Wyważanie kół

Stan techniczny układu jezdnego znacznie wpływa na komfort jazdy oraz zużycie poszczególnych jego elementów. Koła, jako jego ważna część, należy wyważać, co powinniśmy wykonywać przy każdej sezonowej zmianie ogumienia. Warto zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy użyją specjalistycznego sprzętu. Dobrze też wiedzieć, na czym polega wyważanie kół i jak wpływa na eksploatację auta.

komputerowe wyważanie kół

Odpowiednie dopasowanie oraz wyważenie felg i opon ma zasadnicze znaczenie dla właściwości trakcyjnych auta, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort jazdy. Na czym jednak polega wyważenie? Najogólniej mówiąc na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, aby masa koła na oś pojazdu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. Brzmi mimo wszystko skomplikowanie, prawda? Spróbujmy więc przyjrzeć się bliżej tej czynności serwisowej.

Po czym poznać, że brak nam odpowiedniego wyważenia kół? Wystarczy rozwinąć prędkość podczas jazdy do 100-120 km/h. Odczujemy wtedy charakterystyczne drgania generowane przez przednie koła. Z kolei w przypadku tylnych kół wibruje karoseria, a przy szybkim pokonywaniu zakrętów zarzuca tyłem samochodu. Jednym z rezultatów niewyważenia jest nierównomierne zużycie bieżnika opon. Innym objawem jest także dźwięk nierównomiernego szumu podczas jazdy, co wynika z różnicy nacisku opon na podłoże.

Na nieprawidłowe wyważenie kół wpływ może mieć jazda po drogach kiepskiej jakości – z reguły następuje to w wyniku gwałtownego wjechania w dużą dziurę lub uderzenie o krawężnik, czy studzienkę kanalizacyjną. Przy okazji może dojść też do uszkodzenia amortyzatora lub felgi. Właśnie dlatego po każdym takim zdarzeniu należy dokonać kontroli wyważenia kół.

W Polsce panuje wśród kierowców powszechne przekonanie, że wyważanie kół jest usługą w dużej mierze zbędną i dlatego nie przeprowadzają jej zbyt często. Tymczasem czynność tą powinno się wykonywać co każde 10 tys. km. Nawet kilkugramowa różnica w wyważeniu oznacza wzrost tej masy w trakcie jazdy do kilku kilogramów. W efekcie o wiele szybszemu zużyciu ulegają opony, łożyska, zawieszenie i układ kierowniczy.

Aby dokonać prawidłowego wyważenia kół, należy najpierw dokładnie je umyć i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Usługę wykonuje się na specjalnie przeznaczonej do tego maszynie. W przypadku felg stalowych, nabija się na ich zewnętrzny i wewnętrzny rant ciężarki stalowe o różnych masach. Z kolei do alufelg używa się odważników wykonanych z aluminium w postaci paska złożonego z ciężarków, które nakleja się od wewnętrznej strony felgi.

Najlepiej wykonywać tą czynność wraz z okresową zmianą kół, co nieraz serwisy oferują w pakiecie. Poza tym jest to absolutna konieczność w przypadku kolizji i wypadków, a także gwałtownych uderzeń kół o różne elementy spotkane na drodze. Tylko wtedy zapewnimy sobie odpowiedni stopień bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej