Kup ubezpieczenie assistance

Jak prawidłowo dbać o lakier samochodowy?

Wyjeżdżając z salonu nowym samochodem cieszymy się nie tylko z jego wyposażenia i komfortu jazdy, ale także z pięknie błyszczącego lakieru. Jeżeli chcemy, by zachował jak najdłużej swój wygląd, musimy o niego odpowiednio dbać.

Czynniki wpływające na stan lakieru

Przez cały rok lakier samochodowy narażony jest na działanie czynników szkodliwych. W lecie są to promienie UV, które powodują matowienie. W zimie to przede wszystkim środki chemiczne stosowane przez służby drogowe do odśnieżania i usuwania lodu. W okresie jesienno-zimowym lakier narażony jest także na uszkodzenia mechaniczne spowodowane kamieniami wyrzucanymi przez koła innych pojazdów.
Dodatkowe uszkodzenia powodują ptasie odchody i owady, które rozbijają się o karoserię.

Jak dbać o lakier

Lakier to nie tylko kwestia wyglądu samochodu. Powłoka lakiernicza chroni karoserię auta przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą spowodować korozję. Z tego też powodu powinniśmy konserwować i pielęgnować lakier oraz usuwać wszelkie jego uszkodzenia.

Najważniejszym elementem jest właściwa pielęgnacja. Należy pamiętać o częstym myciu samochodu, kurz i zaschnięty brud będą wgryzać się w lakier i będą trudne do usunięcia. Do mycia należy stosować specjalne szampony. Po każdym myciu auto należy dokładnie wytrzeć.

W myjniach samochodowych oprócz płynów możemy auto nawoskować gorącym woskiem, który tworzy warstwę ochronną na lakierze. Gorący wosk należy zetrzeć z szyb, gdyż osłabia ich przeźroczystość. Taki wosk stanowi ochronę na krótki okres czasu.

Lepsze zabezpieczenie stanowi wosk ręcznie nakładany i polerowany. Jest to zabieg pracochłonny i czasochłonny, ale końcowy efekt wart jest zachodu. Wosk nakładamy na idealnie wyczyszczony samochód, najlepiej w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza, wtedy wosk łatwiej się rozprowadza. Nakładanie wosku zaczynamy od dachu samochodu, używamy do tego bawełnianej ściereczki, która nie zostawia smug. Wosk nakładamy cienkimi warstwami, będzie łatwiej go wypolerować. Polerowanie to najtrudniejszy etap woskowania. Możemy go wykonać za pomocą specjalnej polerki elektrycznej (znacznie łatwiej) lub ręcznie flanelowymi szmatkami.

Woskowanie chroni lakier przed działaniem czynników atmosferycznych, woda bardzo ładnie spływa po karoserii.

W sklepach motoryzacyjnych dostępne są różne środki ułatwiające pielęgnację lakieru. Do dyspozycji mamy szampony, płyny, chusteczki do usuwania niewielkich zabrudzeń, glinki do usuwania opiłków żelaza, smoły, woski w paście lub płynie oraz powłoki ochronne.

Jak usuwać niewielkie uszkodzenia lakieru

Zwłaszcza po zimie dostrzegamy na naszym lakierze wiele drobnych zarysowań. Te najmniejsze zostaną zamaskowane podczas woskowania, te trochę większe trzeba zabezpieczyć. Możemy użyć do tego past koloryzujących, specjalnych kredek lub uzupełnić ubytki lakierem. To ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze, ale wymaga wprawy lub oddania auta do lakierni. W sklepach możemy kupić lakiery w sprayu, ale pamiętajmy, że nie dobierzemy idealnego odcienia. Nieco droższym rozwiązaniem jest komputerowe dobranie lakieru, będzie on idealnie dopasowany do koloru lakieru na naszym samochodzie.

Pamiętajmy, że zaniedbania w pielęgnacji lakieru są nie do odrobienia, a lakier odzyska pierwotny blask dopiero po ponownym pomalowaniu.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKALakiernik

Przeczytaj także

Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

Awaria immobilizera – jak sobie poradzić?

 Większość nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w immobilizer. Często kierowcy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mają cos takiego w swoim aucie. Boleśnie jednak się o tym dowiadują, gdy dochodzi do usterki urządzenia. Jak sobie poradzić w obliczu awarii immobilizera? Czy da się jakoś...

więcej

Jak czytać oznaczenia na felgach

Jak czytać oznaczenia na felgach

Każdy kierowca wie jak dobierać rozmiar opon do swojego samochodu, potrafi odczytać wszystkie informacje wytłoczone na oponie. Trochę gorzej wygląda sytuacja w przypadku felg.

więcej

Klimatyzacja nie chłodzi – co robić?

Klimatyzacja nie chłodzi – co robić?

Przy dużych upałach ciężko wyobrazić sobie jazdę samochodem bez klimatyzacji. Nagrzany pojazd jest dla człowieka jak piekarnik – długo się w nim nie wytrzyma. Problem pojawia się, gdy klimatyzacja nie chce działać. Przyczyn może być kilka, a wśród nich na czoło wysuwają się błędy samych...

więcej

Klimatyzację samochodowa - jak dbać?

Klimatyzację samochodowa - jak dbać?

Klimatyzacja samochodowa stanowi współcześnie absolutne minimum. W upalne dni, kiedy słońce mocno praży, kierowcy nie potrafią się bez niej obyć podczas jazdy. Mało kto jednak wie, jak należy ją prawidłowo eksploatować, a stąd już niedaleko do niepotrzebnych kosztów.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ