Toyota Yaris II - Cena wymiany tarcz hamulcowych

 

 Toyotę Yaris drugiej generacji produkowano w latach 2005 - 2011. W porównaniu do swojego poprzednika sylwetkę auta zmodernizowano, lecz pomimo to przypominała Toyotę I generacji. Pojazd sklasyfikowano jako auto małe. W 2009 roku Yaris II podano faceliftingowi. Do oferty trafiły 3 silniki benzynowe od 69KM do 101KM oraz silnik diesla 90KM.

Tarcze hamulcowe to element eksploatacyjny układu hamulcowego i tak samo jak klocki hamulcowe podlega okresowej wymianie. Przyjmuje się, że na jedną wymianę tarcz hamulcowych przypada wymiana 2-3 zestawów klocków hamulcowych, które zużywają się dużo szybciej. Na szybsze zużycie tarczy hamulcowych ma wpływ sposób jazdy oraz niewłaściwe zachowanie. Wjeżdżając w kałużę po gwałtownym hamowaniu narażamy tarczę na zdeformowanie spowodowane nagłym chłodzeniem rozgrzanego metalu. Tarcze nadające się do wymiany mogą bić podczas hamowania, co odczuwalne będzie na kole kierownicy, lub posiadać mogą duży rant wynikający z głębokiego zużycia. Przegrzane hamulce ujawnią się poprzez niebieskie odbarwienia na tarczy. Standardowo eksploatowane markowe tarcze hamulcowe powinny wytrzymać ok. 80 tys. km. Tarcze różnią się od siebie ceną oraz budową, gdzie wyróżnić można poza standardowymi takie jak nawiercane, nacinane, wentylowane czy sportowe ceramiczne. Do nowych tarcz hamulcowych nie wolno montować starych klocków hamulcowych. Warto pamiętać także, aby nie hamować gwałtownie zaraz po zamontowaniu nowego zestawu z uwagi na potrzebę dotarcia się elementów.

Ceny tarcz i klocków hamulcowych wraz z usługą wymiany w wybranych silnikach Toyota Yaris II dla przedniej osi przedstawiono poniżej. Cena w nawiasie dotyczy klocków hamulcowych.

Paliwo
 
Silnik
 
Przednia oś
Najtańsze

Rekomendowane

Premium Średni koszt +
wymiana
Benzyna
 
1.0 VVT-i 69KM 51kW

 

 

196 PLN
(68)


 

360 PLN
(188)

 

 

446 PLN
(263)


 

748 PLN

1.3 i VVT-i 86KM 63kW
1.33 Dual VVT-i 101KM 74kW
Diesel 1.4 D-4D 90KM 66kW

Ceny tarcz i klocków hamulcowych wraz z usługą wymiany w wybranych silnikach Toyota Yaris II dla tylnej osi przedstawiono poniżej. Cena w nawiasie dotyczy klocków hamulcowych.

Paliwo
 
Silnik
 
Tylna oś
Najtańsze

Rekomendowane

Premium Średni koszt +
wymiana
Benzyna
 
1.0 VVT-i 69KM 51kW

 

 

 

186 PLN
(85)

 

 

 

290 PLN
(178)

 

 

 

388 PLN
(200)

 


 

588 PLN

1.3 i VVT-i 86KM 63kW
1.33 Dual VVT-i 101KM 74kW
Diesel 1.4 D-4D 90KM 66kW

Cena wymiany tarcz hamulcowych może być stała dla wszystkich jednostek napędowych w danym modelu samochodu, jeżeli producent przewiduje montaż tych samych tarcz hamulcowych bez względu na generowaną moc oraz procedura ich wymiany zajmuje tyle samo czasu dla wszystkich odmian modelu. Do wyboru kierowcy udostępniona została szeroka gama produktów, od tych ekonomicznych jak BRECK czy ABE, przez renomowanych w postaci TRW czy FERODO, kończąc na produktach premium jak np. ATE. W przypadku Toyota Yaris II wymiana tarcz hamulcowych zarówno na przedniej jak i tylnej osi trwa ok 1 godziny. Po zamontowaniu nowych tarcz hamulcowych konieczny jest montaż nowych klocków. Cena usługi może się różnić w zależności od regionu, wielkości miasta czy renomy warsztatu.

 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Skrzynia automatyczna czy manualna?

To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji wśród kierowców. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje zwolenników jednej i drugiej przekładni. Która jest więc lepsza? Wszystko zależy od czynników, na które zwrócimy największą uwagę. To, co dla ciebie jest...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika