Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Na czym polega choroba lokomocyjna i skąd się bierze?

Choroba lokomocyjna to nazwa przyjęta zwyczajowo i tak naprawdę dotyczy zmysłów człowieka. Jeżeli zmysł równowagi odczuwa, że ciało się przemieszcza, a pozostałe zmysły nie rejestrują żadnego ruchu, wówczas mózg odbiera sprzeczne sygnały z kilku źródeł i traktuje to podobnie jak halucynacje. Organizm chce więc pozbyć się trucizny, która je powoduje. Właśnie wtedy wywołuje wymioty, a oprócz tego pojawiają się inne dolegliwości takie jak: nudności, ból brzucha, nadmierna potliwość, ból głowy, ogólne osłabienie oraz bladość.
 

Co wywołuje objawy choroby lokomocyjnej?

Jest kilka sposobów, dzięki którym da się zapobiec wystąpieniu objawów choroby lokomocyjnej. Najprostszym z nich jest zrezygnowanie z jazdy autem jako pasażer i zaproponowanie prowadzenia samochodu. Wymaga to większej koncentracji i skupienia, dzięki czemu objawy choroby lokomocyjnej u kierowców praktycznie nie występują.

Jeżeli nie ma możliwości prowadzenia samochodu, wówczas można skorzystać z innych sposobów zapobiegających tej chorobie. Kluczową kwestią jest również to co jemy w dniach, kiedy planujemy podróż autem. Radzimy unikać zarówno ciężkostrawnych jak i pikantnych posiłków. Nie warto też przed podróżą pić nadmiernych ilości płynów, a także unikać alkoholu.

Odradzamy również czytanie książek, gazet lub wpatrywanie się w telefon, komputer czy tablet. To czynniki, które najszybciej wywołują objawy tej choroby. Znacznie lepiej jest patrzeć przez okno samochodu daleko na zewnątrz. W wielu przypadkach pomaga też sen.

 

Co zapobiega chorobie lokomocyjnej?

Jedną z ważniejszych kwestii jest dłuższe wywietrzenie samochodu przed wyjazdem. Nieświeże powietrze potęguje możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej. Równie ważne jest nastawienie i pozytywne myślenie. Zamiast stresować się tym, kiedy wystąpią pierwsze objawy, znacznie lepiej zająć się rozmową z innymi pasażerami lub z kierowcą, co powinno skutecznie odwrócić uwagę.

Radzimy też postarać się zrelaksować i odprężyć. Pomoże w tym głęboki, spokojny oddech oraz słuchanie muzyki. Zalecamy jeszcze – jeśli jest taka możliwość – zajmować miejsca jak najbliżej w przednich rzędach auta lub autobusu. Z tyłu najbardziej trzęsie, co wywołuje objawy choroby lokomocyjnej.

Warto również zadbać o to, aby co jakiś czas otwierać okno lub korzystać z klimatyzacji i schładzać wnętrze samochodu. Nieco niższe temperatury sprzyjają lepszemu samopoczuciu, trzeba pamiętaj jednak o tym, żeby nie przesadzić. Temperatura we wnętrzu nie może być niższa o ponad 10 stopni od tej na zewnątrz, bo po prostu skończy się to przeziębieniem.

 

Co zrobić, gdy choroba nas dopadnie?

Dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną najlepiej leczyć przy pomocy węgla aktywnego, imbiru (na przykład w postaci cukierków imbirowych czy imbiru kandyzowanego) lub mięty pieprzowej. Można też skorzystać po prostu z cukierków miętowych lub herbaty z tych ziół. Na rynku dostępne są również produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci takie jak: lizaki, drażetki czy cukierki.
 
Zastosowanie leków histaminowych to ostateczność, na szczęście te dostępne są bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość z nich trzeba przyjąć około 30 minut przed rozpoczęciem podróży. Wtedy działają najskuteczniej. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie środków farmakologicznych, radzimy wcześniej sprawdzić inne metody.
 

Warto zapamiętać

Objawy choroby lokomocyjnej to przede wszystkim: nudności, ból brzucha, nadmierna potliwość, ból głowy, ogólne osłabienie oraz bladość. Aby zapobiec chorobie należy przede wszystkim dobrze wywietrzyć samochód przed podróżą. Nie jeść ciężkostrawnych i pikantnych potraw przed wyjazdem, a także unikać picia dużej ilości napojów. Odradzamy też zażywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach może wywołać chorobę lokomocyjną.

Nie warto też czytać książki, gazety oraz wpatrywać się w laptop, tablet czy telefon. Robiąc to ma się gwarancję, że już po kilku minutach lub po godzinie pojawią się ból brzucha, nudności czy nawet wymioty. Radzimy też zajmować miejsca jak najbliżej kierowcy i co pewien czas otwierać okno, albo korzystać z klimatyzacji. Dla wielu osób zbawienny będzie również sen w trakcie podróży.

Warto również wyposażyć się w imbir – na przykład w postaci cukierków – oraz miętę pieprzową lub węgiel aktywny. Leki histaminowe to ostateczność. Aby niepotrzebnie nie obciążać wątroby i żołądka należy stosować je z umiarem i w ostateczność. W wielu przypadkach pomagają metody konwencjonalne i naturalne zioła.

 
Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Peugeot 3008 II benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

Peugeot 3008 II benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

  Peugeot 3008 to pierwszy crossover tego francuskiego producenta. Produkcja rozpoczęła się w 2009 roku, tak jak minivana 5008. Omawiana generacja to druga odsłona Peugeota 5008, którego produkcja ruszyła w 2016 roku i trwa do dziś. Do wyboru były 2 silniki benzynowe 1.2 PureTech 130 KM,...

więcej

Audi A4 B9 diesel - cena przeglądu okresowego dużego

Audi A4 B9 diesel - cena przeglądu okresowego dużego

 Audi A4 B9 to już piąta generacja tego modelu segmentu D. Stanowi konkurencję dla BMW Serii 3, czy Mercedesa klasy C. Jego produkcja rozpoczęła się w 2015 roku i trwa do dziś. Dostępne nadwozia obejmują reprezentacyjnego sedana (Limousine) i rodzinne kombi (Avant) Model zakupić można...

więcej

Mitsubishi Outlander (I, II i III) - Cena wymiany sprzęgła

Mitsubishi Outlander (I, II i III) - Cena wymiany sprzęgła

Mitsubishi Outlander to auto klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 2003 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu SUV. Głównymi konkurentami modelu jest BMW X3, Honda CR-V, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Nissan Qashqai, SEAT Ateca, Skoda Karoq...

więcej

Awaria centralnego zamka

Awaria centralnego zamka

Centralny zamek to absolutne must have dla każdego szanującego się posiadacza auta. Użytkowanie tego ulepszenia znacznie poprawia komfort życia. Niestety, element ten ulega często usterkom, które wymagają naprawy. Większość kierowców je lekceważy i przestaje używać centralnego zamka. A to duży...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat