Jak doczyścić podsufitkę?

Każdy, kto posiada auto, prędzej, czy później będzie musiał wziąć się za jego gruntowne wysprzątanie. O ile mycie samochodu nie stanowi problemu w dobie wszechobecnych myjni, o tyle pielęgnacja wnętrza wymaga więcej zachodu. Bezdyskusyjnie najtrudniejszym elementem do wyczyszczenia jest podsufitka – to o nią właśnie toczą się dyskusje i spory. Na sucho, czy na mokro? Co jej szkodzi, a co służy? Jak myć, aby nie zniszczyć materiału i co gorsza, nie doprowadzić do jego odklejenia? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, to znajdujesz się we właściwym miejscu!

 

Tkanina na podsufitce może być mocowana na dwa sposoby – bezpośrednie przyklejenie na element tapicerowany lub umieszczenie między nimi cienkiej pianki, która poprawia estetykę i wycisza wnętrze auta. Niezależnie od przyjętej podczas produkcji metody, obydwa łączenia są trwałe i nie tak łatwo je zniszczyć. Stosowanie odkurzacza piorącego nie stanowi więc zagrożenia.
Problem pojawia się, jeśli twoje auto nie jest już najnowsze. Po upływie 10-15 lat pianka pod tkaniną traci swoje właściwości – kruszeje i zmienia się w pył. W takim wypadku nie ma już raczej możliwości doczyszczenia podsufitki. Należałoby po prostu usunąć materiał i całą piankę i ponownie przytwierdzić tkaninę. Osobną kwestię stanowi wilgoć w samochodzie, o którą nietrudno, jeśli nie wietrzysz auta i nie czyścisz wycieraczek. Najbardziej cierpi na tym właśnie podsufitka.


Co potrzebujemy do czyszczenia? Przede wszystkim odkurzacz piorący, ale może być również zwykły. Większość nowoczesnych odkurzaczy jest przystosowanych do pracy na mokro – wystarczy mieć odpowiednią ssawkę do prania tapicerki. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w miękką szczotkę lub pędzel, które idealnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach i ssawkę szczelinową, dla pozbycia się brudnej wody ze wszystkich zakamarków. Oprócz tego ściereczki z mikrofibry i oczywiście odpowiednie środki chemiczne.


Gdy przystępujesz do sprzątania, pamiętaj, że zawsze należy zaczynać od podsufitki. W ten sposób oszczędzisz swój czas i nie zniweczysz wcześniejszych porządków. Najpierw odkurz ją dokładnie przy pomocy miękkiej końcówki, ponieważ większość zanieczyszczeń to kurz i piasek, które nie rozpuszczają się w wodzie. Świetnie sprawdzi się tu odkurzacz domowy, który pozbędzie się większości brudu bez problemu. Odkurzacz nie może mieć zbyt dużej siły ssącej, żeby materiał nie oderwał się od dachu. Jeśli więc nie jesteś pewny, czy twój sprzęt się nadaje, użyj małego odkurzacza samochodowego – ten z pewnością nie zaszkodzi. Regularne odkurzanie podsufitki to bardzo dobry zwyczaj, który powinieneś kultywować, jeśli dbasz o swoje cztery kółka – pozwala to utrzymać ją przez długi czas w dobrym stanie.


Niestety, po pewnym czasie pojawią się także trudniejsze zabrudzenia, nad którymi trzeba będzie się mocniej pochylić. Zaopatrz się w płyn do czyszczenia tapicerki – najlepszy będzie w sprayu. Pianki zostaw na półce sklepowej, ponieważ ich dokładne nałożenie graniczy z cudem. Przy pomocy miękkiej szczotki lub ścierki z mikrofibry delikatnie wyszoruj podsufitkę. Pamiętaj, aby środek chemiczny dozować oszczędnie – przemoczenie materiału może bowiem skutkować jego odklejeniem. Chodzi o przecieranie, a nie typowe „pranie”. Jeśli nie jesteś pewny, jak zareaguje tkanina w wyniku czyszczenia, przeprowadź próbę w mało widocznym miejscu. Podczas prac pielęgnacyjnych należy zaczynać od tyłu auta i kierować się ku przodowi. Brudu nie należy rozcierać w czystych miejscach, aby nie pogorszyć wyglądu materiału.


Najlepszą opcją jest oczywiście odkurzacz piorący, ale to raczej opcja dla bardziej zamożnych posiadaczy aut. Nie jest to najtańszy sprzęt, ale za to wyjątkowo skuteczny. Wyjątkowo delikatnie traktuje tapicerkę i mamy pewność, że materiał nie ulegnie przemoczeniu. Jeśli nie stać cię na taką opcję, możesz też zdecydować się na wykonanie czyszczenia w profesjonalnym serwisie – przy niewielkim koszcie twoja podsufitka odzyska dawny blask i na dłuższy czas będziesz miał problem z głowy.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKATapicerstwo samochodowe

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

 Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.

więcej

Jak przewozić swojego pupila

Jak przewozić swojego pupila

Przewożenie autem zwierząt to dla wielu z nas niemały problem. Przede wszystkim dlatego, że z reguły nasze pupile nie przepadają za tego rodzaju eskapadami. Większość z nich ciężko znosi dłuższą podróż.

więcej

Klimatyzację samochodowa - jak dbać?

Klimatyzację samochodowa - jak dbać?

Klimatyzacja samochodowa stanowi współcześnie absolutne minimum. W upalne dni, kiedy słońce mocno praży, kierowcy nie potrafią się bez niej obyć podczas jazdy. Mało kto jednak wie, jak należy ją prawidłowo eksploatować, a stąd już niedaleko do niepotrzebnych kosztów.

więcej

Kupujemy nawigację samochodową

Kupujemy nawigację samochodową

Na rynku występuje ogromny wybór, jeśli chodzi o nawigacje samochodowe. Od tych najtańszych, na które stać większość z nas, do najdroższych, cechujących się profesjonalnym oprogramowaniem, dokładnymi mapami i ogromnymi możliwościami sprzętowymi. Jaką nawigację wybrać? Wbrew pozorom nie jest to...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ