Przegląd gwarancyjny

Wykonywanie corocznego, gwarancyjnego przeglądu technicznego samochodu jest niezbędne dla zachowania warunków gwarancji producenta. Daje także pewność, że pojazd może bezpiecznie poruszać się po drogach. Wiele osób nie wie jednak, że można go wykonać w dowolnym serwisie, niekoniecznie autoryzowanym - zezwala na to obowiązujące w Polsce rozporządzenie GVO. Dzięki temu możemy znacznie oszczędzić na przeglądzie, a jednocześnie nadal posiadać gwarancję.

przegląd gwarancyjny

Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, a jedynie zalecany przez producenta. Częstotliwość jego przeprowadzania zależy od modelu i wersji silnikowej auta. W nowszych auta o momencie tym decyduje komputer pokładowy, który ocenia eksploatację części. Nie oznacza to jednak, że przeglądów trzeba w tym wypadku dokonywać częściej – wręcz przeciwnie, komputery często wydłużają okresy między przeglądami. Wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy.

Co obejmuje przegląd okresowy pojazdu? Są to:

 • wymiana filtra powietrza
 • wymiana płynu chłodniczego
 • wymiana płynu hamulcowego
 • wymiana świec
 • uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych
 • wymiana rozrządu
 • sprawdzenie stanu zawieszenia
 • sprawdzenie stanu układu hamulcowego
 • sprawdzenie stanu układu kierowniczego
 • sprawdzenie stanu układu wydechowego
 • diagnostyka komputerowa
 • sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach

Od czego zależy cena przeglądu

Cena przeglądu jest uzależniona od ilości wymienianych płynów i części, od marki auta, ale także od lokalizacji. Niestety, z reguły koszty nie należą do niskich, zwłaszcza, jeśli serwisujemy pojazd w ASO. Choć nikt nie narzuca na nas obowiązkowego dokonywania przeglądów, to warto je wykonywać, aby zachować gwarancję producenta. W przypadku niektórych aut wynosi ona nawet 10 lat! Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że serwisowane samochody rzadziej się psują i mają o wiele wyższą wartość rynkową.

Mamy jednak drugą opcję, czyli serwisy nieautoryzowane. Pod tym pojęciem można rozumieć naprawdę szerokie spektrum możliwości - zarówno małe firmy o ograniczonym zakresie usług, jak i duże sieci serwisowe. Przegląd w takim warsztacie musi być zgodny z wszelkimi zaleceniami producenta, zarówno co do przeprowadzanych czynności, jak i części zamiennych. Nawet przy najmniejszej rozbieżności ryzykujemy utratę gwarancji.

Przy wyborze takiego warsztatu nie należy kierować się ceną przeglądu – najważniejsza jest rzetelność i profesjonalne wykonanie. Serwisy nieautoryzowane podchodzą do napraw z reguły bardziej elastycznie, skupiając się na zepsutym elemencie, a nie wymianie całego podzespołu. Jak zabezpieczyć się więc przed utratą gwarancji? Przede wszystkim należy zachować fakturę za przegląd, ponieważ stanowi ona podstawę przy dochodzeniu swoich praw.

Gdzie pojechać na przegląd?

Co więc wybrać – ASO czy inny serwis? Wybór nie jest prosty. Co prawda nieautoryzowane serwisy generują o wiele mniejsze koszty przeglądów okresowych, ale zdecydowanie tracą, jeśli chodzi o inne przywileje. Z reguły samochody serwisowane w ASO są częściej bezawaryjne, ze względu na oryginalne części producenta. Mają też większą wartość rynkową. Warto więc dobrze się zastanowić, co jest ważniejsze – oszczędności, czy chęć uzyskania lepszej ceny przy sprzedaży auta.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Volkswagen Touran II - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Touran II - Cena wymiany rozrządu

 Początek produkcji najnowszej generacji modelu Touran to 2015 rok. Auto zostało całkowicie zaprojektowane od postaw w stosunku do poprzedniej generacji. Pojazd powstał na płycie podłogowej...

więcej

Czy przegląd gwarancyjny trzeba robić w ASO ?

Czy przegląd gwarancyjny trzeba robić w ASO ?

Przeglądy gwarancyjne w ASO do tanich nie należą – do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu kierowców boi się jednak, że wykonanie takiego badania w nieautoryzowanym warsztacie sprawi, że...

więcej

Volkswagen Touran I - Cena wymiany rozrządu

Volkswagen Touran I - Cena wymiany rozrządu

  Produkowany w latach 2003 - 2010 Touran I generacji to średniej wielkości van w ofercie Volkswagena. W 2006 roku model ten przeszedł facelifting, a w 2007 został według holendrów Samochodem...

więcej

Opel Zafira B - Cena wymiany rozrządu

Opel Zafira B - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję modelu Zafira B rozpoczęto w 2005 roku, a zakończono po 9 latach, w roku 2014. Zafira jest ściśle powiązana z innym model marki - Oplem Astrą. Auto przeszło facelifting w 2008 roku...

więcej