Jako, że sam silnik jest urządzeniem mechanicznym, to do działania potrzebuje jeszcze prądu. Najogólniej mówiąc, prąd z akumulatora potrzebny jest do napędzenia rozrusznika i zasilenia świec iskrowych, czy też żarowych umożliwiając rozruch silnika. Po uruchomieniu silnika, zadanie zasilania go w prąd przejmuje alternator, który jednocześnie ładuje akumulator. Jeżeli akumulator jest rozładowany silnik się nie uruchomi, a samochód zostanie uziemiony. Jeżeli żaden element zasilania nie uległ awarii, to być może wystarczy uruchomić silnik przez kable i podładować akumulator w drodze. Warto jednak regularnie sprawdzać stan rozrusznika, alternatora i akumulatora, aby uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika. Pamiętaj, aby nie uruchamiać samochodu na pych! Podczas szarpnięcia silnikiem w momencie załączenia napędu może przeskoczyć lub zerwać się pasek rozrządu, a w konsekwencji silnik będzie nadawał się do remontu, jeżeli rozrząd nie jest bezkolizyjny.
Akumulator samochodowy ma kluczowe znaczenie dla pracy silnika. Odpowiada za dostarczenie prądu do układu zapłonowego i rozruchowego. Akumulator samochody działa w oparciu o reakcję chemiczną kwasu siarkowego i ołowiu. Powstały ładunek elektryczny przechowywany jest w płytach – ogniwach akumulatora.
Po włączeniu zapłonu w samochodzie zachodzi kilka procesów, jednak wszystkie z nich wymagają zasilenia w prąd. Gdy w układzie zaczyna płynąć prąd, energia elektryczna przesyłana jest do przekaźnika głównego, a stamtąd do komputera w samochodzie i pompy paliwa, która pompuje paliwo do silnika. Jednocześnie akumulator zasila świece zapłonowe i rozrusznik, który obraca wałem korbowym rozpoczynając proces spalania. Jeżeli akumulator jest rozładowany, żaden z tych procesów nie zajdzie, a silnik nie odpali. W zależności od stanu elektrolitu w akumulatorze, energii może wystarczyć do zasilenia świateł, kilku kontrolek, lub w ogóle może nie być reakcji po przekręceniu kluczyków w pozycję zapłon.
Mechanik w pierwszej kolejności sprawdza akumulator, w celu określenia czy jest on po prostu rozładowany, czy uszkodzony. Może się okazać, że wystarczy odpalić silnik przez kable i doładować akumulator w trakcie jazdy. Przy okazji mechanik powinien sprawdzić pracę alternatora, rozrusznika i innych komponentów odpowiadających za uruchamianie silnika i ładowanie akumulatora.
Jeżeli akumulator zostanie rozładowany, samochód nie będzie w stanie nigdzie pojechać. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej regularnie kontrolować stan akumulatora, rozrusznika i alternatora.
Głównym powodem dla którego samochód wyposażono w akumulator, jest uruchamianie samochodu. Akumulator zasilając rozrusznik doprowadza do uruchomienia silnika. Potem używany w pojeździe prąd generowany jest przez alternator, który jednocześnie też doładowuje akumulator. Jeżeli zdarzyło się,...