Chip tuning DSG i LPG

Innowacja goni innowację, a komputery zaczynają sterować coraz większym obszarem funkcjonowania człowieka. Tym samym modyfikować można już nie tylko seryjne silniki, ale i układy zasilania paliwem LPG czy pracę automatycznej skrzyni biegów. Jest jeszcze różnica między chip tuningiem diesla a benzyny. Ile zajmuje specjaliście zwiększenie mocy?

chip tuning lpg

Na czym polega chip tuning?

Chip tuning polega na zmianie parametrów pracy silnika wgranych do komputera sterującego. Fabrycznie wgrana mapa zarządzania silnikiem jest przygotowana pod testy normy emisji spalin oraz do bezpiecznej eksploatacji. Faktycznie silnik jest w stanie znieść większe obciążenie stąd możliwość podniesienia mocy o dodatkowe 30% bez wpływu na zużycie elementów. Do zwiększenia mocy można użyć tańszych PowerBox’ów , które mają wgrane już ustawienia pod konkretną jednostkę napędową. Dużo skuteczniejszy jednak jest fachowy chip tuning przeprowadzany na seryjnym sterowniku, gdzie modyfikacje dobierane są pod konkretny egzemplarz auta.

Chip tuning - diesel a benzyna

Oczywistym jest, że silnik diesla pracuje w trochę inny sposób niż silnik z zapłonem iskrowym, stąd sposób chip tuningowania i jego efekty mogą być różne. Głównie jednak chodzi o podział na silniki turbodoładowane i wolnossące. Z reguły, ale nie zawsze, turbiny montowane są w silnikach diesla, stąd powszechne chip tuningowanie diesli daje wyraźne efekty.

Silniki wyposażone w kompresor lub turbinę są w stanie generować 20-30% więcej mocy i momentu obrotowego po modyfikacji sterownika, podczas gdy w silnikach wolnossących granica ta wynosi zaledwie 3-7%. W silnikach benzynowych chip tuning stosuje się głównie do poprawy kultury pracy, zwiększenia momentu obrotowego, ustawienia parametrów pod tankowane paliwo (liczbę oktanową). Podnoszenie mocy w takim wypadku jest nieopłacalne.

W przypadku silników diesla (ogólnie turbodoładowanych) wyższą moc można uzyskać zmieniając takie parametry jak: ciśnienie doładowania, maksymalne dopuszczalne obroty silnika, dawka paliwa czy czas i kąt wyprzedzenia zapłonu.

Chip tuning automatycznej skrzyni biegów DSG

Komputer zarządzający pracą silnika zwany ECU steruje także wieloma skrzyniami automatycznymi dostępnymi na rynku, takimi jak DSG Multitronic czy S-tronic. Oznacza to, że tutaj też można dokonać modyfikacji mapy zarządzającej ich pracą. Moc jest generowana jedynie przez silnik, jednak w skrzyni biegów można zmienić sposób jej przekazywania na koła. Niektóre z możliwych modyfikacji ASB to:

  • Odblokowanie momentu obrotowego
  • Zmiana momentu zmiany biegów
  • Zmiana prędkości obrotowej
  • Zmiana czasu przełożenia
  • Wyłączenie kontroli trakcji
  • Uruchomienie opcji Launch Control w zależności od trybu pracy skrzyni
  • Odcinanie gazu przy osiągnięciu końca biegu bez jego automatycznej zmiany na wyższy

Jakiego rzędu ograniczenie momentu obrotowego umożliwia chip tuning DSG?


 Typ skrzyni  Silniki  Ograniczony Moment Obrotowy Maksymalny moment obrotowy 
 DQ200 (6 stopniowa)  1.4 TSI/1.6 TSI/1.8 TSI  250 Nm  280 Nm
 DQ250 (6 stopniowa)  1.9 TDI/2.0 TDI/1.4 TSI/1.8 TFSI/2.0 TFSI/3.2 FSI/3.6 FSI  400 Nm  480 Nm
 DL251  Audi A4 2.0 TFSI  400 Nm  480 Nm
 DQ500 (7 stopniowa)  2.5 TFSI/3.0 TDI/3.0 TFSI/4.2 FSI  550 Nm  700 Nm
 DL501  Audi A6 3.0 TDI/S6 4.0 TFSI  550 Nm  750 Nm

Chip tuning LPG 

Benzyna wysokooktanowa osiąga wartość 100-102. Czym jest ta wartość w porównaniu do LPG, którego liczba oktanowa zawiera się w granicach 90-120? Okazuje się, że nawet tutaj można dokonać chip tuningu i wycisnąć z tego paliwa jeszcze więcej mocy. Parametry uzyskane na LPG są 10-15% wyższe niż na benzynie wysokooktanowej. Różnica będzie jeszcze większa, gdy porównamy ją do zwykłej benzyny 95. Poza większą mocą i momentem obrotowym polepsza się reakcja na pedał gazu oraz szybsze wkręcanie turbosprężarki w silnikach uturbionych.

LPG zatankujemy także na prawie każdej stacji w kraju i to za co najmniej połowę ceny. Chip tuning LPG jest znacznie droższy w porównaniu do standardowego chip tuningu. Potrafi osiągnąć kwotę kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych. Jednak przy obecnej cenie gazu przez kilka lat jazdy odłożyć można na drugie auto średniej klasy, jednocześnie ciesząc się świetnymi właściwościami obecnego samochodu.

Ile trwa chip tuning?

Procedura podniesienia mocy silnika za pomocą chip tuningu składa się z trzech zasadniczych faz.
Pierwsza faza to konfrontacja oczekiwań klienta z możliwościami danej jednostki napędowej. Specjalista stara się ustalić jak najwięcej szczegółów, aby efekt końcowy jak najbardziej odpowiadał kierowcy. Zmiany w sterowniku nie zawsze muszą tylko podnosić moc. Można też usprawnić odpalanie silnika w określonych warunkach, zdjąć ograniczenie prędkości maksymalnej, polepszyć parametry przy niskich obrotach czy nawet zmienić sposób pracy automatycznej skrzyni biegów.

Kolejny etap to pomiar parametrów na hamowni. Zanim samochód zostanie poddany skrajnym możliwościom, specjalista musi mieć pewność, że auto jest w dobrej kondycji. Gdyby tak nie wyszło, pomijając niepoprawne wyniki pomiaru, mogłoby dojść do poważnych uszkodzeń. Wykonuje się zatem dokładną diagnostykę. Podczas pomiaru mierzy się moc, moment obrotowy, a także analizę spalin i ciśnienie doładowania. Jeżeli pomiar przebiega pomyślnie, oprogramowanie zgrywane jest z samochodu na dysk komputera specjalisty i poddane odpowiednim modyfikacjom wedle oczekiwań klienta.

Ostatni etap to wgranie nowej mapy w sterownik samochodu i weryfikacja zmian na hamowni. Jeżeli nowe parametry odpowiadają klientowi, samochód jest gotowy do drogi. W przypadku wprowadzenia niewystarczających dla kierowcy zmian wprowadza się poprawki i ponownie weryfikuje je na hamowni. Takich hamowań może się odbyć wiele w trakcie strojenia samochodu, dlatego niezbędny jest jego jak najlepszy stan techniczny.
Czas przeprowadzenia chip tuningu zależeć zatem będzie od łatwości dostania się do sterownika silnika, a także od ilości strojeń jakie będą wymagane. Nie mniej usługa trwa z reguły od 3 do 8 godzin.

Wiesz już wszystko na ten temat?

ZNAJDŹ WARSZTAT
Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Citroen C3 (I, II) - Cena wymiany alternatora

Citroen C3 (I, II) - Cena wymiany alternatora

 Citroen C3 to francuskie auto osobowe klasy miejskiej produkowane od 2002 roku po dzień dzisiejszy. W tym czasie powstały 3 generacje modelu. Samochód produkowany był w nadwoziu hatchback 5d oraz kabriolet. Bezpośrednią konkurencją modelu jest Ford Fiesta, Renault Clio czy Nissan Micra.

więcej

Audi A3 8L - Cena ustawienia zbieżności kół

Audi A3 8L - Cena ustawienia zbieżności kół

  Produkcję Audi A3 8L zapoczątkowano w 1996 roku. Trwała ona przez kolejne 7 lat czyniąc auto najlepiej sprzedającym się modelem Audi. To kompaktowy model klasy niższej średniej, jednak należący do grupy samochodów premium. Posiada płytę podłogową wspólną dla modelu VW Golf. Oferowany był...

więcej

Fiat Tipo II - Cena wymiany oleju silnikowego

Fiat Tipo II - Cena wymiany oleju silnikowego

Fiat Tipo II to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 2015 roku. Pierwsza generacja była produkowana od 1987 do 1995 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback, sedan i kombi. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen...

więcej

Honda Civic VI - Cena wymiany filtra paliwa

Honda Civic VI - Cena wymiany filtra paliwa

Szósta generacji modelu Civic zadebiutowała na rynku w 1995r. Okres produkcji trwał 6 lat, a pojazd był oferowany w dwóch wersjach stylistycznych: sedan oraz hatchback. Facelifting modelu odbył się w 1999r. W ofercie znajdowało się aż 9 odmian silnikowych o mocach od 75KM do 160KM oraz 2 silniki...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat