Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Na czym polega choroba lokomocyjna i skąd się bierze?

Choroba lokomocyjna to nazwa przyjęta zwyczajowo i tak naprawdę dotyczy zmysłów człowieka. Jeżeli zmysł równowagi odczuwa, że ciało się przemieszcza, a pozostałe zmysły nie rejestrują żadnego ruchu, wówczas mózg odbiera sprzeczne sygnały z kilku źródeł i traktuje to podobnie jak halucynacje. Organizm chce więc pozbyć się trucizny, która je powoduje. Właśnie wtedy wywołuje wymioty, a oprócz tego pojawiają się inne dolegliwości takie jak: nudności, ból brzucha, nadmierna potliwość, ból głowy, ogólne osłabienie oraz bladość.
 

Co wywołuje objawy choroby lokomocyjnej?

Jest kilka sposobów, dzięki którym da się zapobiec wystąpieniu objawów choroby lokomocyjnej. Najprostszym z nich jest zrezygnowanie z jazdy autem jako pasażer i zaproponowanie prowadzenia samochodu. Wymaga to większej koncentracji i skupienia, dzięki czemu objawy choroby lokomocyjnej u kierowców praktycznie nie występują.

Jeżeli nie ma możliwości prowadzenia samochodu, wówczas można skorzystać z innych sposobów zapobiegających tej chorobie. Kluczową kwestią jest również to co jemy w dniach, kiedy planujemy podróż autem. Radzimy unikać zarówno ciężkostrawnych jak i pikantnych posiłków. Nie warto też przed podróżą pić nadmiernych ilości płynów, a także unikać alkoholu.

Odradzamy również czytanie książek, gazet lub wpatrywanie się w telefon, komputer czy tablet. To czynniki, które najszybciej wywołują objawy tej choroby. Znacznie lepiej jest patrzeć przez okno samochodu daleko na zewnątrz. W wielu przypadkach pomaga też sen.

 

Co zapobiega chorobie lokomocyjnej?

Jedną z ważniejszych kwestii jest dłuższe wywietrzenie samochodu przed wyjazdem. Nieświeże powietrze potęguje możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej. Równie ważne jest nastawienie i pozytywne myślenie. Zamiast stresować się tym, kiedy wystąpią pierwsze objawy, znacznie lepiej zająć się rozmową z innymi pasażerami lub z kierowcą, co powinno skutecznie odwrócić uwagę.

Radzimy też postarać się zrelaksować i odprężyć. Pomoże w tym głęboki, spokojny oddech oraz słuchanie muzyki. Zalecamy jeszcze – jeśli jest taka możliwość – zajmować miejsca jak najbliżej w przednich rzędach auta lub autobusu. Z tyłu najbardziej trzęsie, co wywołuje objawy choroby lokomocyjnej.

Warto również zadbać o to, aby co jakiś czas otwierać okno lub korzystać z klimatyzacji i schładzać wnętrze samochodu. Nieco niższe temperatury sprzyjają lepszemu samopoczuciu, trzeba pamiętaj jednak o tym, żeby nie przesadzić. Temperatura we wnętrzu nie może być niższa o ponad 10 stopni od tej na zewnątrz, bo po prostu skończy się to przeziębieniem.

 

Co zrobić, gdy choroba nas dopadnie?

Dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną najlepiej leczyć przy pomocy węgla aktywnego, imbiru (na przykład w postaci cukierków imbirowych czy imbiru kandyzowanego) lub mięty pieprzowej. Można też skorzystać po prostu z cukierków miętowych lub herbaty z tych ziół. Na rynku dostępne są również produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci takie jak: lizaki, drażetki czy cukierki.
 
Zastosowanie leków histaminowych to ostateczność, na szczęście te dostępne są bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość z nich trzeba przyjąć około 30 minut przed rozpoczęciem podróży. Wtedy działają najskuteczniej. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie środków farmakologicznych, radzimy wcześniej sprawdzić inne metody.
 

Warto zapamiętać

Objawy choroby lokomocyjnej to przede wszystkim: nudności, ból brzucha, nadmierna potliwość, ból głowy, ogólne osłabienie oraz bladość. Aby zapobiec chorobie należy przede wszystkim dobrze wywietrzyć samochód przed podróżą. Nie jeść ciężkostrawnych i pikantnych potraw przed wyjazdem, a także unikać picia dużej ilości napojów. Odradzamy też zażywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach może wywołać chorobę lokomocyjną.

Nie warto też czytać książki, gazety oraz wpatrywać się w laptop, tablet czy telefon. Robiąc to ma się gwarancję, że już po kilku minutach lub po godzinie pojawią się ból brzucha, nudności czy nawet wymioty. Radzimy też zajmować miejsca jak najbliżej kierowcy i co pewien czas otwierać okno, albo korzystać z klimatyzacji. Dla wielu osób zbawienny będzie również sen w trakcie podróży.

Warto również wyposażyć się w imbir – na przykład w postaci cukierków – oraz miętę pieprzową lub węgiel aktywny. Leki histaminowe to ostateczność. Aby niepotrzebnie nie obciążać wątroby i żołądka należy stosować je z umiarem i w ostateczność. W wielu przypadkach pomagają metody konwencjonalne i naturalne zioła.

 

Przeczytaj także

Opel Insignia B benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

Opel Insignia B benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

  Opel Insignia B to samochód klasy średniej segmentu D, następca modelu Insignia A. Występuje w nadwoziu liftback, sedan oraz kombi. Jego produkcja trwa od 2017 roku po dzień dzisiejszy. Model konkuruje z Volkswagenem Passatem, Skodą Superb czy Fordem Mondeo. Dostępne silniki benznowe to...

więcej

Mazda 6 II - Cena ustawienia zbieżności kół

Mazda 6 II - Cena ustawienia zbieżności kół

 Mazda 6 II produkowana w latach 2007 - 2012. Zbudowany na platformie podłogowej G-platform ze współpracy z Fordem. W 2010 auto przeszło facelifting. W gamie silnikowej oferowano 4 jednostki benzynowe od 120KM do 170KM oraz 2 silnika diesla od 140KM do 163KM.

więcej

Kia Ceed I - Cena wymiany filtra paliwa

Kia Ceed I - Cena wymiany filtra paliwa

  Kia Ceed to hit rynkowy, którego premiera odbyła się w 2006 roku, a produkcja z powodzeniem odbywa się do dzisiaj. Generacja omawianego modelu kończy się jednak na roku 2012. Samochód dostępny był w nadwoziu hatchback 3d i 5d oraz kombi, które w dużej mierze wykorzystywane jest do teraz...

więcej

Ford Focus Mk3 - Cena wymiany filtra kabinowego

Ford Focus Mk3 - Cena wymiany filtra kabinowego

 Ford Focus trzeciej generacji przypomina dobrze odświeżoną sylwetkę swojego poprzednika. Produkcja samochodu rozpoczęła się w 2010 roku. W ofercie przedstawiono 19 jednostek benzynowych i 13 diesli, ofertę otwiera silnik 1.0 EcoBoost generujący aż 100KM.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Potrzebujesz mechanika?
Zadzwoń!