Czy przegląd gwarancyjny trzeba robić w ASO ?

Przeglądy gwarancyjne w ASO do tanich nie należą – do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu kierowców boi się jednak, że wykonanie takiego badania w nieautoryzowanym warsztacie sprawi, że stracą gwarancję. Nie jest to jednak prawda – obowiązujące w Polsce rozporządzenie GVO zezwala na wykonywanie takich przeglądów w serwisach niepodlegających pod ASO. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, rozpatrz wszelkie za i przeciw.

 Pod pojęciem nieautoryzowanych serwisów można rozumieć naprawdę szerokie spektrum możliwości. W skład tego terminu wchodzą zarówno małe firmy o ograniczonym zakresie usług, jak i duże sieci serwisowe. Przegląd w takim warsztacie musi być zgodny z wszelkimi zaleceniami producenta, zarówno co do przeprowadzanych czynności, jak i części zamiennych. Nawet przy najmniejszej rozbieżności ryzykujemy utratę gwarancji.

Przy wyborze takiego warsztatu nie należy kierować się ceną przeglądu – najważniejsza jest rzetelność i profesjonalne wykonanie. Takie serwisy podchodzą do napraw z reguły bardziej elastycznie, skupiając się na zepsutym elemencie, a nie wymianie całego podzespołu. Jak zabezpieczyć się więc przed utratą gwarancji? Przede wszystkim należy zachować fakturę za przegląd, ponieważ stanowi ona podstawę przy dochodzeniu swoich praw. Warto po przeglądzie poprosić o specjalny formularz, na którym opisane są dokładnie wszystkie wykonane czynności.

W niedalekiej przeszłości zdarzały się przypadki, gdy ASO odmawiały napraw gwarancyjnych, ponieważ pojazd został sprawdzony w serwisie nieautoryzowanym. Jest to jednak działanie bezprawne i należy o tym pamiętać. Sam fakt przeprowadzenia takiego badania w innym miejscu nie ma znaczenia. To pracownicy ASO muszą udowodnić, że usterka powstała w wyniku niewłaściwego serwisowania, a nie klient.

Nie ma też obowiązku używania drogich podzespołów z logiem producenta – przepisy unijne pozwalają wytwórcom części sprzedawać tzw. podzespoły pierwszego montażu ze swoim znakiem firmowym. Tak samo jest w przypadku zamienników, sklasyfikowanych jako porównywalne z oryginałami.

Należy pamiętać, że bezpłatne naprawy gwarancyjne muszą być wykonywane w ASO – nie ma z tym faktem żadnej dyskusji. Zanim więc zdecydujesz się na przegląd w innym serwisie, dobrze się zastanów. Poza utratą możliwości naprawy z tytułu gwarancji , trzeba się bowiem liczyć z komplikacjami przy odsprzedaży pojazdu. Wielu nabywców zwraca uwagę na brak pełnej historii serwisowej z ASO.

Przegląd gwarancyjny w serwisie nieautoryzowanym ma swoje zalety, przede wszystkim oszczędnościowe, jednak trzeba się dobrze zastanowić nad jego przeprowadzeniem w takim miejscu. Ostatecznie wiele jest do stracenia. Po latach może się bowiem okazać, że pozostanie przy ASO opłaciło się w postaci bezawaryjnego auta, a także licznych przywilejów, takich jak chociażby naprawa z dobrej woli producenta.






Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Znajdź warsztat i umów wizytę