Volkswagen Touareg I - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

Kiedy zawieszenie pneumatyczne wymaga ingerencji mechanika?

Symptomy świadczące o tym, że zawieszenie pneumatyczne w Volkswagenie Touaregu I straciło swoją pełną sprawność to między innymi: wolne lub nierówne podnoszenie się samochodu po dłuższym postoju, kłopoty ze zmianą wysokości prześwitu auta, problemy z unoszeniem się samochodu, a także syczenie podczas podnoszenia. Nie warto lekceważyć tego typu symptomów. Odwlekanie naprawy może skończyć się tym, że trzeba będzie wymienić nie jeden lub dwa, ale kilka podzespołów i zapłacić znacznie więcej za czynności serwisowe.

Jak uniknąć wysokich kosztów napraw zawieszenia pneumatycznego oraz niespodziewanych usterek w trasie? Przede wszystkim trzeba je regularnie sprawdzać, najlepiej co 30 000 km. Profesjonalna firma zajmująca się naprawą tego typu zawieszeń powinna podpiąć auto pod komputer oraz pod manometry, co znacząco ułatwi diagnozę. Radzimy unikać mechaników, który nie mają profesjonalnego sprzętu, albo nigdy nie mieli do czynienia z zawieszeniem pneumatycznym.

Jeżeli usterka przydarzy się w trasie to zdecydowanie lepiej zawieźć uszkodzone auto lawetą do mechanika niż jechać z dziurawym miechem czy uszkodzonym kompresorem. Jest to nie tylko nieopłacalne ze względu na ryzyko pojawienia się kolejnych awarii, ale też niebezpieczne. Samochód z pneumatycznym zawieszeniem, który nie trzyma prawidłowej wysokości nie prowadzi się tak jak powinien. Znacznie łatwiej wpaść nim w poślizg i spowodować wypadek.

Znajdź mechanika naprawiające zawieszenia pneumatyczne w Twojej okolicy

Ile kosztuje wymiana części w zawieszeniu pneumatycznym Volkswagena Touarega I?

Najczęściej wymiany wymagają same poduszki lub poduszki ze zintegrowanymi amortyzatorami. Ile kosztują takie części zawieszenia pneumatycznego w Volkswagenie Touaregu I? Przednia poduszka to wydatek rzędu 1999-2232 zł za sztukę, jej wymiana kosztuje 492 zł. Z kolei, za tylny miech trzeba zapłacić 1999 zł, a jego wymiana to wydatek rzędu 492 zł.

Kolejnym elementem układu pneumatycznego, który po latach wymaga wymiany jest kompresor pompujący powietrze do miechów pod odpowiednim ciśnieniem. Koszt takiej części w przypadku Volkswagena Touarega I to wydatek rzędu 1699 zł. Wymiana tego elementu kosztuje 350 zł. Z czasem zużyciu ulega również blok zaworowy, na który trzeba przeznaczyć 860 zł, a wymiana jednego to wydatek na poziomie 250 zł.

Żywotność części zawieszenia pneumatycznego to 10 lat lub około 200 000 km, jednak w niektórych przypadkach okres też może się wydłużyć lub skrócić. Jeżeli zakupiony samochód ma przebieg powyżej 200 000 km to, aby mieć spokój na dłużej warto od razu po zarejestrowaniu go odwiedzić serwis zajmujący się naprawą zawieszeń pneumatycznych i wymienić zużyte elementy.

Części nowe czy regenerowane?

Na rynku dostępne są zarówno części nowe jak i regenerowane. Wyceniając naprawy wzięliśmy pod uwagę te pierwsze, ale tylko producentów gwarantujących najwyższą jakość. Tanie zamienniki często nie wytrzymują nawet kilku tysięcy kilometrów. Z kolei z podzespołami regenerowanymi jest podobny problem. Ich trwałość jest losowa i ciężko przewidzieć jak długo będą w pełni sprawne.

Skąd wiadomo, części których producentów gwarantują wysoką jakość oraz długą i bezproblemową eksploatację? Najlepiej zapytać o to mechanika, który ma doświadczenie w serwisowaniu zawieszenia pneumatycznego w Volkswagenie Touaregu I. Jednym z takich warsztatów jest znajdujący się w Warszawie Dr Mechanik. 

Ceny części zawieszenia pneumatycznego i ich wymian
Część Cena części Koszt jej wymiany
Przedni miech 1999-2232 zł 492 zł
Tylny miech 1999 zł 492 zł
Kompresor układu 1699 zł 350 zł
Zawór 860 zł 250 zł

 Przeczytaj także

Volkswagen Passat B6 - Cena wymiany filtra paliwa

Volkswagen Passat B6 - Cena wymiany filtra paliwa

 VW Passat B6 to następca legendarnego Passata B5. Produkowany był w latach 2005-2010. Pojazd zajął drugie miejsce w plebiscycie na Samochód Roku. W ofercie zaoferowano 14 silników diesla oraz 9 silników benzynowych. Silniki zasilane olejem napędowym zawierały się w pojemnościach 1.6 do...

więcej

Audi A4 B5 - Cena wymiany filtra powietrza

Audi A4 B5 - Cena wymiany filtra powietrza

 Produkcję Audi A4 B5 rozpoczęto w 1994, a zakończono 7 lat później, w 2001 roku. W międzyczasie w 1998 roku auto poddano faceliftingowi, gdzie zmieniono wygląd nadwozia. Audi A4 B5 dostępne było w nadwoziu sedan, kombi oraz cabrio. Kierowcy do wyboru mieli 18 silników benzynowych o...

więcej

Seat Leon II - Cena wymiany świec żarowych

Seat Leon II - Cena wymiany świec żarowych

 Produkcję Seat Leon II rozpoczęto w 2005 roku. W porównaniu do swojego poprzednika, druga generacja została całkowicie odmieniona stylistycznie. W 2009 roku samochód przeszedł facelifting. W ofercie znalazło się 11 silników benzynowych o mocach od 77KM do 195KM oraz 5 silników diesla od 77...

więcej

Audi A6 C6 - Cena wymiany oleju silnikowego

Audi A6 C6 - Cena wymiany oleju silnikowego

 Audi A6 C6 to udoskonalona wersja poprzedniej generacji C5. Produkcja modelu ruszyła w 2004 roku i trwała 7 lat. Przez ten czas samochód oferowany był z 10 silnikami benzynowymi od 2.0 TFSI do 5.2 V10 FSI 435KM oraz 8 silnikami diesla. Najmniejszy o pojemności 2.0 TDI 136KM a największy...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Darmowa porada mechanika