Wymiana bębnów hamulcowych, cena

Średnia cena usługi: od 63,35 PLN do 117,11 PLN

 Martwisz się stanem bębnów hamulcowych w Twoim aucie? Może pora na ich wymianę? To operacja, którą warto zlecić profesjonaliście. Wymiana szczęk, bębnów hamulcowych - dla sprawdzonego mechanika to nie problem. Warto o tym pamiętać, ponieważ od ich stanu zależy w dużej mierze działanie całego układu hamulcowego, a więc bezpieczeństwo osób jadących pojazdem. Tylko jak wygląda taka usługa?

wymiana bębnów hamulcowych

Bębny hamulcowe są najważniejszą częścią hamulców bębnowych i to właśnie od nich pochodzi ta nazwa. Gdzie się znajdują? Są przymocowane do piasty koła i obracają się wraz z nim. Zasada działania całego układu jest banalnie prosta – wewnątrz bębna znajdują się dwie szczęki, które po naciśnięciu pedału hamulca rozpierają się na zewnątrz. Tym samym przesuwają się odrobinę względem punktu mocowania i dochodzi do kontaktu z powierzchnią bębna. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że do skutecznego działania hamulców bębnowych potrzeba o wiele mniej siły, niż w przypadku tarczowych.

Z czasem bębny hamulcowe ulegają zużyciu, co jest zrozumiałe w przypadku tak mocno eksploatowanego elementu. Wymiana na nowe niestety nie należy do prostych – wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale także specjalistycznego sprzętu. Kiedy należy je wymienić? Każdy bęben ma wytłoczoną na powierzchni wartość określającą dopuszczalną grubość powierzchni roboczej. Jeśli dojdzie do jej przekroczenia, konieczna jest wizyta u mechanika w celu założenia nowej części. Osobną sprawą jest korozja, która mocno niszczy bębny, a także zużyte szczęki hamulcowe, które mogą je mocno uszkodzić.

Aby dokonać wymiany, fachowiec musi zdjąć koło i zdemontować bęben. W takiej sytuacji absolutną koniecznością jest wymiana szczęk hamulcowych – rozpina się w tym celu dźwignię samoregulatora szczęk, a następnie składa i nastawia go z powrotem. W trakcie pracy należy odłączyć od szczęk także hamulec ręczny. Podczas dokonywania wymiany często okazuje się, że łożysko także jej wymaga, nie można więc z powrotem go zamontować. Na końcu kontrolujemy poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku, a także jego temperaturę wrzenia za pomocą testera. Jeśli wszystkie te czynności zostały wykonane, można przystąpić do jazdy próbnej, a najlepiej testu hamulców na ścieżce diagnostycznej.

Żywotność bębnów po takiej wymianie jest trudna do określenia – określa się ją od 60 do nawet 250 tys. km. Wszystko tak naprawdę zależy od części, które się zastosuje. Jeśli postawisz na dobre jakościowo bębny, nie będziesz musiał ich często zmieniać. Dużo też zależy od stylu jazdy kierowcy – im spokojniejsza, tym lepiej.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Wielokrotnie zakup samochodu na rynku wtórnym to dobra okazja do tego, aby w atrakcyjne cenie nabyć egzemplarz ekonomiczny, dynamiczny i komfortowy. Niezależnie od tego, jakiego samochodu szukamy,...

więcej