Hyundai i20 - Cena wymiany klocków hamulcowych

  

 Hyundai i20 to następca małego modelu miejskiego Getz. Stanowi on uzupełnienie w gamie pomiędzy modelami i10 i i30. Produkowany był w latach 2008-2014, a do dyspozycji kierowców pozostawiono 4 silniki o pojemnościach 1.2-1.6 CVVT o mocach od 78 do 126KM. Silników diesla było 5, od 1.1 do 1.6 CRDi o mocach 75-128KM.

Hyundai i20 I - Cena wymiany klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe w które wyposażony jest tarczowy układ hamulcowy wywierają nacisk na tarczę za pośrednictwem ruchomych tłoczków. Zjawisko tarcia pozwalające zatrzymać samochód uzyskiwane jest na powierzchni okładziny ciernej klocka hamulcowego. Okładzina ta ściera się z upływem czasu osiągając wartość graniczną. Wartość ta określona jest przez producenta klocków, jednak uznać można, że gdy grubość okładziny będzie mniejsza niż 3mm to najwyższy czas na wymianę klocków. W ekstremalnych przypadkach okładzina może zostać całkowicie zużyta, a metalowa część klocka hamulcowego w krótkim czasie może doprowadzić do uszkodzenia tarcz hamulcowych, nie wspominając o znikomej sile hamowania. Dobrej jakości klocki hamulcowe powinny wytrzymać przebieg na poziomie 30-40 tyś. km. jednak wpływ na ich żywotność ma także styl jazdy oraz środowisko. Agresywne i częste hamowanie skutecznie przyspiesza zużycie klocków hamulcowych jak i pozostałych komponentów układu hamulcowego. Zużycie klocków hamulcowych można także poznać po obniżeniu się poziomu płynu hamulcowego, kiedy to tłoczek w zacisku hamulcowym jest bardzie wysunięty.

Ceny klocków hamulcowych wraz z usługą wymiany w wybranych silnikach Hyundai i20 I dla przedniej osi przedstawiono poniżej.

 Paliwo  Silnik  Przednia oś   
 Najtańsze  Rekomendowane Premium   Średni koszt +
wymiana
 Benzyna  1.2 DOHC 78KM 57kW  
   106 PLN
 
 
231 PLN 
 
 
248 PLN 
 
 
291 PLN 
 
 1.2 DOHC 85KM 63kW
 Diesel  1.1 CRDi 75KM 55kW

Ceny klocków hamulcowych wraz z usługą wymiany w wybranych silnikach Hyundai i20 I dla tylnej osi przedstawiono poniżej.

 Paliwo  Silnik  Tylna oś   
 Najtańsze  Rekomendowane Premium   Średni koszt +
wymiana
 Benzyna  1.2 DOHC 78KM 57kW  
 80 PLN
 
 
197 PLN 
 
 
207 PLN 
 
 
245 PLN 
 
 1.2 DOHC 85KM 63kW
 Diesel  1.1 CRDi 75KM 55kW

Cena wymiany klocków hamulcowych może być stała dla wszystkich jednostek napędowych w danym modelu samochodu, jeżeli producent przewiduje te same klocki hamulcowe bez względu na generowaną moc oraz procedura wymiany klocków zajmuje tyle samo czasu dla wszystkich odmian modelu. Kierowca może zdecydować się na montaż ekonomicznych klocków hamulcowych takich producentów jak ABE czy BRECK, renomowanych i polecanych takich jak TRW czy FERODO, lub marek premium jak np. ATE. W przypadku Hyundai i20 I wymiana klocków hamulcowych zarówno na przedniej jak i tylnej osi wynosi ok 25-30 minut. Należy pamiętać, aby klocki hamulcowe wymieniać parami dla danej osi pojazdu. Jeżeli tarcza hamulcowa nosi znaki zużycia lub innych uszkodzeń, należy wymienić ją na nową a dopiero do niej zamontować nowe klocki. Cena wymiany może być różna w zależności od regionu, wielkości miasta czy renomy warsztatu.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach i lakierze, a także sól, którym posypywane są polskie ulice w czasie największych przymrozków. Jak...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Darmowa porada mechanika