Lakierowanie samochodu krok po kroku

Jeśli posiadasz własne auto, prędzej, czy później może czekać cię lakierowanie. Karoseria może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku lub nawet niewłaściwego użytkowania. Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja samochodu. Najczęściej decydujemy się na wykonanie tej usługi w warsztacie, coraz częściej jednak pojawiają się osoby, które dokonują jej samodzielnie. Jakie rozwiązanie jest najlepsze? I na co należy zwracać szczególną uwagę?

Znajdź lakiernika i umów naprawę

Przeglądaj 53845 opinie o lakiernikach,
wybierz sprawdzonego i polecanego przez innych kierowców lakiernika.

UMÓW NAPRAWĘ LAKIERU

Lakierowanie jest konieczne w przypadku naprawy powypadkowej lub uszkodzenia. Mniejsze elementy są najczęściej demontowane (np. lusterka), natomiast reszta usługi odbywa się bezpośrednio „na samochodzie”. Jak wyglądają działania specjalistów? Najpierw należy zdjąć starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego. Następnie myje się i odtłuszcza nadwozie oraz nakłada podkład. Po jego wyschnięciu lakiernik dokładnie wygładza powierzchnię i dopiero wtedy nakłada lakier bazowy. Znów trzeba czekać, aż całość będzie sucha – dopiero wtedy można położyć na wierzch lakier bezbarwny. Na końcu cała powierzchnia jest dokładnie polerowana, aby nie było na niej żadnych niedoskonałości.

Porównaj ofert OC. Istnieje wielu amatorów lakierowania aut. Niestety, najczęściej efekty ich pracy są mizerne. Podstawowy i najczęstszy błąd to brak przygotowania powierzchni do „zabiegu”. W takim przypadku lakier nie utrzyma się długo w dobrym stanie. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, dokładnie umyj pojazd samą wodą, a następnie odtłuść go. Musisz się też liczyć z wielogodzinnym tarciem auta przy pomocy papieru ściernego. Wymaga to ogromnej odwagi. Pamiętaj, aby po zakończeniu tego etapu koniecznie dokładnie sprzątnąć całe pomieszczenie. Sporym problemem w okresie letnim mogą być też siadające na lakier owady. Koniecznie trzymaj się zaleceń, które znajdują się na używanych przez ciebie środkach – nie należy niczego przyspieszać. W przypadku śladów po uderzeniach, np. kamieni, użyj lakieru bazowego i wypełnij je przy pomocy specjalnego pędzelka. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, nie doradzamy wykonywania samodzielnie takich czynności.

Warto się zaopatrzyć w ściereczki antystatyczne, które pozwolą ci usunąć wszelki pył. Jeśli dokonałeś szpachlowania, wydobądź resztki z nierówności za pomocą. Jeśli tego nie zrobisz, wyjdzie to na powierzchni lakieru. Istotną kwestią jest również rodzaj papieru ściernego. Do usuwania rdzy wybierz gradację 60-120, do szlifowania szpachli 120-240, a do przygotowania elementu do podkładu – około 320. Najważniejszy jest jednak czas i doświadczenie. Nie należy się spieszyć z lakierowaniem, bo to do niczego nie prowadzi. Brak wystarczającej wiedzy i praktyki również stanowi ogromną przeszkodę – nawet specjalistom zdarzają się wpadki. Zanim więc przystąpisz do działania, dobrze się zastanów, czy to właściwa decyzja.

Osobną kwestią jest ochrona auta przed uszkodzeniami. Lakier jest w wielu miejscach narażony na uszkodzenia i korozję. Dlatego koniecznością jest stosowanie odpowiedniego preparatu konserwującego. Środki są wtryskiwane pod odpowiednim ciśnieniem, dlatego dostaną się w najbardziej niedostępne zakamarki – niepotrzebny jest więc demontaż tapicerki. Tym bardziej, że jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż lakierowanie.






Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

 Jak prawidłowo dbać o lakier samochodowy?

Jak prawidłowo dbać o lakier samochodowy?

Wyjeżdżając z salonu nowym samochodem cieszymy się nie tylko z jego wyposażenia i komfortu jazdy, ale także z pięknie błyszczącego lakieru. Jeżeli chcemy, by zachował jak najdłużej swój wygląd, musimy o niego odpowiednio dbać.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę