Wraz z nadejściem jesieni chłody zagościły na dobre. Poranne przymrozki, a także niezbyt wysoka temperatura w ciągu dnia, sprawiają, że coraz więcej kierowców zmienia opony na zimowe. Zazwyczaj przełom października i listopada to najlepszy czas na ich wymianę. W momencie, gdy temperatura utrzymuje się na stałym poziomie około 7 stopni Celsjusza, możemy śmiało wymienić ogumienie samochodu bez obaw o ich nadmierne zużycie w nieodpowiedniej temperaturze i pogorszone właściwości. Jakie opony zimowe wybrać najlepiej?
Rodzaj opony - typ bieżnika
Opony różnią się między sobą typami bieżnika, wśród których wymienić można kierunkowe, symetryczne i asymetryczne. Najczęściej wybierane są opony kierunkowe. Jego głównym wyróżnikiem jest kształt przypominający literę U lub V - zapewnia on oponie dobrą przyczepność. Dlatego szczególnie nadaje się do jazdy po nawierzchniach pokrytych śniegiem, lodem lub błotem. Zapewnia również mniejszy poślizg przy hamowaniu oraz przyspieszaniu.
Opony z bieżnikiem asymetrycznym posiadają nierówną powierzchnię, dlatego przy montażu ważne jest, by zwrócić uwagę na napisy „inside” (do wewnątrz) i „outside” (na zewnątrz). Tego rodzaju opony najlepiej sprawdzają się przy ostrych zakrętach. Gwarantują także dłuższą żywotność oraz redukcję spalanego paliwa. Są zdecydowanie najbardziej zaawansowane technologicznie, przez co świetnie spełniają swoje zadanie.
Do mniejszych aut osobowych oraz pojazdów dostawczych zaleca się najczęściej ogumienie z bieżnikiem symetrycznym. Jest to najtańszy w produkcji typ opon, co ma wpływ na cenę detaliczną.
Za najlepsze pod wieloma względami uznaje się opony od takich producentów, jak: Bridgestone, Michelin, Fulda, Dunlop, Continental, Goodyear, Yokohama i Pirelli. Są one niestety stosunkowo drogie, co jednak przekłada się na ich wydajność. Warto więc zainwestować. Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb. Jeśli nie eksploatujesz zbytnio auta, to polskie opony - Dębica, czy Kormoran - na pewno spełnią Twoje oczekiwania.
Jakość opony
Przy wyborze warto zastanowić się nad jakością opon. Podzielone zostały one na trzy klasy: wysoką (np. Continental, Pirelli, Bridgestone, Michelin, Goodyear), średnią (np. Fulda, Uniroyal, Firestone) i ekonomiczną (np. Barum, Dębica, Sava). Różnią się one przyczepnością, ilością zużytego paliwa, wytrzymałością czy żywotnością.
Co bardzo istotne, Unia Europejska wprowadziła obowiązek etykietowania opon przez producentów. Dzięki temu usprawnieniu możemy szybko wybrać produkt odpowiedni do naszych preferencji. Etykiety zawierają informacje o efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznym hałasie toczenia. Zimą, gdy o poślizg nietrudno, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten pierwszy czynnik. W oparciu o wymienione kryteria o wiele łatwiej jest zdecydować się na konkretny model opony zimowej, zwłaszcza jeśli jesteś laikiem.
Odpowiedni rozmiar opony
Bardzo istotną kwestią przy zakupie opon zimowych jest ich rozmiar. W tym wypadku należy zastosować się do wskazówek producenta samochodu, który taką informację umieszcza w instrukcji obsługi lub na swojej stronie internetowej. Konieczne jest także sprawdzenie indeksu nośności oraz indeksu prędkości, wskazującego, jaką maksymalną prędkość możemy rozwinąć. Nigdy nie można sobie pozwolić na przekroczenie wyznaczonych wartości, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu. Jeśli dostosujesz się do wymagań, możesz mieć pewność, że nie spotka Cię żadna niemiła niespodzianka.
Zwlekanie z wymianą opon
Przede wszystkim nie jest to bezpieczne – nagłe opady śniegu mogą doprowadzić do wypadku na drodze. Poza tym opony zarówno letnie jak i zimowe pracują odpowiednio w pewnym zakresie temperatur otoczenia. Warto więc pomyśleć o wymianie nieco wcześniej. Argumentem za są także względy ekonomiczne, opony bowiem są droższe w sezonie. Najlepiej więc o zakupie pomyśleć przed największym ruchem (późna jesień) – w ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić. Tym bardziej, jeśli potrzebujesz specyficznego modelu opon, którego później możesz po prostu nie znaleźć.
Najważniejsze jednak, aby zawsze pamiętać o tym rytuale i zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Tylko wtedy można się cieszyć zimową przejażdżką swoim autem, bez żadnych obaw.
Citroen C5 to francuskie auto osobowe klasy średniej produkowane od 2001 do 2020. W tym czasie powstały 3 generacje modelu. Samochód produkowany był w nadwoziu sedan, liftback oraz kombi. Bezpośrednią konkurencją modelu jest Ford Mondeo, Peugeot 407 czy Toyota Avensis.
Fiat Punto to włoskie auto osobowe klasy kompaktowej produkowane w latach 1993-2018. W tym czasie powstały trzy generacje modelu. Auto występuje w nadwoziu hatchback 3d i 5d, sedan oraz kabriolet. Bezpośrednią konkurencją modelu jest Opel Corsa, Renault Clio czy Nissan Micra.
Generacja B7 to ponowne odmłodzenie sprawdzonego modelu Audi A4. Produkcja rozpoczęła się w 2004 roku i trwała 4 lata. Samochód wyposażano w silniki benzynowe o pojemnościach od 1.6 102KM do 4.2 V8 FSI 420KM. W dieslach do dyspozycji były pojemności od najpopularniejszego 1.9 TDI do 3.0 V6...
Volvo S80 to auto klasy średniej-wyższej segmentu E, które było produkowane od 1998 do 2016 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu sedan i kombi. Głównymi konkurentami modelu jest Audi A6, BMW serii 5, Citroen C6, Mercedes-Benz Klasy E, Honda Legend i...