Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powoduje, że podróż samochodem zamienia się w koszmar i znacznie się wydłuża. Na czym polega? Co wywołuje jej objawy, a co im zapobiega? Podpowiadamy jak jej skutecznie przeciwdziałać.

 

Na czym polega choroba lokomocyjna i skąd się bierze?

Choroba lokomocyjna to nazwa przyjęta zwyczajowo i tak naprawdę dotyczy zmysłów człowieka. Jeżeli zmysł równowagi odczuwa, że ciało się przemieszcza, a pozostałe zmysły nie rejestrują żadnego ruchu, wówczas mózg odbiera sprzeczne sygnały z kilku źródeł i traktuje to podobnie jak halucynacje. Organizm chce więc pozbyć się trucizny, która je powoduje. Właśnie wtedy wywołuje wymioty, a oprócz tego pojawiają się inne dolegliwości takie jak: nudności, ból brzucha, nadmierna potliwość, ból głowy, ogólne osłabienie oraz bladość.
 

Co wywołuje objawy choroby lokomocyjnej?

Jest kilka sposobów, dzięki którym da się zapobiec wystąpieniu objawów choroby lokomocyjnej. Najprostszym z nich jest zrezygnowanie z jazdy autem jako pasażer i zaproponowanie prowadzenia samochodu. Wymaga to większej koncentracji i skupienia, dzięki czemu objawy choroby lokomocyjnej u kierowców praktycznie nie występują.

Jeżeli nie ma możliwości prowadzenia samochodu, wówczas można skorzystać z innych sposobów zapobiegających tej chorobie. Kluczową kwestią jest również to co jemy w dniach, kiedy planujemy podróż autem. Radzimy unikać zarówno ciężkostrawnych jak i pikantnych posiłków. Nie warto też przed podróżą pić nadmiernych ilości płynów, a także unikać alkoholu.

Odradzamy również czytanie książek, gazet lub wpatrywanie się w telefon, komputer czy tablet. To czynniki, które najszybciej wywołują objawy tej choroby. Znacznie lepiej jest patrzeć przez okno samochodu daleko na zewnątrz. W wielu przypadkach pomaga też sen.

 

Co zapobiega chorobie lokomocyjnej?

Jedną z ważniejszych kwestii jest dłuższe wywietrzenie samochodu przed wyjazdem. Nieświeże powietrze potęguje możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej. Równie ważne jest nastawienie i pozytywne myślenie. Zamiast stresować się tym, kiedy wystąpią pierwsze objawy, znacznie lepiej zająć się rozmową z innymi pasażerami lub z kierowcą, co powinno skutecznie odwrócić uwagę.

Radzimy też postarać się zrelaksować i odprężyć. Pomoże w tym głęboki, spokojny oddech oraz słuchanie muzyki. Zalecamy jeszcze – jeśli jest taka możliwość – zajmować miejsca jak najbliżej w przednich rzędach auta lub autobusu. Z tyłu najbardziej trzęsie, co wywołuje objawy choroby lokomocyjnej.

Warto również zadbać o to, aby co jakiś czas otwierać okno lub korzystać z klimatyzacji i schładzać wnętrze samochodu. Nieco niższe temperatury sprzyjają lepszemu samopoczuciu, trzeba pamiętaj jednak o tym, żeby nie przesadzić. Temperatura we wnętrzu nie może być niższa o ponad 10 stopni od tej na zewnątrz, bo po prostu skończy się to przeziębieniem.

 

Co zrobić, gdy choroba nas dopadnie?

Dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną najlepiej leczyć przy pomocy węgla aktywnego, imbiru (na przykład w postaci cukierków imbirowych czy imbiru kandyzowanego) lub mięty pieprzowej. Można też skorzystać po prostu z cukierków miętowych lub herbaty z tych ziół. Na rynku dostępne są również produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci takie jak: lizaki, drażetki czy cukierki.
 
Zastosowanie leków histaminowych to ostateczność, na szczęście te dostępne są bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość z nich trzeba przyjąć około 30 minut przed rozpoczęciem podróży. Wtedy działają najskuteczniej. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie środków farmakologicznych, radzimy wcześniej sprawdzić inne metody.
 

Warto zapamiętać

Objawy choroby lokomocyjnej to przede wszystkim: nudności, ból brzucha, nadmierna potliwość, ból głowy, ogólne osłabienie oraz bladość. Aby zapobiec chorobie należy przede wszystkim dobrze wywietrzyć samochód przed podróżą. Nie jeść ciężkostrawnych i pikantnych potraw przed wyjazdem, a także unikać picia dużej ilości napojów. Odradzamy też zażywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach może wywołać chorobę lokomocyjną.

Nie warto też czytać książki, gazety oraz wpatrywać się w laptop, tablet czy telefon. Robiąc to ma się gwarancję, że już po kilku minutach lub po godzinie pojawią się ból brzucha, nudności czy nawet wymioty. Radzimy też zajmować miejsca jak najbliżej kierowcy i co pewien czas otwierać okno, albo korzystać z klimatyzacji. Dla wielu osób zbawienny będzie również sen w trakcie podróży.

Warto również wyposażyć się w imbir – na przykład w postaci cukierków – oraz miętę pieprzową lub węgiel aktywny. Leki histaminowe to ostateczność. Aby niepotrzebnie nie obciążać wątroby i żołądka należy stosować je z umiarem i w ostateczność. W wielu przypadkach pomagają metody konwencjonalne i naturalne zioła.

 


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Przegląd techniczny samochodu - na co zwrócić uwagę przed

Przegląd techniczny samochodu - na co zwrócić uwagę przed

Przegląd techniczny to badanie samochodu, które musi przeprowadzać każdy posiadacz auta w Polsce. Niestety, im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas takiej kontroli zostaną wykryte uchybienia, które nie pozwolą na zdobycie kolejnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Warto...

więcej

VANOS w BMW – co to jest i jak działa?

VANOS w BMW – co to jest i jak działa?

Zastosowanie zmiennych faz rozrządu w motoryzacji stanowi bardzo duże udogodnienie dla kierowców – samochód jest bardziej dynamiczny, a przy tym oszczędniejszy. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to zostało wprowadzone do marki BMW w ramach systemu VANOS. Jak działa taki system? I na co wpływa?

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika