Co zrobić, gdy akumulator się rozładuje?

Jako, że sam silnik jest urządzeniem mechanicznym, to do działania potrzebuje jeszcze prądu. Najogólniej mówiąc, prąd z akumulatora potrzebny jest do napędzenia rozrusznika i zasilenia świec iskrowych, czy też żarowych umożliwiając rozruch silnika. Po uruchomieniu silnika, zadanie zasilania go w prąd przejmuje alternator, który jednocześnie ładuje akumulator. Jeżeli akumulator jest rozładowany silnik się nie uruchomi, a samochód zostanie uziemiony. Jeżeli żaden element zasilania nie uległ awarii, to być może wystarczy uruchomić silnik przez kable i podładować akumulator w drodze. Warto jednak regularnie sprawdzać stan rozrusznika, alternatora i akumulatora, aby uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika. Pamiętaj, aby nie uruchamiać samochodu na pych! Podczas szarpnięcia silnikiem w momencie załączenia napędu może przeskoczyć lub zerwać się pasek rozrządu, a w konsekwencji silnik będzie nadawał się do remontu, jeżeli rozrząd nie jest bezkolizyjny.

 Jak to działa?

Akumulator samochodowy ma kluczowe znaczenie dla pracy silnika. Odpowiada za dostarczenie prądu do układu zapłonowego i rozruchowego. Akumulator samochody działa w oparciu o reakcję chemiczną kwasu siarkowego i ołowiu. Powstały ładunek elektryczny przechowywany jest w płytach – ogniwach akumulatora.

Po włączeniu zapłonu w samochodzie zachodzi kilka procesów, jednak wszystkie z nich wymagają zasilenia w prąd. Gdy w układzie zaczyna płynąć prąd, energia elektryczna przesyłana jest do przekaźnika głównego, a stamtąd do komputera w samochodzie i pompy paliwa, która pompuje paliwo do silnika. Jednocześnie akumulator zasila świece zapłonowe i rozrusznik, który obraca wałem korbowym rozpoczynając proces spalania. Jeżeli akumulator jest rozładowany, żaden z tych procesów nie zajdzie, a silnik nie odpali. W zależności od stanu elektrolitu w akumulatorze, energii może wystarczyć do zasilenia świateł, kilku kontrolek, lub w ogóle może nie być reakcji po przekręceniu kluczyków w pozycję zapłon.

akumulator

Dlaczego akumulator się rozładował?

  • Awaria baterii: Akumulatory samochodowe mają określoną żywotność. Większość akumulatorów wytrzymuje ok. 5 lat, jednak zdarzają się i takie, które są bardziej wytrzymałe i ich okres eksploatacji się wydłuża. Akumulator samochodowy co jakiś czas musi zostać wymieniony i jest to normalny element eksploatacyjny samochodu. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować pracę rozrusznika, alternatora i akumulatora, aby nie zostać kiedyś na drodze z brakiem możliwości uruchomienia samochodu.
  • Pozostawione włączone światła: Nowsze samochody posiadają inteligentne technologie zabezpieczające przed rozładowaniem samochodu przez pozostawienie włączonych świateł. Jednak jak wiadomo, po ulicach jeździ wiele samochodów z tradycyjnym włącznikiem świateł. Jeżeli silnik zgaśnie (i w konsekwencji alternator przestanie pracować), prąd na zasilanie świateł zostanie pobrany z akumulatora. Pozostawienie włączonych świateł może całkowicie rozładować akumulator samochodowy.
  • Niedomknięte drzwi: Jeżeli drzwi samochodu nie zostały całkowicie zamknięte, oświetlenie kabiny może być cały czas włączone. Tak jak w przypadku pozostawienia włączonych świateł samochodu, światła wewnątrz kabiny zasilane będą z akumulatora. Może to także doprowadzić do rozładowania akumulatora.
  • Awaria alternatora: Podczas pracy silnika, energię elektryczną do jego zasilenia dostarcza alternator. Odpowiada on także, za dostarczenie w tym czasie prądu do akcesoriów elektrycznych w jakie wyposażony jest samochód, a także doładowanie akumulatora. Jeżeli alternator będzie uszkodzony, całe zapotrzebowanie na prąd będzie pobierane z akumulatora. Takie obciążenie może szybko go rozładować i unieruchomić samochód.
  • Awaria rozrusznika: Brak możliwości uruchomienia silnika nie musi oznaczać problemu z akumulatorem. Jeżeli rozrusznik jest uszkodzony i nie jest w stanie zakręcić wałem korbowym i zainicjować procesu zapłonu, to silnik nie odpali. Regularna kontrola stanu rozrusznika pozwoli zawczasu wykryć nadchodzącą usterkę i uniknąć niespodziewanej awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę.
  • Awaria przekaźnika głównego: Czasami jest tak, że cały system ładowania jest sprawny, a mimo to silnik nadal nie chce się uruchomić. W takim wypadku trzeba sprawdzić przekaźnik główny, który kontroluje pompę paliwową i komputer samochodu. Jeżeli paliwo nie będzie dostarczone do silnika, ten nie odpali.

Jak to się robi:

Mechanik w pierwszej kolejności sprawdza akumulator, w celu określenia czy jest on po prostu rozładowany, czy uszkodzony. Może się okazać, że wystarczy odpalić silnik przez kable i doładować akumulator w trakcie jazdy. Przy okazji mechanik powinien sprawdzić pracę alternatora, rozrusznika i innych komponentów odpowiadających za uruchamianie silnika i ładowanie akumulatora.

Jak to jest ważne?

Jeżeli akumulator zostanie rozładowany, samochód nie będzie w stanie nigdzie pojechać. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej regularnie kontrolować stan akumulatora, rozrusznika i alternatora.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy akumulator nie trzyma prądu?

Co zrobić, gdy akumulator nie trzyma prądu?

 Głównym powodem dla którego samochód wyposażono w akumulator, jest uruchamianie samochodu. Akumulator zasilając rozrusznik doprowadza do uruchomienia silnika. Potem używany w pojeździe prąd generowany jest przez alternator, który jednocześnie też doładowuje akumulator. Jeżeli zdarzyło się,...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę