacyjny samochodu. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować pracę rozrusznika, alternatora i akumulatora, aby nie zostać kiedyś na drodze z brakiem możliwości uruchomienia samochodu.
  • Pozostawione włączone światła: Nowsze samochody posiadają inteligentne technologie zabezpieczające przed rozładowaniem samochodu przez pozostawienie włączonych świateł. Jednak jak wiadomo, po ulicach jeździ wiele samochodów z tradycyjnym włącznikiem świateł. Jeżeli silnik zgaśnie (i w konsekwencji alternator przestanie pracować), prąd na zasilanie świateł zostanie pobrany z akumulatora. Pozostawienie włączonych świateł może całkowicie rozładować akumulator samochodowy.
  • Niedomknięte drzwi: Jeżeli drzwi samochodu nie zostały całkowicie zamknięte, oświetlenie kabiny może być cały czas włączone. Tak jak w przypadku pozostawienia włączonych świateł samochodu, światła wewnątrz kabiny zasilane będą z akumulatora. Może to także doprowadzić do rozładowania akumulatora.
  • Awaria alternatora: Podczas pracy silnika, energię elektryczną do jego zasilenia dostarcza alternator. Odpowiada on także, za dostarczenie w tym czasie prądu do akcesoriów elektrycznych w jakie wyposażony jest samochód, a także doładowanie akumulatora. Jeżeli alternator będzie uszkodzony, całe zapotrzebowanie na prąd będzie pobierane z akumulatora. Takie obciążenie może szybko go rozładować i unieruchomić samochód.
  • Awaria rozrusznika: Brak możliwości uruchomienia silnika nie musi oznaczać problemu z akumulatorem. Jeżeli rozrusznik jest uszkodzony i nie jest w stanie zakręcić wałem korbowym i zainicjować procesu zapłonu, to silnik nie odpali. Regularna kontrola stanu rozrusznika pozwoli zawczasu wykryć nadchodzącą usterkę i uniknąć niespodziewanej awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę.
  • Awaria przekaźnika głównego: Czasami jest tak, że cały system ładowania jest sprawny, a mimo to silnik nadal nie chce się uruchomić. W takim wypadku trzeba sprawdzić przekaźnik główny, który kontroluje pompę paliwową i komputer samochodu. Jeżeli paliwo nie będzie dostarczone do silnika, ten nie odpali.

Jak to się robi:

Mechanik w pierwszej kolejności sprawdza akumulator, w celu określenia czy jest on po prostu rozładowany, czy uszkodzony. Może się okazać, że wystarczy odpalić silnik przez kable i doładować akumulator w trakcie jazdy. Przy okazji mechanik powinien sprawdzić pracę alternatora, rozrusznika i innych komponentów odpowiadających za uruchamianie silnika i ładowanie akumulatora.

Jak to jest ważne?

Jeżeli akumulator zostanie rozładowany, samochód nie będzie w stanie nigdzie pojechać. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej regularnie kontrolować stan akumulatora, rozrusznika i alternatora.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKATest akumulatora

Przeczytaj także

Jak wybrać CB radio?

Jak wybrać CB radio?

Kierowcy, szczególnie zawodowi, ale nie tylko, którzy większą część swojego życia spędzają w pracy, doskonale zdają sobie sprawę, jak funkcjonalnym urządzeniem może być CB radio. Pozwala ono porozumieć się z innymi uczestnikami ruchu i otrzymać ostrzeżenia dotyczące remontów, wypadków,...

więcej

Akumulator samochodowy – budowa

Akumulator samochodowy – budowa

Akumulator to niezwykle ważne urządzenie w każdym pojeździe – kiedy przychodzą chłody za oknem, zostaje on poddany ciężkiej próbie i dlatego trzeba o niego dbać. Jeśli nie będzie działał prawidłowo, o jakiejkolwiek jeździe można zapomnieć. Czy wiesz jednak, jak zbudowane jest to urządzenie? Nie...

więcej

Kolejny rozpoczęty sezon na klimatyzacje!  (ATL Auto Serwis)

Kolejny rozpoczęty sezon na klimatyzacje! (ATL Auto Serwis)

Większość z nas lubi słońce oraz piękną ciepłą pogodę, ale pamiętajmy aby nie dopuszczać do przegrzania organizmu podczas prowadzenia pojazdu. Wpływa to niestety negatywnie na nasze bezpieczeństwo.

więcej

Zatrzaśnięte auto - co robić?

Zatrzaśnięte auto - co robić?

Śpieszysz się do pracy lub na spotkanie i niestety, w wyniku chwilowej nieuwagi, kluczyki zostają zatrzaśnięte wewnątrz samochodu. Zapasowych nie masz, a na wzywanie pomocy brakuje ci czasu. Poza tym to dodatkowy koszt. Co w takim przypadku zrobić? Istnieje wiele sposobów, żeby otworzyć...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ