Wyciszanie samochodów

Przeszkadza Ci szum wiatru przy prędkości ponad 100km/h? A może jazda po zatłoczonym mieście jest dla Ciebie nie do wytrzymania? Taki hałas nie tylko źle wpływa na nasz słuch, ale także na percepcję i zdolność koncentracji, warto więc pomyśleć o profesjonalnym wyciszeniu samochodu. Podpowiadamy, jakie opcje masz do wyboru.

W przypadku nadmiernego hałasu, dobiegającego do wnętrza samochodu, warto w pierwszej kolejności zlokalizować źródło uciążliwych dźwięków. Często jest to po prostu jednostka napędowa, w przypadku której stosuje się wygłuszenie grodzi rozdzielającej komorę silnika od wnętrza auta. Ze względu na trudny dostęp nie każdy jednak zdecyduje się na samodzielne wykonywanie takich zabiegów, a w warsztacie sporo to kosztuje. Drugą opcją jest po prostu wygłuszenie maski, ale efekty są raczej niewielkie.

Kierowcy poruszający się w ruchu miejskim często narzekają na hałasy z okolic zawieszenia – w takim przypadku zaleca się wyciszenie plastikowych nadkoli przednich, stalowych kielichów amortyzatorów i nadkoli tylnych. Jeżeli natomiast skarżymy się na szum powietrza, pomóc może wygłuszenie drzwi i podłogi, ale jest to dość skomplikowany zabieg, ponieważ wymaga demontażu tapicerki, foteli, kanap i wielu innych elementów.

Kiedy już podjęliśmy decyzję co do wygłuszenia konkretnych elementów, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały do izolacji. W miejscach takich jak wnętrze drzwi, czy nadkola, muszą być odporne na działanie wody. Bardzo dobrze sprawują się w tej mierze produkty oparte o bituminy, ponieważ mają one zadowalające właściwości akustyczne. W przypadku drzwi często stosuje się do wygłuszania taśmy dekarskie i maty bitumiczne, które nie kosztują wiele (taśma około 35 zł, a mata 40 zł za m2). Te drugie dzielą się na miękkie, stosowane w przypadku kształtów nieregularnych, i twarde, używane do dużych, płaskich powierzchni. Obydwa rodzaje produktów posiadają fabryczny klej, co znacznie ułatwia pracę.

Z kolei w miejscach mniej narażonych na wilgoć z reguły stosuje się inne materiały izolacyjne. W przypadku grodzi silnika, podłogi samochodu, czy bagażnika często używa się filcu, który świetni wygłusza i jest powszechnie polecany. Dodatkową zaletą jest jego cena, ponieważ 1 m2 można kupić już za 10zł! W przypadku wersji z klejem cena ta ulega podwojeniu. Inną opcją są pianki akustyczne, od dawna stosowane do wygłuszania, jednak trzeba za nie zapłacić już więcej, bo jakieś 40 zł/m2.

Zanim przystąpisz do wygłuszania samochodu, dobierz materiały zgodnie z ich przeznaczeniem. Maty bitumiczne zdecydowanie lepiej sprawdzają się jako bariera akustyczna dla niskich częstotliwości, których doświadczamy na przykład na nierównej drodze. Z kolei pianki i filc są bardziej skuteczne dla wygłuszenia szumu i świstów. Przede wszystkim jednak dobrze się zastanów, zanim cokolwiek zrobisz, ponieważ wymaga to naprawdę sporo pracy – jeśli nie dysponujesz za bardzo wolnym czasem, zleć usługę specjaliście.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Chevrolet Aveo T200 - Cena wymiany rozrządu

Chevrolet Aveo T200 - Cena wymiany rozrządu

 Chevrolet Aveo to miejski model segmentu B. Gdy Daewoo zajęte zostało przez Chevroleta, mniejszy model Aveo zastąpił popularnego Lanosa. Jego produkcja rozpoczęła się w 2002 roku i trwa do...

więcej

Suzuki SX4 (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Suzuki SX4 (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Suzuki SX4 to auto klasy miejskiej segmentu B, które jest produkowane od 2006 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu crossover. Głównymi konkurentami...

więcej

Kia Ceed (I, II, III) - Cena wymiany rozrządu

Kia Ceed (I, II, III) - Cena wymiany rozrządu

Kia Ceed to auto kompaktowe segmentu C, które jest produkowane od 2006 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback i kombi. Głównymi konkurentami...

więcej

Nissan Note (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Nissan Note (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Nissan Note to auto klasy aut miejskich segmentu B, które jest produkowane od 2006 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu minivan i hatchback. Głównymi...

więcej