Podczas dłuższej jazdy samochodem można napotkać na liczne problemy drogowe. Kontrole prędkości, wypadki, czy choćby blokowanie dróg – to tylko kilka z wielu możliwości. Świetnym rozwiązaniem jest wtedy CB radio, informujące nas o wszelkich utrudnieniach na trasie. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak prostą sprawą. Jakie wybrać? Lepiej kierować się ceną, czy parametrami?
O zaletach CB radia nie trzeba dyskutować. Pozwala ono uniknąć przede wszystkim mandatów i to chyba najważniejszy argument, dla którego ludzie decydują się na jego zakup. Od razu należy zaznaczyć, że kierowanie się ceną do niczego nie prowadzi. Droższe nie zawsze znaczy lepsze. Trzeba mieć na uwadze, że wiele aut emituje spore zakłócenia, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Zanim więc się zdecydujesz na konkretny model, sprawdź, czy nadaje się do twojego pojazdu.
Panuje powszechne przekonanie, że im dłuższa antena, tym lepszy będzie odbiór. Nic bardziej mylnego. W przypadku zurbanizowanych terenów możesz mieć problem z licznymi zakłóceniami – w takim przypadku najlepiej zdecydować się na antenę o długości około metra. Jeśli zamierzasz nabyć dłuższy odpowiednik, pamiętaj, aby był odpowiednio sztywny. Przy dużych prędkościach nie powinien balansować – odbiór w takim przypadku może być znacznie utrudniony. Najpopularniejsze są modele osadzone na podstawie magnetycznej. Tańsza jest antena montowana na stałe – gwarantuje też lepszą jakość odbioru. Eksperci doradzają, żeby zrobić dziurę w dachu i właśnie tam ją zamontować. Nie każdy jednak się na to decyduje. Poza tym takiej anteny nie można szybko zdemontować.
Wybór odbiorników na rynku jest ogromny. Jeśli CB radio jest ci potrzebne okazjonalnie, wystarczy ci prosty model do 200zł. W przypadku większych wymagań klienta, dobry sprzęt oscyluje w granicach 500-600zł. Nawet w przypadku najprostszego radia zwróć uwagę na to, aby posiadało regulację czułości – sprawdzi się w trakcie jazdy przez miasto. Najlepiej jednak udać się do specjalnego serwisu, w którym specjalista doradzi ci, jaki model będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.
Co warto wiedzieć przy kupnie? Najlepsze są modele z pokrętłem, służącym do zmiany kanałów. Przyciski są o wiele mniej praktyczne. Wyposaż się od razu w zapasowy bezpiecznik rurkowy radia – w razie awarii raczej nie kupisz go na stacji. Antena natomiast powinna znajdować się pośrodku auta dla jak najlepszego odbioru. Jak wygląda montaż radia? Najczęściej stosuje się ramkę montażową – urządzenie umieszcza się wtedy na miejscu zwykłego radia. W przypadku radia dzielonego wyświetlacz montowany jest pod klapką, a baza w mało widocznym miejscu. Trzeci sposób, radio kompaktowe, polega na wyposażeniu gruszki w radio, wyświetlacz, mikrofon i przyciski. Bazę natomiast można umieścić w dowolnym miejscu.
W specjalistycznym serwisie radiokomunikacyjnym obsługa sprawdzi, jakie urządzenie najlepiej działa w twoim aucie i dobierze je do indywidualnych preferencji. Będziesz miał też pewność, że całość jest dobrze zamontowana. Najlepiej więc postawić na fachową pomoc i cieszyć się nowym CB radiem.