Wymiana wentyli w feldze

 Zawór znajdujący się w kole jest jednym z elementów decydujących o bezpieczeństwie naszego samochodu, choć rzadko zwracamy na niego uwagę. Szukasz sprawdzonego warsztatu, w którym wymienisz zawory w feldze? Jakość stosowanych zaworów ma ogromne znaczenie - warto więc skonsultować ich wybór z doświadczonym fachowcem. Tym bardziej, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba wypadków spowodowana uszkodzeniem zaworów w kole.

wymiana zaworów w feldze

Najczęściej do awarii opony dochodzi w wyniku przebicia, ale także przez uderzenie w przeszkodę, czy gwałtowne wjechanie w wyrwę w jezdni. Zaraz za nimi plasuje się na podium jazda bez ciśnienia, spowodowana uszkodzonym zaworem. W skrajnych przypadkach taka usterka może doprowadzić do eksplozji ogumienia, co w przypadku jazdy z dużą prędkością może prowadzić do tragedii.

Do czego służy zawór w feldze? Przede wszystkim do pompowania, ale też do upuszczania powietrza z kół. Jego naczelną funkcją jest utrzymanie ciśnienia w oponie, co ma zapewnić kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy. zawór składa się z obudowy zewnętrznej i wewnętrznej. W tą drugą, metalową, wkręcona jest wkładka zaworowa. Końcówka zaworu zabezpieczona jest przed wszelkimi zabrudzeniami elementem nazywanym popularnie kapturkiem. Na rynku występują różne rodzaje zaworów. W przypadku samochodów osobowych są one gumowe, ulegające szybkiemu zużyciu.

Zawór podlega w trakcie pracy ogromnym obciążeniom: wpływ na niego duże ciśnienie, ale także siła odśrodkowa. Przy dużych prędkościach dochodzi do ogromnych naprężeń u jego podstawy, co z czasem powoduje pęknięcia w tym miejscu.

Do uszkodzenia zaworu dochodzi też często przy wymianie opon. Powinien być więc wymieniony za każdym razem przy wykonywaniu tej czynności. Niestety, choć kosztuje niewiele, serwisy przy zmianie ogumienia często o nim zapominają. Należy więc tego dopilnować.

Pozostawienie starego zaworu przy wymianie opon stanowi spore zaniedbanie i należy się go wystrzegać. Wymiana na nowy naprawdę niewiele kosztuje, nie ma więc sensu na niej oszczędzać. Tym bardziej, że ten mały element ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej