Wymiana opon, cena

Średnia cena usługi: od 84,94 PLN do 92,92 PLN

Na każdej oponie zawarte są podstawowe informacje, takie jak jej średnica, szerokość, profil, indeks prędkości oraz indeks nośności. Bezpośrednio serwisanta interesuje średnica opony, która musi pasować do felgi. Podawany jest także kierunek toczenia w przypadku opon kierunkowych. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ od tego zależy skuteczność opony w kwestii m.in. odprowadzania wody spod kół. Indeks prędkości i nośności gwarantuje, że opona nie ulegnie zniszczeniu podczas jazdy z pewną prędkością, czy pewnym obciążeniem.

parametry opony

W celu wymiany opony serwisant demontuje całe koło z samochodu i umieszcza na montażownicy. Montażownica wyposażona w specjalną łopatę odrywa oponę od felgi, a następnie za pomocą ramienia ściąga z niej oponę. Przed montażem nowej opony należy oczyścić felgę, aby zmniejszyć szansę na nieszczelność w miejscu styku z oponą. Dodatkowo stopka opony zostaje posmarowana na całym obwodzie pastą montażową w celu zapewnienia poślizgu podczas zakładania opony na felgę. Gumowa opona charakteryzuje się wysokim współczynnikiem tarcia, więc podczas naciągania opony mogłaby ulec rozerwaniu. Przy okazji zdjętych opon warto wymienić wentyle w felgach. Wentyle kosztują zaledwie kilka złotych, a koszt ich wymiany w przypadku zamontowanych już opon będzie znacznie wyższy.

demontaż opony

Opony z reguły pompuje się powietrzem atmosferycznym, jednak niektóre serwisy wulkanizacyjne w ofercie mają także pompowanie kół azotem. Azot jako gaz mało wrażliwy na temperaturę zachowuje stałe ciśnienie w oponie niezależnie od pory roku i temperatury otoczenia. Dodatkowo zmniejsza się szansa na zardzewienie felgi stalowej, z uwagi na niewchodzenie azotu w reakcję z metalem.

Po wymianie opony na feldze bardzo ważne jest wyważenie koła. Dokonuje się tego za pomocą wyważarki wyposażonej w odważniki o różnej masie. W przypadku wyważania kół stalowych, odważniki nabijane są na rant felgi w odpowiednio wskazanym przez wyważarkę miejscu. Z racji delikatności felg aluminiowych, w ich przypadku odważniki w postaci prostokątnych płaskich płytek naklejane są po wewnętrznej stronie felgi. W ekstremalnych przypadkach może być jeszcze konieczne wyważanie kół na samochodzie. Takie wyważenie uwzględnia także bicie pozostałych elementów takich jak półosie, które występuje w trakcie jazdy i jest niewykrywalne podczas postoju czy wyważania na wyważarce.

wyważanie kół

W celu wydłużenia żywotności opony i zachowania jej skuteczności w trudnych warunkach zaleca się częste kontrolowanie ciśnienia powietrza w ogumieniu. Spadek ciśnienia wpływający na żywotność opony jest niezauważalny gołym okiem. Tyczy się to szczególnie opon RunFlat, które zachowują swoj kształt nawet po utracie powietrza. Nieodpowiednie ciśnienie w oponach wpływa także na jakość prowadzenia samochodu oraz drogę hamowania. Nieprawidłowe ciśnienie może prowadzić do ściągania samochodu w którąś stronę drogi.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Odpowiedni czas na wymianę opon na zimowe, jest powiązany z temperaturą na zewnątrz, oraz wykorzystanym do produkcji opon materiałem, ponieważ okazuje się, że mieszanka z której stworzona jest opona letnia traci swoje właściwości przy temperaturze ok. 7 stopni Celsjusza. Aby zachować odpowiednie parametry, twardość opony i elastyczność, zaleca się zmianę na opony zimowe.

Przed montażem opon zimowych warto sprawdzić m.in ich datę produkcji oraz głębokość bieżnika. Jako, że opona taka ma pracować głównie na błocie, śniegu, deszczu i lodzie, głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 4mm. Opona nie powinna być też starsza niż 5 lat. Może się okazać, że opona wygląda dobrze, posiada glęboki bieżnik, jednak proces starzenia się gumy będzie tak postępował, że opona będzie krucha. Taka opona będzie podatniejsza na wybuchy, a nie ma chyba nic gorszego od konieczności jej wymiany na trasie przy ujemnej temperaturze i wszechobecnym błocie.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Trudniej jest wybrać odpowiedni moment na zmianę opon na letnie, z uwagi na mniej stabilną pogodę, niż ma to miejsce jesienią. Z reguły wiadomo kiedy robi się chłodno i na nadejście ciepłych dni nie ma co liczyć. Wiosną jest jednak inaczej i przez dobre 2 miesiące temperatura może się wahać od tej właściwej dla opon zimowych do tej wskazującej na opony letnie. Opony zimowe powinno się zmienić na letnie, gdy średnia temperatura powietrza stabilnie przekroczy 7 stopni. Wtedy możemy być prawie pewni, że opady śniegu nam nie grożą, a ewentualne sporadyczne spadki temperatury o kilka stopni nie wpłyną zbyt negatywnie na skuteczność i zużycie opon. Przed montażem opon letnich warto sprawdzić głębokość bieżnika. Minimalna wartość zgodna z prawem została określona na 1,6 mm. Jest to jednak na tyle mało, że w przypadku jazdy w deszczu łatwo może dojść do poślizgu opony.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej