Pobierz darmową aplikację mobilną

Wymiana opon, cena

Średnia cena usługi: od 48,37 PLN do 71,88 PLN

Przy wymianie opon serwisant zwraca uwagę przede wszystkim na takie parametry jak średnica, szerokość, profil, indeks prędkości oraz indeks nośności. Aby wymienić oponę, demontowane są całe koła z samochodu a następnie przy pomocy montażownicy, opony zdejmowane są z felgi. Następnie felgi są oczyszczane oraz smarowane specjalnymi pastmi montażowymi. Wraz z montowaniem opony, montuje się także nowe zawory felg po to, by uchronić się przed ulatywaniem powietrza z kół.

Koła pompowane są powietrzem lub azotem. Azot minimalizuje wahania ciśnienia, które powstają przez zmiany temperatury otoczenia. Aby koło było w pełni sprawne, należy je jeszcze tylko spowrotem zamontować i odpowiednio wyważyć. Dopiero wizyta u serwisanta zapewni Ci bezpieczeństwo. Wpływ na swoje bezpieczeństwo o jaki osobiście możesz zadbać, to regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Eksperci zalecają nawet co miesięczną kontrolę. Spadek ciśnienia jedynie o 10% od zalecanego, może skrócić żywotność opony o jedną trzecią. Wydłuży się również droga hamowania. Umów się zatem na wymianę opon i ciesz się płynną oraz bezpieczną jazdą już dziś!

Opony zimowe – kiedy?

W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza wszyscy kierowcy powinni poważnie zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Są one stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Specjalna rzeźba opon zdecydowanie wpływa na kierowanie pojazdem, czy choćby hamowanie.

Opony zimowe, które będziesz zakładać do swojego samochodu, powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem. Ważny jest również rocznik ich produkcji. Standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, jednak maksymalna granica bezpiecznego użytkowania to 10 lat.

Opony letnie – kiedy?

W okresie poprzedzającym zmianę opon na letnie, pogoda jest zazwyczaj bardzo zmienna. Czasem pada śnieg, a są dni kiedy słonko grzeje i temperatura potrafi być nie wiele niższa, niż latem. Nie łatwo jest więc dobrać odpowiedni moment wymiany. Producenci opon przestrzegają, że letnie ogumienie traci swoje właściwości poniżej 7 stopni. Nawet, gdy w dzień panuje ciepło, to w nocy, czy nad ranem, temperatura często jest bliska zera, albo nawet ujemna. W związku z tym, nawet, jeśli w południe temperatura przekroczy 7 stopni, to nie znaczy, że czas zmienić opony. Ryzyko jest zbyt duże.

Generalna zasada jest taka, że opony zimowe lepiej zmienić wcześniej, a letnie później. Przy okazji unikniesz tłoku w warsztatach, który zaczyna się wraz z pierwszymi oznakami wiosny. Po co tracić czas i cierpliwość, skoro możesz tego uniknąć? Poczekaj, aż temperatury plusowe się ustabilizują i udaj się do mechanika wtedy – bez zbędnych kolejek.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz